Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Am cautat si eu MOL cu spalare si vad ca sunt toate la mama naibii fata de mine - sector 1. In afara de OMV-ul de pe Vasile Milea mai e vreun loc in zona pe care sa-l recomandati? (Mihalache spre nord, incolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci cu fise sau cu acces limitat de timp. in felul asta nu vine unul care da 5 lei pe fisa si sta 2 ore.

 

@SwatKat

MOL cu spalatorie manuala 

1Bucuresti021191 Sos. Colentina, nr. 258 - 260, Sector 2

2Bucuresti032425 Str. Postavarul, nr. 24, Sector 3

3Bucuresti041712 Str. Turnu Magurele, nr. 110 -112, Sector 4

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, CristiALF said:

Cred ca problema celor care ar dori sa deschida o astfel de locatie ar fi profitabilitatea in conditiile in care spalatul dureaza sensibil mai mult decat unul "clasic" si marea majoritate a oamenilor (98% probabil) prefera sa nu piarda timpul cu asa ceva. Deci a avea doar locuri de self clean - poate doar pentru cei care au terenul si nu platesc chirie, altfel nu are cum sa fie rentabil.

Usor off-topic: Tizule nu ai idee ce bine au prins self service-urile intr-un oras conservator ca BV-ul. Nici nu are sens sa ma gandesc cum ar prinde in Buc... Se spala de la biciclete, motociclete, dube, pana la masini de +100k eur. Inclusiv iarna e super coada, in conditiile in care ai fi tentat sa zici ca multi prefera confortul.

Problema e ca ai nevoie de o basca de autorizatii, iar ca investitie, o solutie profi sare de 100-150k eur. Vorbit cu oamenii care au implementat asa ceva.

End of ot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am spalat la Lukoil Jiului, au program non stop la spalatorie/aspirator.

 

Salut, azi dupa tura de munte, am zis ca mai am nevoie de niste miscare, tocmai ce am terminat de spalat agregatul, a durat 2 ore, doar exterior, pt interior am alocat 5 minute, aspirat presuri si sters bordul cu un servetel.

Operatiunile au fost:
- prespalare cu inalta presiune
- spuma activa
-prespalare cu inalta presiune
- galeata cu sampon auto pro X cu grit guard si manusa microfibra-
-limpezire-
decontaminare cu solutie de indepartare rasina+ bitum pe la praguri si aripi/jante
-limpezire


-stergere cu lavete microfibra-
-aplicare ceara turtlewax verde- buffering misto cu bratele pana nu le mai simti-
-sters surplusul cu o laveta curata- pana capata luciu
- sters anvelopele cu solutie de inegrire de la procar-
-sters bandourile de plastic negru cu solutie de la kent-
-sters geamurile si oglinzile
-sters jante -
- alte nimicuri-

Mi-a prins bine miscarea.

A iesit cam asa, nu sunt multumit in totalitate, pt ca imi lipseste un spatiu unde sa nu astepte altii dupa mine- am spalat-o la selfwash lukoil- program non stop-

image1 (3).jpg

image3.jpg

image2 (3).jpg

image1 (4).jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa sesiunea de ceara de acum 2 saptamani, am spalat iar masina astazi (dupa 2 saptamani). Spalarea a fost super usoara iar ceara solida face toti banii, fata de ceara lichida Ma-fra last touch e de o mie de ori mai buna si longeviva.

 

Operatiunile:

-prespalare cu inalta presiune-

-galeata cu manusa si sampon pro x-

-limpezire-

-sters cu laveta microfibra-

pe jante am spalat separat cu o perie pt jante sampon limpezit cu o fisa si sters-

Totul a mers foarte usor, nu am frecat aproape deloc, nu am insistat nicaieri, nu este perfect, insa nu se prinde jegul.

 

Pozele sunt din aceasi zi, masina isi schimba culoarea in functie de lumina.

 

 

image1 (6).jpg

image2 (4).jpg

image4.jpg

image3 (1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cineva a insirat aici cateva spalatorii MOL. Evitati.o pe cea de la Postavarului!!! Apa este reciclata, pute a wc, nu schimba filtrul la timp, solutiile nu curăță, desi masina este bagata la perii, indiferent de programul ales(sunt5), bara spate ramane murdara, periile pentru jante cu curăța. Ma refer la pilitura de la placutele de frâna. Ceara cu care se stropeste masina inaintea uscarii este diluata cu apa nerespectanduse proportiile.... La sfarsitul programului pleci cu mașina plina de zoaie si pete, iar cand deschizi usile gasesti spuma, deci clatirea de kko, in fine, daca ma grabesc pot sa traiesc cu genul asta de spalat, dar mirosul...te da afara din masina. Folosesc filtru de polen cu carbon, pe care il schimb la 10k km, de la.Purflux, degeaba, il imbiba cu apa lor infecta si pute rau...

