Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Obisnuiam inainte sa ma duc la spalatoria "Trei A Service" de langa McDrive-ul acela Rock'n'Roll (de la Piata Victoriei pe linia de tramvai sau de la Gara de Nord spre Polizu). Eram multumit de ei, servicii bune, pret acceptabil.

In ultima vreme am descoperit o alta spalatorie pe langa Aurel Vlaicu (din motive de plasare geografica, nu altceva, ca de cand m-am mutat in Pipera imi e mai greu sa ajung pe langa Gara de Nord). Fac treaba rezonabila si pret bun (150K interior + exterior).

Oricum, aceasta este pe partea stanga cum mergi de la statia de metrou Aurel Vlaicu spre ambasada Chinei. Este prima spalatorie, ca dupa ea, la 50 - 100 de metri, tot pe partea stanga, mai este una. Acum cateva zile, fiind cam de dimineata si primii neavand inca deschis, m-a mancat in c** sa ma duc la cea de-a doua. Erau numai masini tari pe acolo (un Range Rover nou, un Opel Vectra nou, un Jeep Lexus, mai venise si un Jeep Porsche), asa ca am sperat in bine. In primul rand toti pustii angajati erau tigani. In al doilea rand se comportau ca niste tigani (ce erau), adica: urlete si strigate de la unul la altul, incaierari pentru clienti cu specific tiganesc (gen pus poalele in cap etc). Cand mi-a venit randul, facut din vorbe (sefu, stai sa vezi cum o fac, nu te grabi, uite niste pete, sa vezi cum le scot, da' ramane intre noi, nu-i spui lu' sefu...). Dupa ce a terminat i-am lasat 50.000 spaga. Tot spalatul interior + exterior fusese 200.000 (cam multice, zic eu). La care nespalatul imi zice ca macar 100.000 sa-i las si lui, ca uite cat a muncit :blink: :ceuameni: :angry: :251:

Ma uitam la el siderat. I-am mai dat 20.000 si a plecat aproape injurandu-ma. Dupa ce a plecat am remarcat niste apa pe fata interioara a usii pe care nu o stersese si am strigat dupa el. Nici nu s-a mai intors, nici nu m-a mai bagat in seama :angry: :blink: :( Incredibil. Sa dai 70.000 de lei spaga la o spalare normala si individul sa fie nemultumit?!?! Sunt speechless!

Oricum, evitati aceasta spalatorie, va recomand din tot sufletul. Cum spuneam, e a doua pe partea stanga de la statia de metrou Aurel Vlaicu cum mergi spre ambasada Chinei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica i-ai mai dat 20.000 ???

Cred ca-l luam la suturi daca imi facea asa ceva..... :)

Eu o spal langa langa Univ.Rom-Americana de 4 luni in fiecare saptamana (numai exterior). Nu am ce sa le reprosez. Sunt foarte multumit.

Modificat de lucus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, aceasta era si dorinta mea, dar, cum am spus, erau numai tigani pe acolo. Pe de alta parte nu aveam nici o dovada ca i-am dat ceva ca sa ma plang patronului (ca si cum acesta nu ar sti de toate manarelile angajatilor). In plus, m-am gandit ca, tinand cont de rotatia permanenta a angajatilor de la spalatorii, cine stie pe unde ma mai lovesc de ei. Am zis ca nu merita sa ma trezesc cu masina lovita sau zgariata pentru 20.000 lei (nici chiar pentru cei 70.000 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde v-ati spalat masina si v-au oferit/ati cerut/ati aplicat si un ceruit (ceara pentru vopsea) si ati fost multumiti de rezultate?

Am masina de mai mult de juma de an si nu am dat-o inca niciodata cu ceara si as vrea sa ii aplic si eu acest tratament, dar sincer nu stiu la ce spalatorie sa ma duc sa fac asta pentru ca nu prea am incredere in ele...

Acelasi lucru ma intereseaza si pentru degresarea jentilor de aliaj...

Merci mult.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ceara , tot langa Romana-Americana.

Ceara lichida o aplica la fiecare spalare. E inclusa in pret.

