Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

Jorjel

cat costa taxa la rar ca sa-ti treaca noxele pe ci ?

a6vip96
cat costa taxa la rar ca sa-ti treaca noxele pe ci ?

25 ron

spartaans

neamtzu: bravo, e buna si contractul acela daca e legalizat, acum am verificat si eu, asadar nu mai trebuie sa merg la politie. In contract scrie data primei inmatricularii.

flavius 76

Ce stiti de cei care au vindut masina intre timp? In ordonanta nu face nici o referire la astfel de cazuri, nu specifica daca mai esti sau nu proprietarul masinii, aici ar avea de cistigat multi bani unii samsari care au platitit taxa pt masinile aduse.Vor trebui sa alerge dupa actualul proprietar cu rugamintea sa-i imprumute civ si ci pentru a depune documentatia pt restituire?

jagoman

Am citit undeva o afirmatie, ca cel care a vandut, se considera ca si-a primit banii inapoi prin vanzare, noul proprietar nu poate cere restituirea.

flavius 76

Si eu am auzit astfel de zvonuri dar autoritatile trebuie sa ia o decizie conform cu normele in vigoare. Cit timp in lege nu face referire concreta la faptul ca nu au dreptul la recuperare, eu cred ca vor avea cistig de cauza macar in instanta.

Robotelu

Asa e. Daca cel care a inscris-o o vinde, nici el, nici noul proprietar nu mai au dreptul sa ceara restituirea diferentei de bani.

ingrijireauto.ro

Pentru calculul taxei, la cluj mi-a luat traducere stampilata pe verso de catre traducatorul autorizat. Nu am legalizat-o.

DarkShark

Cum as putea sa aflu daca pot beneficia de acea reducere de 25 % pentru filtrul de particule la motoarele diesel? Adica cum as putea afla daca am asa ceva? :wub:

drodro

Am reusit sa inmatriculez masina dupa o intraga alergatura incoace si incolo.In data de 01.07 m-am dus direct la RAR sa-mi treaca CO2 in CIV,asta dupa ce am vorbit la telefon la Finante si mi-au zis ca fara CO2 in carte merg degeaba,iar coziile erau infernale.La RAR dimineata la ora 9 nu stia nimeni cu ce sa inceapa,se pare ca m-am prezentat primul pt.modificare CIV pt.noxe.Dupa o discutie cu directorul mi s-a spus ca va suplimenta programari pt.astfel de modificari,cred ca deja anticipa ce va urma...Am reusit sa ma programez pe data de 02.07,m-am prezentat si in max.1 ora am avut trecut emisia de CO2 in carte.Intr-o zi ajunsesera cu programarile la 25.07,cred ca azi sunt prin septembrie,la cata lume se imbulzea la RAR,dupa ce au fost trimisi la plimbare de la Finante,majoritatea se grabeau cu cererile de restituire.La Finante depun dosarul si mi se spune ca am de asteptat intre 2 si 5 zile conform legii.Am stat pe capul lor cu telefoane,am obtinut promisiunea ca a doua zi imi face calculul,cand m-am dus la ora specificata sa ridic decizia sa pot plati nu mai mergea programul,il schimbasera de 5 ori in 2 zile.Calculul,o banalitate,trebuiau introduse cateva date in program,a durat 3 minute in fata mea l-a facut pe loc.De aici totul a fost simplu,o jumate de ora pana dosarul era depus la politie,in 2 ore am avut talonul si numerele in mana.De apreciat sistemul care exista acuma la inmatriculari,civilizat,cu numere de ordine,nu stai mult la randuri,nimic din aerul comunist care inca mai predomina cu ceva timp in urma.Toate astea se intamplau in Tg.Mures,txa la autoturism de 1896cm diesel,euro 4,vechime 4-5ani a fost 1.204lei,fara filtru de particule.

Bafta si rabdare pt.cei care au de asteptat.

ingrijireauto.ro

la finante m-au programat pe azi, dar am fost ieri la patru fara vreo 10 si am reusit sa platesc taxa, iar pana la ora 6 fara ceva sa depun actele pentru inmatriculare la politie. Azi dimineata am ridicat numerele CJ 11 JIO . Era coada foarte mare la programari pt. examenele de conducere, la inmatriculari destula, la ridicat acte - nimeni...

Edited by IONUTZ_CJV5

Raven1

Maine sunt la inmatriculari...pot spune..... in sfarsit am scapat....probabil un caz fericit

A fost toata chestia destul de aiurea (am dat 17000 eu pe masina si de 5 saptamani sta in garaj), ...la cateva zile dupa c expirase nr de Germ. am facut un drum ffff scurt, m-a oprit pol si am scapat de dosar penal doar cu ceva interventii....asta e...invatatura de minte...

Va urez la toti BAFTA si sa ne auzim pe forum cu `prbl` mult mai placute

Iulian M.