Hai sa va povestesc ce am patit acum 2 ore. Pentru ca la Smart am ajuns cand era pus afisul ULTIMA MASINA, m.am reorientat spre spalatoria de la Ramnicul.Sarat colț cu Nedelcu Ion, mareeee greșeală, am asteptat 1 ora!!! Desi eram a douamasina ce urma dupa cele care se aflau in rampă si ma bucuram ca un copil ca voi scapa repede, am ajuns sa plec fara sa mai aștept sa mi se faca si interiorul masinii... S.a apropiat un nene in etate de 50 ani care nu avea treaba cu un furtun cu apă, dar sa mai foloseasca o lance sub presiune. Deci am avut tensiune totală cu omul ăsta. Desi am intrebato pe caserita daca este prima lui zii, tipa super extra optimista ca " invata omul...", "pai bine mai frate, pe masina mea?!!" , n.am rezistat, platisem interior/exteriot, ii dadusem si 10 lei la inceputul spalarii, degeabaa, omu' tinea lancea ca pe facalet, ce clatire, ce ceara( ii spun caseritei de ceară si suparata merge sa.i spuna spalatorului ca trebuie si ceara" ca vrea ceara" "dar stiti ca masina a fost clatita deja..." " si..,zic!!!, dadea cu ceara peste solutia de spălat?!!" ) Norocul meu a fost un coleg al spalatorului care a venit sa.l ajute... dar degeaba, m.am oprit in Petrom, sa.mi sterg geamurile patate de la ceară si zoaiele de pe.praguri...

Daca as putea le.as inchide baraca, dar nu pot.

Culmea e ca multi stramba din nas, dar nimeni cu le atrage atentia, iar cand o face cineva, este vazut ca un om pus pe scandal...

Ca încheiere, ocoliti aceste spalatorii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Adrian_74 said:

 

Culmea e ca multi stramba din nas, dar nimeni cu le atrage atentia, iar cand o face cineva, este vazut ca un om pus pe scandal...

 

asta trebuie retinut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adrian_74: tocmai pentru motivele enumerate de tine si pentru multe altele, nu e mai simplu sa mergi la o spalatorie DYI ? Eu am trecut la DYI exasperat de baietii din spalatorii si nici ca mai calc inapoi... Plus ca ai satisfactia lucrului facut de tine, ceea ce e priceless :) 

Iti cumperi o manusa pentru spalat, 2-3 lavete, 1 solutie de insecte si 1 solutie de jante si gata...ai tot "trusoul" necesar, iar colegii @Muale si @toni au prezentat sfaturi detaliate despre cum sa-ti speli/ingrijesti singur masina in conditii optime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Spălătorii diy in sectorul 3 mai știe cineva? Cea de la Lukoil de pe pallady e închisa momentan pentru renovare sau ceva de genul. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin sectorul 6, Preciziei - Pacii (sau macar undeva prin cartierul Militari) exista spalatorii self-wash?

Inafara de cea de la omv-ul de pe Timisoara (sau omv-uri in general) la care mi se pare scump 5 lei fisa si cozi mereu, asta comparand cu Bacau unde fisa e 2.50 RON pt 2-2.30min in locatii deschise de maxim 1 an si cu solutii care curata destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cam departe de tine, dar:

https://www.google.com/maps/place/Kimicar+Romania/@44.3878928,26.0101065,18.96z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xbf77287776c501c1!8m2!3d44.3876178!4d26.0097979

2.5lei jetonul. Uneori cand ma grabesc si fac economie, dau cu spuma de 2.5lei, apoi clatesc direct cu ceara lichida, tot de 2.5 lei si scot totalul la 5lei. Alteori dau de 2 ori cu spuma, o data cu apa limpede si inca o data cu ceara lichida si scot spalatul la 20lei.

Au si aspirator dar ce ma face sa revin, au gratis solutie pentru cauciucuri.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/24/2017 at 12:07 AM, mihai.onu94 said:

Prin sectorul 6, Preciziei - Pacii (sau macar undeva prin cartierul Militari) exista spalatorii self-wash?

.

