Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

Polo GTI 1.6 16 V

salutare

am si eu un vw cu care vineri ma voi prezenta la rar pt eliberarea cartii de identitate.cei de la VW , dupa seria de sasiu zic ca e euro 4.mi-e frica ca la rar nu voi obtine euro 4 ci doar euro 3 pt ca pe lista cu motoare euro 3 de pe situl rar, tipul meu de motor apare la euro 3 (motor avy) .in caz ca imi dau euro 3 se poate face ceva? a mai avut cineva problema asta?

mersi .

hiro

Motorul AVY e EU4 pe Lupo. Da pe Polo avand in vedere ca s-a montat doar prin 2001 (model 2002) ma tem ca e doar EU3. Daca ei iti dau EU3 nu prea ai ce face, ca asa e omologat modelul. Eventual poti sa ceri o hartie de la Porsche desre ce fel de norma de poluare indeplineste motorul respectiv pe masina ta.

Edited by hiro

Auto Central

Un calculator complet al taxei de poluare il puteti gasi la autoCentral.ro

Polo GTI 1.6 16 V
Motorul AVY e EU4 pe Lupo. Da pe Polo avand in vedere ca s-a montat doar prin 2001 (model 2002) ma tem ca e doar EU3. Daca ei iti dau EU3 nu prea ai ce face, ca asa e omologat modelul. Eventual poti sa ceri o hartie de la Porsche desre ce fel de norma de poluare indeplineste motorul respectiv pe masina ta.

pai si polo al meu e din 2001 numai ca e luna 02.sper sa-mi iasa euro 4....

Un calculator complet al taxei de poluare il puteti gasi la autoCentral.ro

dupa calculatorul de aici imi iese ca e euro 4. stii cumva de unde s-au luat aceste date pt calculator-ul de pe autocentral ?

hiro

Datele sunt luate de pe ceva site englezesc din cate observ. Sunt doar aproximativ conforme cu omologarile din Romania.

spartaans

Am primit NOTA privind restituirea taxei....

Intrebare: Trezoreria Statului unde se afla?? stie careva???..am gasit ceva dar nu sunt sigur

uzzy

,,Dupa lupte seculare care-au durat 30 de ani", ieri am reusit si eu sa depun cererea de recuperare a taxei de inmatriculare. Dupa calculele mele, ar fi trebuit sa-mi returneze cam 600 - 650 lei din cei 1.054 platiti. La ghiseu, stupoare: ,,veti primi in jur de 450-500 lei" imi replica o venerabila (si plictisita as adauga) doamna. Diferenta nu ar fi mare, dar totusi, curios din fire, am ,,indraznit" sa intreb de ce, explicand ca in urma calculelor mele a reisesit suma de.... s.a.m.d. Acum e acum! Pe langa privirea aceea de inteligenta superioara care se coboara totusi la un nivel inferior din prea multa marinimie pentru a lumina totusi si pe cei mai saraci cu duhul, am primit si raspunsul: Calculul diferentei de restituit se face pentru perioada dintre data fabricatiei si data inmatricularii in tara, nicidecum data depunerii cererii, pentru ca astfel ar fi reiesit o suma mai mare de restituit!

Iar statul roman nu poate sa piarda niciodata, nu?

Parerea mea.

hiro

Asta n-am inteles-o. Nu se calculeaza ca diferenta intre taxa de inmatricualre platita atunci si taxa de poluare care ai fi platit-o acum?

Edited by hiro

weewee

AVIZ amatorilor care au depus cererea de restituire pe 1 sau 2 iulie cand nu se cereau noxele..doar de pe 3 nu au mai primit dosarele fara noxe..m-am prezentat azi la ghiseu..pe o pagina scria ca tre sa primesc 1900 ron..dar pentru ca nu am noxe primesc doar 1200..asta dupa ce functionarul ma tot indemna sa semnez si sa ma duc sa ridic banii fara sa-mi dea o explicatie klumea ..asa ca o luam de la inceput..rar, intocmire dosar etc..

Mie mi se pare o tampenie pentru ca ei stiu cat tre sa-ti dea inapoi ca s-au uitat pe tabelu' ala nenorocit..ca nu o pune pe banda si iti scoate noxe individual ca ai forjat masina si ca scoate mai mult etc..dar prin faptul ca nu am trecute noxele in carte imi fac o reducere de 35% :)

Polo GTI 1.6 16 V
pai si polo al meu e din 2001 numai ca e luna 02.sper sa-mi iasa euro 4....

dupa calculatorul de aici imi iese ca e euro 4. stii cumva de unde s-au luat aceste date pt calculator-ul de pe autocentral ?

gata am scapat de emotii.azi am fost la RAR si am euro 4.Interesant insa raspunsul pe care l-am primit de la "domnul " care s-a ocupat de mine, la intrebarea daca e euro 4 sau nu : "din pacate e euro 4 :banghead: "

Oilie

salut,

in sfarsit, am platit 3667 lei in 04.07.07 si mi s-au restituit 2382 lei, masina din semnatura.

multa bafta, rabdare si tutun.

misu tdi

Oare daca am recuperat diferenta dintre taxe(2580ron), si as vrea sa recuperez cei ramasi(aprox 2600ron), pot da statul in judecata pt asta?

