Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Pentru cei care locuiesc in sectorul 4:

- pe strada Aurel Persu (la intersectie cu Turnu Magurele) este o spalatorie auto tip self wash destul de ok (au si aspiratoare separat). Imi spal masina aici cam de doi ani de zile. Observ ca in ultimul timp este din ce in ce mai aglomerata. Costul unei fise este de 2,5 lei.

- cand am mai mult timp liber si masina necesita o curatenie temeinica obisnuiesc sa o duc la o spalatorie de pe strada Izvorul Rece. Tariful pentru interior-exterior al unui autoturism l-au marit la 20 de lei (de la 15 lei) dar angajatii de acolo isi fac treaba destul de bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe Fundeni vis-a-vis de lac se lucreaza la asamblarea unei statii self service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Imi poate spune si mie cineva cum se procedeaza la aceste spalatorii de tip self service? Doresc sa merg cu masina la OMV self wash,nu am mai spalat niciodata la self service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara niste produse in plus care sa te ajute nu o sa faci treaba buna.  Vezi tutoriale de spalat masina la selfwash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se procedeaza: cumperi fise, bagi masina in boxa de spalare. bagi fisa, selectezi programul dorit (clatire, spuma, etc) , iei pistolul si dai pe masina.

termini, scoti masina din boxa si (optional) o stergi si/sau o aspiri - inca o fisa la aspirator.

cum spune si @deenman , om cu experienta si ore intregi la self-wash :D , trebuie sa aduci de acasa tot, in afara de apa cu presiune, daca vrei sa faci treaba buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@beidaud eu imi spal cu 5lei masina de serviciu:

2.5lei un jeton cu spuma activa, sapunesc toata masina, apoi o frec cu o perie cu coada.

2.5lei jeton pentru ceara lichida cu care clatesc masina si lasa vopseaua si plasticele usor lucioase.

Stiu ca NU trebuie folosita peria dar... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 In Iasi a incecat sa spele cineva masina cu metoda 2BM la self service (la fisa) ? Daca da, unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inceput sezonul de dat din mâini. Am descoperit că mafra mafrasol funcționează impecabil pe jante + scoate urme de insecte fara efort.

 

Spala la un shell Viena, însă nu sunt total mulțumit, jet puternic spuma slabă, aveam nevoie de spuma sa prindă jegul in suspensie și apoi să trec la șampon și mănușă.

IMG_20180514_195850.jpg

IMG_20180514_195904.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua repriza, a fost nevoie de o nouă spălare că sa aplic ceara lichida de la Nigrin. 

 

 

IMG_20180520_183326.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Instalatorul de Iași

Îmi poate recomanda cineva o spălătorie decentă (cu servicii de calitate și prețuri conforme cu acestea) în Iași?

Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Multi recomanda Red Hall (pe mine nu m-au surprins cu nimic - mi-au spalat-o mai bine la K9), dar am auzit de bine de spalatoria auto de la Skoda Open Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Cein din zona Piata Muncii-Titan-Dristor ati fost pana acum la spalatoria celor de la Socar de pe Basarabia ? :) Ceva pareri bune ? 

Pana acum am tot spalat masina la Jeton, dar parca as vrea sa testez si altceva. :D 

p.s: am fost si la Petrom-ul de la Grigorescu dar nu mi-a placut. :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand spalatoria din parcarea Dedeman Pallady. Eu spal acolo de cand s-a deschis și sunt foarte mulțumit. Spuma curăță foarte bine iar presiunea este foarte ok. Costa 2,5 lei fisa si tine 2 minute. Si ceara este foarte buna, iti tine masina curata cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Smart Car Wash: de pe Buzesti. Au program zilnic de la 8 la 20.  Eu am fost la ei pentru o curatare interior exterior si am fost multumit. Pretul: 40 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 5/20/2018 at 8:06 PM, deenman said:

A doua repriza, a fost nevoie de o nouă spălare că sa aplic ceara lichida de la Nigrin. 

Ce parere aveti despre ceara lichida? La self-washul de pe viilor (din curte cu firma de montaj parbrize), am avut surpriza sa vad ca spun ca ceara lichida nu e buna...

In Anglia totusi am observat ca la toate spalatoriile automate la care mergeam exista si ceara lichida in program.

In Romania, am vazut mai multe spalatorii care au afisat ca la toate spalariile se include si ceara lichida, dar nici unii nu aplica in final (probabil e scump...)

 

IMG_20190330_141241.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pelicula uleioasa e tare. :biggrin:

Au folosit unii Floriol in loc de ceara sau cum?

Ce ar trebui sa știi in primul rand este ca in general, la spălătoriile din Ro ceara nu e ceara. Ceea ce numesc ei "ceara", in realitate e o soluție menita sa ajute la scurgerea apei de pe mașina. 

Ceara prin definiție:

1: Da luciu (umple temporar zgârieturile fine de pe lac, rezultând astfel o suprafața mai neteda care va reflecta mai multa lumina). Sunt curios cum obține Jet-On acest efect doar cu apa chioara (asa-zisa osmozata/demineralizata).

2: împiedica murdăria sa adere la suprafața lacului, înlesnind spălările ulterioare.

Genul asta de dezinformări ar trebui sancționate de ANPC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place maxim asta cu 5lei/jeton/2.5min. La faza cu programul pentru jante nu stiu cum se aplica cele 2.5minute/jeton cand programul dureaza...35sec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa multe amanari am reusit si eu sa fac operatiunea de spalare mai exigenta la iesirea din iarna. De obicei fac asta anual mai insistent. Am curatat si glisierele de la geamuri si am dat cu spray siliconic, ca sa mai usurez munca macaralelor. Am impresia ca macaralele actuale sunt de toata jena.

Arata bine batranica. Spalarea s-a facut la OMV seflwash, cu galeata ca ciobanul (semn de interzis cu galeata la intrarea in boxa).

IMG_20190517_122016.jpg

IMG_20190517_121744.jpg

IMG_20190517_121727.jpg

IMG_20190517_121653.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!