Jump to content

Eto
 Share

Postare recomandată

Mulţumesc mult Decefalus si forceturbo!

Reusisem si eu sa introduc codul (care e 100% corect btw) si am incercat metoda care mi-ai spus-o (exact ca si in clip) dar nu se intampla nimic. Am incercat si cu cheia in mana, si cu ea in pozitia I si tot nici un rezultat.

L.E. Am găsit în manual : În încheiere apăsaţi fie tastele de căutare fie tastele de reglare manuală, mai mult de 2 secunde. Eliberaţi tastele!

Încerc mâine, sper să meargă. :)

Modificat de cqwe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_andrei_s

salutare la toata lumea

am o problema si as dori sa aflu daca ma puteti ajuta.am un golf 4 din 2005 si aveam pe el un cas.alpha,din dotare.l-am schimbat cu unul gamma tot de vw si am probleme cu receptia posturilor radio.daca ies din oras se aude cu fasait la unele posturi.ma ajuta daca iau un amplificator semnal antena fm?plus de asta,cand aprind xenon se aude si mai prost pe radio.cu alpha nu facea asa.am schimbat cas ca mi-am pus un cdplayer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa nu ai legata alimentarea pentru amplificatorul din baza antenei la gamma

studiaza putin schemele de aici postul nr.3

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a pus Gamma, transmite automat 12v catre baza. Verifica si baza, ca are prostul obicei de a se umple cu apa si a se strica. Daca cu celalalt nu facea, inseamna ca problema e la Gamma.

Xenoanele - mai mult ca sigur nu sunt originale - asta-i cel mai putin grav lucru care ti-l pot face....sa bruieze radioul. Poti incerca sa le imbraci in folie de aluminiu, poate mai diminueaza campul electromagnetic care il imprastie....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_andrei_s

E posibil sa nu ai legata alimentarea pentru amplificatorul din baza antenei la gamma

studiaza putin schemele de aici postul nr.3

toate cele bune

am masurat gamma si imi da 12v pe mufa antenei.deci curent baga prin coaxial catre antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_andrei_s

am verificat diagramele firelor de legaturi si sint la fel alpha cu gama.am sa incerc si cu un amplificator de antena fm sa vad daca merge.zilele astea il primesc si am sa incerc.va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca in locul unui Alfa pun Gamma imi mai trebuie amplificator de antena? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristiano1981

Salut!

Am si eu o nelamurire am un casetofon Gamma pe masina din semnatura si vreau sa conectez un mp3 player(sau Ipod) la casetofon in locul magaziei de Cd -uri. are cineva idee care sunt mufele de la care sa scot o iesire de jack. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu merge asa, ca nu are intrare de aux. In schimb, cauta pe Google - sunt niste adaptoare pentru Iphone - Ipod, care merg puse la el. Pretul lor - in jurul la 80-100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua.

Am si eu o nelamurire. Am pe masina (golf 4) un casetofon beta v de la blaupunkt conectat la un cd player oem(nu changer). Changer nu am in masina.

As vrea sa schimb playerul cu un Gamma V.+ vreau sa pun un adaptor AUX (gen xcarlink) dar sa pastrez si cd playerul.

Intrebari:

1.Pot sa leg adaptorul direct la casetofon? langa mufa mini ISO 8? sau la CD player?(pentruca cd palyerul se conecteaza cu mufa miniISO albastru la cass)

2.Pot sa leg un amplificator+subwoofer la casetofon GAMMA? Am nevoie de ceva adaptor sau pot sa iau semnal direct de la casetofon... neavand mufe RCA.

Stiu ca as putea sa rezolv cu un HU aftermarket, dar n-as vrea sa schimb aspectul original.

Mersi anticipat de indrumari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1--Da. X-Carlink se leaga in locul magaziei de cd-uri cand aceasta nu-i prezenta sau in serie cu magazia de cd-uri/ cd-playerul in cazul tau.

2--Da partial. Gamma are iesiri preamplificate pe mufa ISO mica de culoare galbena. Ai 4 iesiri de nivel mic si le poti controla din gamma prin butoanele de balans si fader. Pentru subwoofer, trebuie ca amplificatorul sa prelucreze semnalul si controlul nu-l mai faci din gamma ci din reglajele amplificatorului. Exista si adaptoare de la mufa mica galbena la RCA-uri.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

Am si gasit mufele la tme. Ai idee unde gasesc un splitter pt mufa mini iso(albastru)? sau trebuie sa tai cablurile ca sa leg adaptorul in serie cu cd playerul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Car Link-ul vine cu 2 cabluri: unul simplu pentru masa, iar al doilea pentru date. Cablul de date este bifurcat la capat si are doua mufe Mini ISO: una albastra, tata, care intra in radio si una neagra, mama, in care intra mufa tata care vine de la CD Player. Daca ai stick introdus in X-Car Link lucreaza acesta iar daca nu trece la CD Player.

Deci nu trebuie nici sa tai cabluri nici sa pui adaptoare suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Car Link-ul vine cu 2 cabluri: unul simplu pentru masa, iar al doilea pentru date. Cablul de date este bifurcat la capat si are doua mufe Mini ISO: una albastra, tata, care intra in radio si una neagra, mama, in care intra mufa tata care vine de la CD Player. Daca ai stick introdus in X-Car Link lucreaza acesta iar daca nu trece la CD Player.

Deci nu trebuie nici sa tai cabluri nici sa pui adaptoare suplimentare.

Cautand dupa adaptoare am gasit un adaptor simplu AUX(Nu xcarlink) la un pret foarte bun. Doar o cutiuta cu jack de 3.5 si iesire de mini iso

.aux_cd-08.jpg

Presupun ca stiti despre ce vorbesc. Asta nu are cablu bifurcat. Oare as putea sa fac eu bifurca aceea si adaptarea la cd respectiv casetofon?

Cei care aveti xcarlink puteti sa confirmati legaturile in mufe(tata+mama mini iso)....

Cu asta am si terminat cu OFF topic.... :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee daca casetofonul VW Gamma+magazie6cd suporta boxe ovale montate in spate la luneta?

Are cineva montat asa ceva pe berlina?

Am inteles ca ar suporta numai 4*20w ,e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce sa nu suporte?el atata scoate.4x20 W,ca tu iti mai pui 17 boxe aia e treaba ta.se imparte puterea la alea 17 boxe daca tu vrei.asta e parerea mea.

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca boxele sunt de 35 sau 40w, atunci nu or sa se auda ca dracu ? sa fie nevoie de un amplificator de putere mica?

ma gandesc la o pereche de boxe sony jvc..modele care se gasesc prin hipermaket ,nu vreau ceva de super calitate,dar sa fie peste sonorizarea standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca ar suporta numai 4*20w ,e adevarat?

Are 4 canale, 20W / canal.

Problema e sa respecti impedanta de iesire pentru fiecare canal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un gamma pe care nu-l mai recunoaste masina si nu mai stiu nici codul.Pana acum nu am avut probleme am deconectat bateria de multe ori si il recunostea.Ce sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

trebuie decodat ca sa-i afli codul de deblocare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cautat un topic mai nou despre problema asta ,dar vad ca sunt foarte vechi celelalte

am o problema cu magazia de cd-uri

- nu mai primeste cd-urile in sensul ca atunci cand dau LOAD si numarul de cd rotitele care ar trebui sa traga cd-ul merg invers imi scoate cd-ul in loc sa traga,dupa multe incercari a mers pana la urma sa introduc cd-ul ,l-a citit a mers ,l-am scos si acum la fel nu mai vrea sa il traga inauntru

are cineva o parere va rog ,n-as vrea sa renunt la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!