Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Nu mi se pare multa sau groasa. A 2-a fosa nu curge direct apa, mai are spuma pe traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am un Passat B6, care e cam pretentios la vopsea. Am curte, am unde sa o spal. Va rog recomandati-mi o spuma buna, o ceara buna si ce mi-ar mai trebui.

M-am uitat la "spuma prespalare, Autobrite Magifoam de la unul din Cluj.

Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa folosesti produse de la turtle / sonax / chemichal brothers ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan : Chemical Guys poate  :D

 

Prespalare : Magifoam e ok, dar iti trebuie ceva si pentru spalarea in sine - 2 BM (bucket method ), si aici ai o varietate de sampoane auto Zymol, Meguiar's Gold Class, Britemax, Gyeon etc. 

 

Inainte de ceara ar trebui o decontaminare si dupa aceea protectia propriu-zisa. Ceara ar fi Finish Kare, Meguiar's sau poti opta pentru o protectie ceramica, dar aici e alta treaba, ti-ar trebui o masina de polishat, pad-uri etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia cu incredere de la ala din Cluj, e baiat serios ;)

Magifoam e ok. Ai aparat cu presiune? Ai cu ce sa aplici spuma? 

Ceara buna, tot la ala din Cluj gasesti Collinite 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc frumos pentru raspunsuri. Da, am aparat de presiune, un Michelin Mpx 140L, sunt multumit de el. O sa iau pentru prespalare Magifoam, pentru decontaminare Bilt Hamber Regular  , iar la ceara ma gandesc la Meguiar Ultimare Quik Wax.

Multumesc!

Nemaifolosind vreodata Blit Hamber,m-as descurca cu el? Am citit ca exista si posibilitatea de a zgaria

Modificat de RvDorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta vorbeam cu un coleg de pe forum ca si-a dat masina cu BH regular si a ramas cu ceva zgaraieturi, dar e ceva normal, stai linistit. De obicei, BH regular se aplica inainte de polish fiind mai agresiva fata de celelalte. Mergi pe BH soft sau ultra-soft daca are Ionut. Trebuie sa ai grija cu argila sa nu aplici presiune si o plimbi usor pe caroserie. E maleabila asemenea unei bucati de plastilina. Trebuie sa aplici si lubrifiant, in cazul de fata merge cu apa simpla, la alte tipuri de argila trebuie sa adaugi ONR sau ceva sampon auto. O folosesti pana vezi ca se umple de contaminanti, dupa aceea schimbi partea. Par multe detalii, dar in practica e simplu. La ceara as merge pe FK 1000p. Spor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am spalat opelul la lukoil, cu 2 fise mi-a iesit, dar a fost pe repezeala ; cu 3 fise ( 2,9 lei fisa x 3 = 9 lei ) iese boboc, spuma activa + clatire + ceara + finisare ; si 2 carpe de microfibra in masina si stiu ca am spalat-o eu ; mai ales ca seatul este la revopsit, nu o sa o mai duc la spalatorie ca m-am saturat de toti afonii care iti urca jegu de pe praguri pe geam si uita sa spele carpele ; sa numai zic de altii care iti pun peria pe masina direct fara sa te intrebe ; recomand spalatoriile in regim de autoservire ; jet puternic, spuma activa si ceara de sfarsit isi fac treaba cum trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cat de murdara e masina, si uneori la lukoil nu au presiune mare, am sa-ti dau un exemplu simplu :

 

cum lucrez la sonda ca inginer geolog, uneori imi murdaresc masina cu noroi, care se intareste mai ales in zona aparatoarelor de la roti, am nevoie de 5 fise ca sa iasa ceva, si asta fara ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda la mine nu ajunge niciodata masina in stadiul ala din fericire ; oricum in cazul in care este foarte murdara dupa ce termin prima fisa cu spuma activa dau cu o carpa de microfibra, apoi clatire + ceara + sters iar cu alta carpa ; eu o spal si la curte, deci m-am obisnuit sa fac asta singur si imi face placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine nu ma multumeste spuma de la LUK oil , vin de acasa cu vermorel cu amestecul meu.

presiunea difera la 2 LUK-uri, probabil am nimerit unul cu pompa mai proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce amestec ai? Nici pe mine nu ma multumeste 100%…dar sunt spalatorii unde tot nu e multumitoare asa ca…eu luam un sampon din cora, unul galben la 6.99 lei si isi facea foarte bine treaba, avea si ceara in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

samponul face treaba daca e in galeata cu apa si burete/manusa microfibra. el inmoaie si mai ales lubrifiaza particulele de mizerie pt a nu zgaria cand sunt indepartate mecanic.

doar pt pulverizare/jet trebuie spuma activa.

