Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

Marian

Restituire taxa de prima inmatriculare (diferenta) :

post-7729-1215115234_thumb.jpgpost-7729-1215115265_thumb.jpg

Taxa de poluare :

post-7729-1215115323_thumb.jpgpost-7729-1215115366_thumb.jpg

spartaans

bravo aryes13....asta il asteptam

Deci, dc nu ai trecuta in C.I. a autoturismului emisia de CO2, nu te poti duce sa depui cererea de restituire a diferentei TAXEI. Iar pt a avea aceasta emisie, trebuie sa faci programare la RAR si sa te duci acolo sa ti se treaca, adica timp pierdut aiurea...

ROMANIA --- tara tuturor posibilitatiilor...

jagoman

Noroc ca am o copie a briefului, in care este trecut data primei inmatriculari. In unele locuri se cer traduceri autorizate a acestor documente. Daca stie cineva unde apare aceasta reglementare in ordonanta sa-mi spuna si mie. Ca mi se pare ca nu au dreptul sa ceara asa ceva. Poate gresesc eu.

spartaans

intrebare: dc ai trecut in brief emisia de CO2 e valabil??

Eu am niste harti de la TUV Nord in care e trecut ceva cu CO2...or fi valabile???

Zabin

Daca apare codul vin de la masina ta e ok

Lao
vai ce-i aici.... !! :)

exact! o tiganie. fiecare intelege ce vrea si nu-i vine sa creada..

Zabin, daca citeai mai sus ce a scris flavius ca le-a trecut noxele din burta la cei care au facut galagie si l-a pus sa rupa brieful, intelegeai. plus ca am si specificat ca noxele difera de la masina si motorizare. nu mai repet ca eu am facut rarul recent si mi-a trecut noxele direct, fara sa ma intorc sau sa ma reprogramez.

dar voi bateti campii!! duceti-va tata la rar si va lamuriti singuri.

eu am explicat cum am procedat si ce am vazut cu ochii mei, si voi tot ma trageti la raspundere de parca eu am facut legile astea tampite.

r&d, asa mi-a spus inginerul de la rar, treaba cu noxele. daca m-a mintit , v-am mintit si eu.

gata frate, au dreptate moderatorii cand taie in carne vie. cu unii nu se poate, puneti intrebari aiurea fara sa cititi nimic.

retrag ce am zis de moderatori in ultimile 2 saptamani. au dreptate.

Edited by Lao

spartaans

Am gasit: sunt de la TUV NORD, in un scrie ceva de CO2.

Ideea e ca e timp pierdut si inca o data niste bani luati, referitor la treaba cu RAR.

LAO: nu e vorba ca nu te credem, dar noi astia care am fost de ex anul trecut, nu avem trecut in C.I. asa ceva, intelegi??? Ideea era dc = DACA ... tot asa si in posturile anterioare cumva putem face sa nu ma ine ducem la RAR sa platim 24 ron... (cu programarea in prealabil)

Hai ca ma bag la nani, maine revin cu impresi si stiri.

post-11256-1215118602_thumb.jpg

post-11256-1215118610_thumb.jpg

Edited by xxnelu

jagoman

Acolo scrie de CO si nu CO2. Asa ceva am si eu.

Dar oricum in ordonata si norme undeva scrie ca trebuie sa fie trecut in CIV. Si acolo poate trece numai cineva la RAR.

Pe mine ma deranjeaza mai mult ce scrie pe unul dintre afisele postate de aryes.

Adica in termen de 2 zile iti dau raspuns la noua modalitate de calcul. E valabil si pentru a cere diferenta? Va dati seama. CHiar e tiganie ce se face acum. Cred ca am gresit intr-o masura cand am afirmat undeva pe forum ca se misca si in Romania lucrurile cu incetul. Se misca dar in teorie..... ;)

Edited by jagoman

ShMan

Ce gunoaie ne conduc, nu-mi vine sa cred. Ce zic ei: "Ok va dam banii vostri inapoi pe care vi i-am luat nedrept, dar avem nevoie de niste acte", acte care te chinui acum sa le faci rost exact din incompetenta lor :angry: ;) Imi cer scuze pt ton, dar deja m-am cam scarbit de multe din tarisoara noastra iubita.

Bun... Din ce a postat aryes13 , vedem ca cer si documente care sa arate prima inmatriculare. Ce documente ar putea fi folosite? Intreb ca eu nu mai am brieful nemtesc, mi l-au luat la RAR sau la inmatriculare nu mai stiu exact, si nu am nici copie dupa el. Intrucat ma gandesc ca prima inmatriculare este cea din Germania, cu ce o putem dovedi ??

jagoman

Ca o metoda ce trebuie incercata:

Daca lipseste ceva ce ar fi de gasit la trezorerie, ex. chitanta, se merge la trezorerie unde a fost platit si se intreaba.

Daca lipseste un act original de inmatriculare, ex. brief, se merge la serviciul inmatriculari si se intreaba care este modalitatea de a intra in posesia unei copii.

De fapt e masina proprietate fiecaruia, cum sa nu ti-o dea?????

Hai ca incep si eu sa ma infurii de nu mai pot. Si credeam dupa ce am citit ordonanta ca va merge totul ca uns. Si iata ca se inventeaza la aplicare norme la normele publicate.

Sfatul meu. Ne calmam. Mergem, fiecare rezolvam incet chiar daca dureaza 1-2 saptamani ca n-avem ce face. Pentru unii oricum este vorba de sume destul de mari, sa zicem ca merita osteneala.

