Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.150 postări în acest subiect de discuţie

MariusAP   
MariusAP

Gratuit sau contracost ?

Trebuie programare ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
dok   
dok

La noi trebuie programare. Cam la 6 zile lucratoare iti vine randul. Carte de identitate + certificat de autenticitate + verificare tehnica, te costa 300 RON.

Noxele sunt incluse. Probabil ca au primit instructiuni pentru noua taxa.

Link către postare
MariusAP   
MariusAP

Si aici trebuia cu programare pentru verificare, completare CIV, certificat de autenticitate... etc.. Dar, eu intrebam doar cat costa sa-ti treaca noxele in cartea de identitate pe care o am deja si daca la asta mai trebuie sau nu programare.

Sper ca nu mai trebuie toate astea inca o data. Eu am scos certificatul de autenticitate de doua ori pana mi-am inmatriculat definitiv masina, ca a expirat primul.

Scuze pentru :lol:

Modificat de MariusAP

Link către postare
nistor@QMT   
nistor@QMT
din cele vazute si auzite la tv respectiv presa, am desus urmatoarele:

1. taxa intra in vigoare de la 1 iulie

2. diferenta dintre taxa de prima inmatriculare respectiv taxa poluare se plateste in termen de 45 zile dupa o cerere in prealabil

3. in cazul platii taxei de poluare, se aplica reduceri pt masinile care sunt slab dotate

ma intereseaza punctul 3, am inteles ca, constatarea o face cine alcineva decat RAR, costa 10euro pt fiecare "dotare lipsa"

stie cineva cat este aceasta reducere sau pana la cat ajunge? nici la tv nici in presa nu s-a zis cat la % e reducerea...

alex.

:lol:

Mi se pare foarte tare chestia ce am boldat-o mai sus. Sa nu se inteleaga gresit postul meu, nu te contrazic, dar nu m-am putut abtine, mi se pare FOARTE TARE. Si nu numai ca nu te contrazic, dar avand in vedere tara in care traim, ceea ce spui tu acolo este FOARTE PROBABIL. Desi nu inteleg ce legatura au dotarile cu taxa de poluare. Adica eu cu un Golf 5 Comfortline care in afara de Navi si Piele are aproape tot, si e Euro4, platesc mai mult TPI decat cineva cu un Golf 5 Trendline chel, cu aceeasi motorizare Euro 4? TARE!!!

Link către postare
Valentin M.   
Valentin M.

pai da buei ca ai aer conditionat bizonic si ala consuma mai mult carburant cand il lasi pe auto si il lasi sa traga cele 36 de grade de afara, deci poluezi mai mult. La fel si cu cotiera, ca stai mai relaxat si poate te mai scapi usor, rezultand poluarea aerului. Si mp3-ul ala de care esti mandru te mai costa in plus pentru ca esti dupa o betie si atunci cand te apuci sa canti "i feel you - depeche mode" miroase urat in masina, deci poluezi. Tempomatul? plastic mai mult-> poluator, jante din aluminiu? orice altceva decat tabla e nono, faruri de ceata? polueaza ca termina bateria mai repede si tb sa cumperi alta. Ce sa iti fac daca ai vrut sa fii smecher.......platesti POLUATORULE !!!!

Link către postare
FABIAn RuSu   
FABIAn RuSu

sa nu uitati sa-i votati tot pe citroenii astia

oricum e interesant ca desi jegul ala de taxa de prima inmatriculare e o taxa fiscala si orice an fiscal se termina nu la 30 iunie ci la 31 decembrie, ei fac derogari de la lege bagand la greu cu ordonantele

...ca la noi...

Link către postare
nistor@QMT   
nistor@QMT
pai da buei ca ai aer conditionat bizonic ...

Imi cer scuze ca trebuie sa te corectez, dar se zice "clima bizuonica", cu accentul pe zuo :)) (din ciclul "Dar vaaaaaaaaai, a' cui o fi acest Audi?!") .

Link către postare
dani_teo   
dani_teo

Pina la urma stie cineva cum se calculeaza noua taxa?? eu trebuie sa-mi inscriu masina si ..cate site-uri, atatea rezultate:))..823,845,876...euro, bineinteles..