Remus66

Am reusit sa depun dosarul miercuri 16 iulie dupa 2 incercari nereusit, prima pentru lipsa noxelor si a doua dupa ce am aflat ca imi trebuie Brief-ul masinii tradus pentru a se vadea data primei inmatriculari.

Vineri 15 august am fost sunat de la finante publice pentru a veni sa ridic documentul cu care sa merg la trezorerie unde eram programat joi 21 august pentru a ridica diferenta de taxa.

Am primit inapoi 1859 de lei din cei 3165 platiti in octombrie 2007, pentru masina din semnatura.

Chiar daca este ceva de umblat parca totusi merita!

THE ROCK

Se pricepe/stie cineva daca la masinile aduse din Franta/Spania scrie pe acte sau undeva ce euro au (e1, e2) ?

ma refer la masinile mai vechi , Audi A4 , Golf3 , Passat B4 , etc ?

La cele aduse din Ger am vazut ca au scris in acte norma de poluare !

eventual daca poate sa imi spuna cineva care se ocupa cu masini si le aduce din Franta etc ?! :P

Edited by THE ROCK

Zabin

Nu scrie nici unde ce norme de poluare au

dogslayer

am si eu o intrebare. si-a inscris carea dintre voi masina prin ACR? eu am facut-o si nu mi-au dat nici o chitanta pentru taxa platita. puteti sa imi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a recupera diferenta de bani? de ce acte am nevoie in cazul asta?

multumesc

THE ROCK
Nu scrie nici unde ce norme de poluare au

pai daca nu scrie atunci eu de unde sa stiu ce norma de poluare are un Audi A4 1.8i benzina (ADR parca) din 95-96 fara sa imi spuna RAR-ul ?

am citit pe undeva faptul ca daca nu se stie norma de poluare la o masina RAR-ul face acea expertiza pt a afla ce norma de poluare are masina si care costa 600E :lol: :vaidecapulmeu:

de aia tot intreb !

btw. a inmatriculat careva masini de Franta/Spania ma refer la Golf3 , A4 , Passat toate de prin 94-98 ???

de ex eu la masina din semnatura stiu clar ca are E3 fiindca in lista Euro3 gasesc codul de la motor (AVF) si mai scrie clar si pe brief masina fiind adusa din Ger. !

si unde naiba putem vedea si noi lista EURO2 ca cea EURO3 o am si se gaseste oricum f usor ?!

Zabin
pai daca nu scrie atunci eu de unde sa stiu ce norma de poluare are un Audi A4 1.8i benzina (ADR parca) din 95-96 fara sa imi spuna RAR-ul ?

am citit pe undeva faptul ca daca nu se stie norma de poluare la o masina RAR-ul face acea expertiza pt a afla ce norma de poluare are masina si care costa 600E :lol: :vaidecapulmeu:

de aia tot intreb !

Cumpara din Gemania, ca acolo scrie

Crezi ca daca nu sti tu ce norme de poluare are masina rar-ul nu stie? ei au tot felu de tabele, iti zice normele de poluare dupa codul VIN

claut07

am citit pe undeva faptul ca daca nu se stie norma de poluare la o masina RAR-ul face acea expertiza pt a afla ce norma de poluare are masina si care costa 600E :lol: :icon_thumright:

de aia tot intreb !

btw. a inmatriculat careva masini de Franta/Spania ma refer la Golf3 , A4 , Passat toate de prin 94-98 ???

de ex eu la masina din semnatura stiu clar ca are E3 fiindca in lista Euro3 gasesc codul de la motor (AVF) si mai scrie clar si pe brief masina fiind adusa din Ger. !

si unde naiba putem vedea si noi lista EURO2 ca cea EURO3 o am si se gaseste oricum f usor ?!

citeste http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_stabil...netei--116.html sau http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_stabil...tate_--125.html

Mariuselu

Salut, trebuie sa imi inmatriculez masina in octombrie si as vrea sa stiu care sunt pasii pt rezolvarea "problemei", cu ce sa incep cu legalizare brief , sau nu trebuie legalizat, apoi rar, itp, finantze, politie. Care ar fi drumul ce trebuie parcurs? Va multumesc anticipat si cred k este o lista cu pasii spre inmatriculare ar fi bine venita. am cautat prin forum si nu am gasit asa ceva, poate exista si imi dati un link. PS: inmatricularea trebuie sa o fac in judetzul arges, acolo am domiciliul.

nervoss
Stirea se confirma insa nu in totalitate. Dupa cum citim in articol mai trebuie aprobata si de deputati

z_a_c

Sa le fi venit mintea la cap sau face presiuni UE asupra lor ? Asteptam noi vesti...ar fi corect fara taxa de :poluare"...dar cine stie...

Valentin M.

presiunea e facuta de ..... alegeri :)