Si peste o luna la o bere discutam calmi cum am reusit pana la urma sa ne facem dreptate partiala....

Degeaba ne stresam acum. Sa revenim fiecare cu rezultatele.

P.S.: Fain va fi daca se va cere traducere autorizata la brief si nu se traduce o simpla copie xerox, doar originalul. Hai sa nu fiu profet ca atunci dau foc la ceva........

Edited by jagoman

lalex_flo

sal. am un audi80 adus din gemania si in talonul masinii e specificat euro2, urmeaza sa ma conving daca e trecuta si in cartea masinii. vor tine cont cei de la rar de asta in vederea taxei?

MariusAP

@lalex_flo fii te rog mai explicit. Tu ai acum numere rosii, sau numerele de Germania, sau masina inmatriculata cu numere permanente ?... nu am inteles exact situatia ta. Cu toate ca, daca spui ca in talon e euro2, normal ca si in CIV e tot euro 2. Daca te referi ca in brief e euro 2, atunci o sa primesti si de la RAR euro 2. Suntem putin offtopic aici. Revino cu mai multe informatii si spune exact ce vrei de la RAR... stabilirea normei de poluare (euro) sau emisiile de dioxid de carbon

Edited by MariusAP

r&d

Atunci cand s-a platit taxa veche, pe langa chitanta de plata , cel putin la Cluj mi s-a inmanat si un print al interfetei programului de calcul care continea cilindreea masinii, norma euro si vechimea (intre 3-4 ani, 4-5 ani etc. etc.). Aia o primeai stampilata de cei de la trezorerie.

Cred ca este suficient acel document ca sa ateste data primei inmatriculari, pentru ca pana la urma daca ai platit vechea taxa pentru o masina de 5-6 ani , diferenta va fi calculata, normal , pentru 5-6 ani.

Edited by r&d

Leo

Am depus ieri cererea de restituire a taxei de inmatriculare in Galati si nu mi-a cerut nici o noxa CO2/km. Doar cerere, copie carte identitate si copie certificat de inmatriculare, copie chitanta depus taxa. Am primit numar de inregistrare si atit. A durat 5 minute. Fiecare judet isi face norme proprii??? Modelul de cerere il atasez.

Anexa3_cererederestituire.pdf

Edited by Leo

MariusAP

@r&d Da, am primit si eu print-ul ala dupa interfata de calcul a taxei, dar ce spui tu nu mi se pare corect, si nu cred ca e asa. Taxa noua, pentru poluare, cred ca se plateste pentru vechimea actuala a masinii.

@leo Spuneam intr-un post mai sus, calculatorul de la finante functioneaza si fara a introduce valoarea CO2, dar asa iti iese o valoare mult mai mare pentru taxa. Incearca sa faci si tu o simulare pe site-ul ministerului de finante, o data introducand valoare CO2 si pe urma lasand campul respectiv gol. Vei vedea ce mult difera. La mine de exemplu diferenta (cu CO2 si fara CO2) e peste 400 euro.

Edited by MariusAP

r&d

Pai stai putin... ca era vorba de restituirea sumei. Daca in 2007 am platit taxa pentru o masina de 6 ani, in 2008 o sa-mi calculeze diferenta de taxa tot pentru o masina de 6 ani, nu pentru una de 7.

MariusAP

Tot nu mi se pare corect, platesc azi taxa pentru masina pe care o am acum.... cu vechimea ei. Pai atunci la cei care isi inmatriculeaza masina pentru prima data se calculeaza la vechimea actuala a masinii, iar la ceilalti la vechimea masinii din momentul platii taxei de prima inmatriculare ?

ShMan

Numai ce m-am intors de la RAR Timisoara. Mi-au trecut emisiile de CO2, fara ca masina sa fie acolo. Taxa pe care am platit-o a fost de 79 RON, 25 modificare CIV + folie securizare, si 55 RON atribuire numar de registru (habar n-am ce inseamna aia :) ).

andreiTd

Or fi ei prosti sa iti ceara co2 , daca mai iau un ban in plus ...

Lao

am platit azi noua taxa de mediu: 1148 ron pt golf 5, 1.9 tdi 105cp, 2004.

Edited by Lao

THE ROCK

eu nu mai inteleg nimic :blink:

Edited by THE ROCK

spartaans

Am fost azi la Circa Financiara (sector 4-la Brancoveanu): imi lipsea CO2 si certificatul de inmatriculare (care e la politie, trebuie sa imi fac copie).

Tot azi am facut programare la RAR: pe 24 iulie ma prezint cu C.I. sa imi treaca CO2 si dupa aceea ma duc sa imi fac dosarul pt restituirea sumei din diferenta de taxa.

jagoman

Azi ai primit loc liber doar pe 24?

Ce certificat iti lipseste? Ala din strainatate (ex. brief Germania)? Nu trebuie si taducere?

spartaans

Certificatul de inmatriculare prin care se atesta prima inmatricualre a masinii si da, am primit loc de abia pe 24 (in cal. Grivitei)...

neamtzu

Interesant. Eu am copia unei traduceri legalizate dupa actul de vanzare-cumparare din Germania, pe care este trecuta data primei inmatriculari. Se accepta oare? Cred ca-mi voi raspunde singur la intrebare luni - am drum pe la circa / sector 2 - postez si aici, daca mai e cineva interesat de varianta asta.