Link către postare
MariusAP   
MariusAP

Dragi colegi... deci pana la urma daca trebuie doar sa-mi treaca in carte emisiile de codoi (CO2) trebuie sa platesc ceva la RAR sau nu ? Fara sa am trecute astea in CIV nu mi se poate returna diferenta de taxa ? ...daca o sa fie

Link către postare
dok   
dok

Probabil ca va trebui sa platesti ceva, ma indoiesc ca RAR iti va trece emisiile gratuit. Daca nu ai noxele cum iti va calcula valoarea noua ?

Cu un telefon la RAR cred ca te lamuresti. Bafta.

Link către postare
Zabin   
Zabin

Eu am facut omologarea pe 29 mai si nu mi-a trecut nici o noxa :)

Link către postare
andreiTd   
andreiTd

Am fost saptamana asta la rar si am facut itp , si le-am zis sa imi treaca si noxele si au zis ca nu costa nimica in plus , am platit 285 de lei noi.

Link către postare
Zabin   
Zabin

Merci Andrei, luni merg si eu sa-mi treaca nenorocitele de noxe :icon_thumright:

Link către postare
dok   
dok

Eu am facut omologarea pe data de 23.06 si mi-a scris jos la mentiuni CO2:138 g/km, semnatura si stampila.

Link către postare
Raven1   
Raven1

INCREDIBIL !!!

Nu trebuie sa ma duc cu masina la rar, doar cu actele; contra costa, o suma mik, vor trece noxele pe civ cu care te prezinti la trez si platesti taxa; chiar si fara programare....ce se intampla domnilor?!? vrea d-nul Tariceanu sa iasa premier si la anu`?!

Link către postare
Zabin   
Zabin

Eu am fost azi la RAR an Arad si mi-au zis ca nu au primit nimic in legatura cu noxele, eventual sa mai trec si maine pe la ei :P

Link către postare
MariusAP   
MariusAP

Ce sa primeasca RAR-ul in legatura cu noxele ? Trebuia doar sa ceri sa ti se treaca in CIV daca nu sunt trecute, nu ?

Link către postare
Zabin   
Zabin

Fiecare cod de motor echivalent cate noxe are. de exemplu eu am cumparat masina din franta la ei nu se trec noxele in cartea masinii. doar in cartea tehnica a masinii imi apare motor AJM Emissions de CO2 en g/km 143

Link către postare
misu tdi   
misu tdi

Azi am auzit la tv, ca trebuie doar o cerere la finante, unde sa platit taxa, nu stiau de alte harti de la RAR sau noxe(co 2). Asta e pt returnarea diferentei .

Link către postare
drodro   
drodro

http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/index.jsp

a aparut oficial noul calculator,iar pt.cei care au platit-o si formularul pt.recuperarea diferentei

Link către postare
ShMan   
ShMan

Ati aflat cineva ceva referitor la trecerea noxelor in CIV? Trebuie programare? Cat o sa mai coste si asta?

Link către postare
dok   
dok

25 RON si deocamdata la Botosani nu trebuie programare.

Link către postare
misu tdi   
misu tdi

Si totusi, trebuie sa mai mergem la RAR, ca sa inscrie in carte co 2-ul?

Link către postare
Zabin   
Zabin

Trebuie sa mergi la rar doar cu actele daca ai facut omologarea si nu ti-a trecut noxele pe civ.

La mine nu sunt trecute noxele an actele franceze si imi trebuie un certificat de conformitate sau sa imi trimita de la bucuresti noxele, dureaza cam 2 saptamani raspunsul de la bucuresti

Link către postare
MariusAP   
MariusAP

Am sunat si eu azi, si se pare ca nu trebuie neaparat masina (dar oricum nu ai cu ce merge pana acolo :D

Trebuie programare si actele necesare sunt cartea de identitate, talonul si o copie dupa brief, daca exista :rolleyes:. Si sa nu uit, mi-a zis sa am la mine 30 de lei :) Maine dimineata mi-am facut programare la 8:30. Va spun cum decurg lucrurile. Bafta !

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.