Pt ceara solida (o crema de fapt) a costat 90 RON. Ceara a fost aplicata cu un dispozitiv mecanic dotat cu un fel de burete, rotativ (un fel de flex), apoi se lustruia cu o microfibra nintel. Inainte de aplicare, masina a fost degresata. Operatia de degresare mi s-a parut foarte eficienta - au iesit cele cateva urme de gainat care erau pe masina si nu a mai fost nevoie de polish.

Am fost multumit de rezultatul final. Cica ar tine 5-6 luni.

Data viitoare cred ca o sa-i rog sa foloseasca ceara mea Turtle Wax (ei au un produs italian de care eu nu am mai auzit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kasius, confirm ce a spus VEKAU referitor la spalatoria de pe Prelungirea Ghencea. Eu sunt foarte multumit de ei. Stau in Balta Alba si de fiecare data cand vreau interior + exterior, strabat tot orasul ca sa merg acolo. Ca semn distinctiv, au un steag rosu dispus pe verticala pe care scrie ceva gen "spalatorie auto" care se vede din strada. Pe fatada, au un afis mare cu un Ferrari (parca) rosu acoperit cu spuma ecologica... Cauta-l pe Daniel. E unul din baietii care lucreaza acolo, numai la el imi fac masina. ValiX isi spala de asemenea acolo masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre timp dupa mai multe spalari pot spune ca mai sunt unii pe acolo care mai dau si rasol, iar apoi mai au si tupeul sa stea se uite dupa bacshish. insa merg la ei pentru ca dupa cum spuneam au o spuma antistatica buna.

a, si oricum jantele se pare ca sunt subiect tabu pentru toate spalatoriile - nici una nu reuseste curatarea lor.

asa ca trebuie sa continui in fata blocului si cu aceasta operatiune.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus, eu o spal NUMAI la Daniel (sau la varul lui). Ii dau 100 mii spaga da o face "boboc"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah ! Eu imi bag ceva in ei . M-am enervat o data de numa numa. :hainoroc:

Au fost Ok. Mi-am luat jante si nu a mai fost OK. Deci le spun ca vreau geamuri luna ( LUNA ca ma enerveaza sa vad urme de cirpa in soare puternic) si ca vreau si scrumiera golita si sa o faca calumea. Pentru asta isi primesc bacsis. Adica vine gigi cu super mutant de masina si stau pe aia doua ore si iese luna. Si Desi le-am vorbit frumos de fiecare data si le-am spus ca nu ma grabesc si alte alea, ce patesc ? Plec cu jantele murdare. Adica aveau urme de mizerie sesizabile tare de tot (initial am zis ca le-am zgiriat).Si parbrizul prezenta aceleasi urme. Am fost pe acolo de mai multe ori si de fiecare data am lasat 100K la baiat. Cu o exceptie cind chiar nu mai aveam decit 20K in buzunar. O sa mor. Chiar asa sint toti ? Am eu numar de Iasi, dar nu cred ca e cazul sa ma ia de bou.

Si numai spun ca desi am fost la zeci de spalatorii, ce dracu inseamna curatat in interior ? Ca eu am vazut din intimplare ca pe maneta de semnalizare aveam un jeg nasol tare. Si pe volan la fel. Pai ori curata in interior ori spun ca dau cu aspiratorul si gata. Asta e valabil la toate.

Ma gindesc tare sa trag o fuga la Expert Detailing. Daca nici acolo nu iese o sa investesc intr-un pistol si ceva spuma si ma duc la un prieten la casa sa o fac.

Pana mea, 100K spaga ar trebui sa insemna ceva. E totusi cca 50% din pret. Daca nici asta nu-i motiveaza, ce naiba sa le mai faci ?

ps: jantele ies calumea la Romano-Americana.

pps: nu-i stiu dupa nume, insa tipul chel (adica este chel, fara nimic jignitor) mi-a facut masina de cele mai multe ori.