In urma experientei cu inmatricularea, as face si eu cateva recomandari:

La RAR Ialomita programarile pentru scrierea emisiilor de CO2 in CIV se fac foarte repede (de pe o zi pe alta sau chiar in aceeasi zi daca sunati de dimineata). Nu trebuie mers cu masina, ci doar cu actele. Nu e nevoie sa se prezinte proprietarul, se poate duce oricine. Persoanele de acolo sunt foarte amabile si trateaza subiectul la adevarata lui dimensiune, adica "nu mare lucru". Cine considera ca merita efortul sa se deplaseze pana acolo, poate incerca.

Totusi, nu puteti avea programari la mai multe unitati RAR in acelasi timp. Daca va hotarati sa mergeti la Ialomita si aveti deja o programare in alta parte, trebuie mai intai sa o anulati. Nu va anulati programarea inainte sa sunati la Ialomita, sa le spuneti celor de acolo exact situatia dvs. si sa obtineti acordul lor ca se poate rezolva la ei. Exista un post pe forum ca nu se mai poate merge in alt judet decat cel in care are proprietarul domiciliul, dar nu stiu cat este de adevarat (la mine s-a putut) si de aceea este cel mai bine sa va interesati inainte de a face ceva.

Sper sa va fie utile informatiile :D

voolkh@n

pentru toti cititorii si pentru iulian_m: pentru orice problema de competenta RAR te poti prezente la orice reprezentanta RAR din tara......asta cu locul de domiciliu e o porcarie sau un zvon de nimic.eu mi-am rezolvat problemele de inmatriculare ( ce tin de RAR) la Braila, si consemnarea noxelor in CIV tot la Braila desi este RAR si la Galati :) nuse poate face comparatie intre cele doua reprezentante.......cine a fost stie....... :Driver:

cuiuda

Daca tot e vorba de taxe, noxe, spuneti-mi va rog ce cantitate de CO2 vi s-a scris in CIV? Mie la un motor de 1,9 AXR mi-a iesit 183. Oare la toate motoarele de tip AXR e aceeasi cantitate de CO2?

Raven1

:lol: BV!! celor d la inmatriculari.....ieri la ora 11:00 mi se eliberau: talon, carte + nr preferentiale xx-xx-NYM case closed :P

r&d
Daca tot e vorba de taxe, noxe, spuneti-mi va rog ce cantitate de CO2 vi s-a scris in CIV? Mie la un motor de 1,9 AXR mi-a iesit 183. Oare la toate motoarele de tip AXR e aceeasi cantitate de CO2?

e prea mult pentru un diesel de 1.9.

Trebuie sa ai undeva intre 140-150g/km... poate 138?

dok

La un AXR din 2004 mie mi-a scris in carte 138 g/km.

christian78

Salut!

M-am dus si eu la RAR sa-mi treaca noxele. Dupa ce am lasat documentele necesare, mi-a spus sa vin dupa o saptamana. Zis si facut. Dupa ce ma prezint sa ridic cartea masinii imi spune persoana de acolo ca nu au trimis cei din Bucuresti (sunt din Arges) valorile si sa ma prezint peste 20 de zile.

Rusine!!

cuiuda

M-am mai uitat odata si am CO2=183. Mai are cineva motor de 1,9 AXR din 2004 cu CO2=183? Va rog sa-mi spuneti ca sa ma duc sa-i iau la intrebari pe cascatii de la RAR. La ce ma poate afecta in afara de faptul ca imi restituie mai putini bani (cu aproximativ 55 euro). La aglomeratia si incalceala care sunt acum la RAR cred ca ma las pagubas de cei 55 euro. Numai sa nu am de pierdut mai tarziu din cauza lui "CO2=183"

MariusAP

Confirm 138. Sigur ti-a gresit. Trebuie sa mergi sa-ti schimbe, pentru ca, dupa cum spuneai, o sa platesti mai mult.

cuiuda

De fapt ar trebui sa recuperez. Masina e inmatriculata anul trecut. Ma duc maine la RAR si le bag cartea de identitate si noxele in...vad eu unde :) . Multumesc celor care m-au ajutat.

Edited by cuiuda

Oilie

buna,

poate ajuta pe cineva

post-12762-1215773933_thumb.jpg

cuiuda

Daca e pentru mine, multumesc, stiam deja. Mai mult, eu am si depus actele pentru restituirea diferentei. Azi am fost la RAR cu o alta carte de identitate de la o masina asemanatoare, si au recunoscut ca a fost greseala lor.Dar fiind vineri, program scurt, m-au amanat pentru luni ca sa-mi modifice mentiunea cu noxele. Voi reveni cu noi informatii interesante cred.

c_gabriel

Trebuie sa ma pregatesc sufleteste pentru a-mi lua banii pentru inmatriculare inapoi :icon_thumright:

Tara asta .... :rolleyes: , totul e peste noapte, in rezultat multa incompententa !