Mai este Lukoil-ul de la Lujerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de vreo 2 ani clientul unui Self Service, 6 ron (40 sec de spumare, pauza cat vrei si 5 min clatire). Am reusit sa curat masina plina de insecte, ramane de o saptamana, desi ma asteptam sa am de lucru separat dupa spalarea propriu'zisa

Fiind insa o singura statie, e cam greu sa mergi si cu galetile sa faci 2BM, dar chiar si asa, masina ramane destul de curata si apelez la spalatoriile clasice doar cand e vremea urata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce vad, omv,luk,socar, jeton nu au locatii in sect 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, ai vreo lista cu aceste spalatorii self-service? Daca da, o poti atasa? Mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am lista dar gasesti pe site-uri statiile cu spalatorie.

jet on (pe facebook) au in vitan, berceni, colentina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica dupa o zi foarte plina mi-am facut timp sa spal masina, a durat fix doua ore insa nu sunt multumit pe deplin de rezultat deoarece a fost intuneric, iar luminile de la stalp + interior masina nu mi-au fost suficiente, o lanterna led ar fi fost mult mai utila, de cumparat pe viitor.

Am ajuns la ora 19 la Lukoil pe Jiului, unde spal masina de obicei, am plecat la 21, fara nici o pauza.  La boxa de spalat masina a stat 20 minute, nu era nimeni dupa mine, timp in care am spalat masina cu galeata si manusa+ sampon, si perii pt jante, embleme, geamuri, chedere, etc. Jetul de la lukoil este mai slab decat cel de la petrom insa o fisa dureaza mai mult. Detergentul de la prespalare miroase putin a soda, banuiesc ca are in compozitie soda, si banuiesc ca ataca lacul in timp.

Am trecut apoi la interior, aspirare - cu 1 fisa o masina cu murdarie minima se poate aspira linistit, pt murdarie medie de copil iti trebuie doua fise.  Cel mai mult mi-a luat degresarea geamurilor cu alcool tehnic si a stergatoarelor, si ceruirea masinii la mana cu turtle wax bidon verde, ceara "lichida" insa e groasa si vascoasa. Nu am frecat mult pt ca afara erau 12 grade, nu era soare deloc, doh.

 

Per total a iesit bine, insa nu a iesit uniform, plus imi trebuie inca un tub de ma-fra deca-flash pentru ca ii tot dau pe anvelope cu solutie de inegrire si cateodata de pe anvelope sare pe praguri unde ramane si nu se ia la spalat.

 

Spor la spalat, spalatoriile sunt deschise non stop, cel putin la lukoil, cel mai aglomerat prindeti dimineata intre 9-11 si dupamasa dupa ce iese lumea de la servici sau cand se intorc toti de la munte duminica dupamasa intre 17-19.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Smart Auto au marit iar pretul.. 30 LEI in loc de 25 lei. Plus ce ii lasi si aluia te duci in 35.. Mi-se pare mult sincer pentru o spalare si un aspirator. 
Nici nu stiu unde sa ma mai duc. Daca aveti nevoie de interior. Am eu pe un baiat care face cu 20 lei ok, puteti sa faceti si voi daca doriti. Are tornador, pistol cu aer. Doar INTERIOR ca nu are spalatorie, ci doar curatatorie interioara. V-am dat un pont celor care vor sa isi faca masina ok. Ma gasiti in privat daca va intereseaza. Nu am nicio combinatie cu el mai ales la 20-25 lei :)). Ma gandesc sa ajut si pe altii :) atata tot ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Omv Mol sau Rompetrol. Care iti place tie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, la un Rompetrol, la o alimentare de 100 de lei primesti un bon la spalatorie de 4,5 lei. Basca ca exista angajat de la 9 la 5 care iti spala masina. Dupa aceste ore e Self wash. Eu nici nu ma mai chinui sa o sterg. O dau cu spuma, clatesc bine si gata. Drumurile sunt infecte oricum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o spal la lukoil, asa arata dupa 1500km prin tara in 6 zile. Nu a mai fost niciodata asa murdara.

 

 

 

 

IMG_20171227_113606.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ok si profi self wash pe care l-am incercat si de atunci sunt client fidel este petromul de langa piata salajan ( metrou nicolae grigorescu ) ; jetul este foarte puternic, plus ca dureaza asa mult incat te plictisesti si niciodata nu apuci sa-l termini..are usi culisante automate si canal de scurgere pe mijloc + robinet separat pt apa ( sa te speli ti sa pui in galeata / etc ) ; fisa este 4.5 lei, si iti trebuie doua daca vrei sa  faci o spalare ca la carte ; eu unul imi spal doar singur masina pt ca o fac ca la carte ; am produsele mele iar spatiul din benzinarie este acoperit si apa calda ; folosesc mai intai solutie curatat jante, apoi dau jet cu spuma complet, spalat la galeata cu manusa de microfibra si sampon sonax cu ph neutru, clatire cu apa, uscat cu prosop de microfibra, aplicat sonax quick detailer, dressing anvelope si curatare plastice interior ; au si aspirator, dar este foarte scump si nu este wow..9 lei fisa de 5 minute parca si 12 cea de 10. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!