Rapier, cind ai timp, poate merem impreuna pe acolo :lol: Il luam si pe Vekau de minuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK Kasius. Saptamana asta nu, ca abia am spalat-o dupa ce am venit de la Sighi. Mergem sapt. viitoare. Este OK si la Expert Detailing da acolo costa mai mult si este altceva. Eu mi-am facut un detailing exterior si a iesit super (vezi in topicul despre ei ce am scris)

M-ati facut curios cu Romano-Americana aia... ma gandesc sa bag o tura pe acolo

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu shpaga mai putin. 100k spaga? pentru ce? pana la urma noi ii incurajam sa lucreze prost. eu aici sunt multumit ca pana sa dea cu carpa pe caroserie, jegul este curatat in principiu mai bine decat la altele care folosesc o minunata solutie de apa chioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o spalatorie buna, situata intre Decebal si Cal. Calarasi (pana-n Delea Veche, e o biserica pe colt).

Eu acolo merg si sunt multumit. De fapt sunt doua, una dupa alta, pe partea dreapta pe sens de mers spre Cal. Calarasi (ultima).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor eu stau in Tineretului vis-a-vis de palatul copiilor...ziceti-mi si mie o spalatorie la care sa se spele bine masina ca am incercat cateva dar am fost foarte nemultumit. Am fost si la cele 2 dintre calea calarasilor si decebal si sunt nemultumit ca nu sterg masina bine si ramane plina de pete pe spoilerul fata in zona mai joasa a lui si pe praguri. Nici geamurile nu sunt sterse bine, de fapt sunt sterse cu carpe murdare si raman petele alea mici ca niste picaturi.... Chiar nu am avut norocul pana acum sa gasesc o spalatorie ca lumea inorasul asta.... Please help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca este si cea de la terasa unde mai merem noi la intilniri. Drumul dintre Palatul Copiilor si Sala Polivalenta. (chiar drumul de linga cel care urca spre sala). Dupa terasa este. Voiam sa o testam si noi acum ceva vreme, dar nu a fost sa fie . Nu stiu cit e de calumea. Una buna este linga universitatea Romano-Americana. Mai scump, dar in general face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna mai exact acel mai scump in ceea ce priveste spalatoria de langa URA ?

Adica cat e int., cat e ext., intra tot sau mai platesti ceva suplimentar (ex.: ceara, luciu anvelope).

Asa din ce descrieti voi pe aici, m-ar tenta sa-i incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. URA:

exterior : 15 RON (intra tot, luciu cauciucuri, ceara lichida, etc)

interior : 12 RON cred (nu am incercat niciodata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca este si cea de la terasa unde mai merem noi la intilniri. Drumul dintre Palatul Copiilor si Sala Polivalenta. (chiar drumul de linga cel care urca spre sala). Dupa terasa este. Voiam sa o testam si noi acum ceva vreme, dar nu a fost sa fie . Nu stiu cit e de calumea. Una buna este linga universitatea Romano-Americana. Mai scump, dar in general face.

O voi incerca eu daca tot este aici langa mine si va voi anunta cum se prezinta. Daca nu va fi nici asta OK n-am ce face decat sa ma duc la URA ca sa spal masina chiar daca e destul de departe de mine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Turbo Cafe . Cum iesiti din parcare Mall Vitan , in dreapta, Prima. nu a 2a. Eu unul spal masina numai acolo si sunt multumit . Oamenii super ok si calitatile la fel de bune. Au radio-ul lor acolo deci riscul ca sa se puna manele in masinile voastre este nul :offtopic: . La 5 spalari aveti una gratis , 9 RONi interiorul si 9 RONi exteriorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la spalatoria de langa URA si sunt multumit de serviciile lor. Sunt ceva mai scumpe decat la o spalatorie de cartier, dar fac treaba buna. Macar sa o tina tot asa.

Scoruri:

15 Ron ext.

13 Ron int.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt mindru ;) Azi la URA un mos pe a vreo 50 de ani cu un Mercedes ML s-a luat da baiatul care ii spala masina ca cica a mea a fost mai bine spalata ;) Sincer nu mi s-a parut vreo direrenta, insa probabil mosu avea ceva cu numarul. In sfirsit jantele sint curate. Ma rog, am parcat intr-o balta deci una nu mai e. Inca o data multumit, insa baiatul m-a atentionat ca geamurile s-ar putea sa nu iasa cum trebuie si nu s-a inselat ;) . Luneta mai are urme, insa in rest e OK.