Spuma am Magifoam si inca una de la Kimicar. Cand situatia o cere, putin Supermafrasol in amestec.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a incercat cineva spalatoria cu jeton (2.5 lei, apa calda) de pe Colentina, spre capatul soselei, spre Europa?

Au o stație cu 5 boxe deschisa și în Berceni, Turnu Măgurele, luica ... Nu rețin numele străzii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Georgescu Cosmin

a incercat cineva spalatoria cu jeton (2.5 lei, apa calda) de pe Colentina, spre capatul soselei, spre Europa?

Dap. Am incercat-o eu, in Berceni, pana in reprezentanta Dacia.

Spala foarte bine. Eu imi iau 4 fise, dar folosesc 3. Depinde ce murdarie ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E cineva din Bacau care si-a spalat masina la Elefantul Wash?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La spălătoria cu fise de pe Colentina s-a schimbat treaba, 5 lei fisa dar s-a mărit timpul la 4 minute spălat și 7 minute aspirat.

Mie îmi convenea mai mult cum era înainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la cea de la capatul lui Brancoveanu la fel…exact aceeasi treaba ; eu raman tot la lukoil, este langa mine, 3 lei fisa, cu cel mult 2 fise o spal foarte bine ( deseori doar cu una cand e prafuita ). Asa nu se renteaza sa dau 10 lei si sa tin jetu pe ea timp de 8 minute…pe langa faptu ca fac scurta la mana, pretul este mare si sare si lacul de pe masina :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea sa spele masina cum trebuie ii recomand o spalatorie din zona Trapezului, mai exact pe B-dul Nicolae Grigorescu nr.106, cel mai ieftin pachet este 20 lei interior-exterior sau 25 cu apa dedurizata, dar nu se compara cu nici o spalatorie din Bucuresti (si am incercat destul de multe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AutoSmart se numeste,nu ?! Acolo o spal si eu,de fiecare data am fost super multumit !

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Satisfactia de a spala masina singur e priceless. O spal la petrom, am peco la 3 minute de mine, nu e niciodata aglomerat, si am parcare imensa sa o sterg cu laveta microfibra dupa. Odata la cateva luni aplic si o ceara solida utilizand o masina cu acumulator si un pad din lana de oaie, functioneaza mult mai rapid decat aplicarea manuala cu buretele. 

 

La spalatorii nu spun ca nu fac treaba buna, dar daca e coada se grabesc si mereu omit unele zone, mai vor si bani extra. Evident nu toata lumea e atrasa de gandul de a spala masina singur.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recomand si eu Autosmart, am spalat-o de curand si in plus i-am mai facut si o ceruire cu 80 lei. 2 odorizante bonus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Autosmart este. De cand m-am mutat in zona Trapezului am descoperit aceasta spalatorie si doar acolo merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

a incercat cineva spalatoria cu jeton (2.5 lei, apa calda) de pe Colentina, spre capatul soselei, spre Europa?

Dap. Am incercat-o eu, in Berceni, pana in reprezentanta Dacia.

Spala foarte bine. Eu imi iau 4 fise, dar folosesc 3. Depinde ce murdarie ai pe masina.

 

Unde este mai exact, imi poti da te rog un punct de reper sau o adresa? Mersi

 

Da, Autosmart este. De cand m-am mutat in zona Trapezului am descoperit aceasta spalatorie si doar acolo merg.

Foarte bine spala, la 25 lei interior exterior cu tornador inclus cred ca e cel mai bun pret din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una de pe Colentina / str Spinului.

Cealalta in Berceni, conform datelor de mai sus. Nu retin numele strazii. Posibil Aurel Persu

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!