Nu mi-a golit scrumiera, ceea ce nu a dat prea bine si data viitoare o sa le spun. M-a intrebat daca am mai fost pe acolo si a ramas surprins cind a auzit ca nu e prima data. Asta e. Presupun ca stickerul a avut un rol micut.

Mai merg.

Asta e un feedback pozitiv ! Un 9/10 de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Com Nico Serv, cea care a luat sampoane multe in 4cars, a fost cineva? Mai exista? Cea dinspre iesirea spre Pitesti. As incerca acolo, fiindu-mi mai convenabil de ajuns acolo decat sa caut prin oras.

Asta dupa ce mi-am luat teapa la o spalatorie chiar unde face 41 stanga spre ghencea, pe colt. Nu mai stiu cum se numeste. M-au luat mai de fraier, si m-au vrajit ca imi dau cu nu stiu ce substante, ceruri si nu mai stiu ce si mi-au luat 60 RON pt un exterior/interior. Am dat banul ca m-am dus dupa recomandarea cuiva care se duce des acolo. Eram si foarte incantat ca doar luasem batmobilul si voiam sa il tratez bine, asa de inceput. In schimb - o tiganie. Dc la exterior era destul de ok la o privire fugara (imediat dupa a inceput ploaia), la interior era varza. Urmele de carpe pe geamuri la interior ma scot si pe mine din sarite. In plus erau urme de scotch pe unul din geamuri de la anteriorul proprietar care lipise anuntul de vanzare si au inceput sa imi recomande cu ce sa le scot. De 60 RON care includ si interiorul, te-ai gandi ca se ocupa si de asta. Bineinteles ca la insistentele mele au incercat pana la urma, fara rezultate extraordinare. Fara bon, factura, nimic. Deci nu recomand. Sau poate doar daca ii cunoasteti pe cei de acolo.

Modificat de Clao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Com Nico Serv, am vrut sa o spal eu acum ceva vreme.... ajung acolo... era o dacie la spalat... arunca omul cu spuma pe masina cand am ajuns eu. Parchez masina si astept. Dupa ce a terminat de "aruncat" cu spuma pe masina (chiar asta facea pulverizatorul respectiv.. arunca spuma :lol: ) il vad pe cel care spala ca pune mana pe o perie cu o coada lunga... si incepe sa frece.. plafon, usi, etc... In momentul ala m-am suit in masina si-am plecat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu am spalat-o doar o data pana acum pe a mea, la o spalatorie din cartier, unde spalam si pe cea veche. Daca de ce veche eram f. multumit cum o spalau, parca la asta nu-mi mai place...

Ceva recomandari?

M-am gandit ca data viitoare sa incerc la o spalatorie OMV, dar nu prea stiu care e treaba pe acolo... Am inteles ca iti speli singur masina? Cum vine asta? cam care sunt preturile?

salut!

la omv sunt 2 tipuri de spalari: perii si jet, cel cu jet e cu autoservire (cumapra macar 2 fise), iar cel cu perii nu.

daca vrei sa iti speli la perii, (unde si usca, recomandat iarna) alege dintre primele 3 programe de spalare

prog 1 si 2 spala si sasiul, 3 si 1 are ceara, peturile 17.9(1) 14.9(2) 14.5(3)

daca i mai dai si la baitul de la spalatorie vreo 2-3 lei, ar trebui sa iti iasa brici

PS. cauta spalatoriile unde periile sunt din material textil (perii verde cu albastru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Turbo Cafe.....nu mi-a placut deloc. dupa ce au spalat masina, procedura care a durat cu tot cu sters 7 minute cronometrat pe ceas, a ramas plina de picaturi. Ma uitam la om si cica era gata. Si eu unde sa fie gata.....total aiurea!!! Nu recomand. poate am avut eu ghinion ca aici am vazut remarci bune despre acea spalatorie, dar mie mi s-a total lipsa de interes a oamenilor aceia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!