Jump to content

Vreau Masina. Ce Ma Sfatuiti?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Vreau sa imi cumpar masina si am vreo 17.000 de euro. Vreau masina second-hand si m-am gandit la VW sau Audi... As prefera un A4. De cateva zile ma tot uit pe mobile.de dar am auzit de tot felul de tzepe de la dealerii din Germania. Ce ma sfatuiti? Sa cumpar din tara, din Germania. Cum sa procedez sa ma asigur ca masina e OK (in afara de a verifica seria de sasiu la reprezentanta).

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei cu tine un Vag-com si un laptop sau/si un cunoscator in ale masinilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia-o din Germania nu forjate de prin zona

mergi cu un cunoscator

vanzatorul sa fie neamt, nu polonez, turc, rus, roman

evita zona Munchen, Frankfurt, Berlin

cauta in vestul tarii chiar daca e mai departe - Hannover, Dortmund, sau spre Olanda (Hamburg cu rezerve - orasele port aduna multe specimene)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti faci griji. Eu urmeaza sa achizitionez a doua masina din Germania la un interval de un an. Primul pas este sa iti alegi masina de pe mobile.de. Apoi le trimiti email si le ceri cat mai multe date despre masina, 2nd le cer VIN-ul masinii. Cu acesta te duci la orice dealer si pentru o taxa mica iti vor oferii istoricul complet al masinii, desigur daca masina a facut service-ul la reprezentanta. Sfatul meu este SA NU alegi masini care nu au facut serviceul la la reprezentanta. And last but not least vorbesti cu dealerul datele privitoare la contract. Cand zic asta ii specifici sa scrie NR DE KM la vanzare al masinii pe contract si de asemenea starea masinii : daca a fost accidentatta sau nu si daca masina e la mana a doua, adica daca provine de la proprietar care a cumparat-o de noua. Tine minte orice dealer serios o sa iti respecte aceste doleante, dar sa nu te astepti ca pretul sa fie foarte negociabil, de regula scoti de la el cateva sute de euro - MAXIM 500, daca esti client fidel altfel se punea problema.

Trebuie sa te consulti cu un jurist foarte bun in prealabil, unul care sa cunoasca legislatia europeana, de preferat ar fi sa ii poti trimite contractul prin email sau fax inainte sa il semnezi. Tine minte un lucru LEGISLATIA GERMANA E FOARTE DURA SI SANCTIONEAZA FOARTE ASPRU FRAUDA SAU INSELACIUNEA si din cauza asta un dealer murdar nu va fi de acord nici in 1000 de ani sa iti treaca aceste date in contract ;).

One more thing, la orice dealer care se respecta o sa iti dea o descriere a masinii daca deca descrierea nu corespunde cu realitatea asta se numeste inselaciune iar dupa legislatia germana dealerul este eligibil de puscarie ;). Asa ca eu te sfatuiesc sa stai linistit dar sa fii pregatic, daca respecti ce am zis aici nu ai de ce sa iti faci griji.

Sper sa gasesti ce iti doresti si MULT SUCCES.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa imi cumpar masina si am vreo 17.000 de euro. Vreau masina second-hand si m-am gandit la VW sau Audi... As prefera un A4. De cateva zile ma tot uit pe mobile.de dar am auzit de tot felul de tzepe de la dealerii din Germania. Ce ma sfatuiti? Sa cumpar din tara, din Germania. Cum sa procedez sa ma asigur ca masina e OK (in afara de a verifica seria de sasiu la reprezentanta).

Merci

Cam la ce te-ai gandit ?Coupe/Limo/Kombi , Diesel/Benzina ? Pret netto/gross ?

Masina mai buna o vei gasi in De,chiar daca o iei cu un ban in plus,merita.Poti gasi masini bune si aici,insa...depinde de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la ce te-ai gandit ?Coupe/Limo/Kombi , Diesel/Benzina ? Pret netto/gross ?

Masina mai buna o vei gasi in De,chiar daca o iei cu un ban in plus,merita.Poti gasi masini bune si aici,insa...depinde de noroc.

incep tot mai mult sa ma gandesc la audi a4 berlina... cam ala ar fi pretul final pe care mi-l pot permite cu tva cu tot. eventual taxa de inamtriculare as gasi bani sa o platesc in plus.

am cautat si pe autovit.ro si exista destule variante tentante. ati cumparat masini de pe www.autovit.ro? cum ar trebui sa procedez sa ma asigur ca nu o sa iau teapa?

am dat o cautare si mi-a returnat lista asta. voi ce ati alege?

p.s. imi cer scuze moderatorilor daca nu e voie sa pui link in post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu e sa te uiti mai bine pe www.mobile.de.Nu prea imi exprima incredere masinile dupa autovit...

Acum o luna ,o cunostinta si-a adus un A4 B7 2.0 TDI din 2006 cu 80tkm,cu destul de multe optiuni:dublu climatronic,jante,navi mare cu 16 700 EUR,fara drum.Am inteles ca taxa de prima inmatriculare acum e 1000 de EUR,nu stiu insa cat va fi dupa 8 iulie...

Spor la cautat ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cautarea pe mobile.de ce-i cu masinile care sunt afisate pe fond roz si care e diferenta intre pretul scris cu * si cel fara? de exemplu daca e trecut un pret de 8000* ce reprezinta?

cum poti sa iti dai seama asa de la prima privire care masini sunt tzepe din start? am auzit de ex ca cei care nu au trecuta adresa cam 100% sunt tzepari. ce alte lucruri mai trebuie evitate?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat in calcul si BMW? La 17-18K gasesti ceva frumos.

In locul tau as folosi mobile.de doar pt indrumare spre un pret si o stare generala a masinii.

Poate sunt mai conservator, dar hotararea de a cumpara o masina nu se poate baza pe niste poze....daca vezi un anunt pe autovit, si vanzatorul e din acelasi oras, da...pt ca nu ai costuri asa mari in caz ca nu iti place masina: maxim 5 lei pe ratb.

Daca ar fi vorba de un dealer de masini noi, la fel ar mai merge...

Dar cu masini SH, te poti astepta la orice, si de obicei vezi mai mult de o masina pana o gasesti pe cea care iti convine cel mai bine.

Ideal ar fi sa mergi in diferite orase la mai multe targuri de masini, sa vezi multe masini, sa ai timp la dispozitie si sa faci alegerea optima.

Asa ca idee, nu te baza pe preturile cele mai mici, pt ca nu esti primul si singurul care intra pe site.

Ce zici de poza a 2-a din anuntul asta: anunt

Modificat de cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat in calcul si BMW? La 17-18K gasesti ceva frumos.

In locul tau as folosi mobile.de doar pt indrumare spre un pret si o stare generala a masinii.

Poate sunt mai conservator, dar hotararea de a cumpara o masina nu se poate baza pe niste poze....daca vezi un anunt pe autovit, si vanzatorul e din acelasi oras, da...pt ca nu ai costuri asa mari in caz ca nu iti place masina: maxim 5 lei pe ratb.

Daca ar fi vorba de un dealer de masini noi, la fel ar mai merge...

Dar cu masini SH, te poti astepta la orice, si de obicei vezi mai mult de o masina pana o gasesti pe cea care iti convine cel mai bine.

Ideal ar fi sa mergi in diferite orase la mai multe targuri de masini, sa vezi multe masini, sa ai timp la dispozitie si sa faci alegerea optima.

Asa ca idee, nu te baza pe preturile cele mai mici, pt ca nu esti primul si singurul care intra pe site.

Ce zici de poza a 2-a din anuntul asta: anunt

merci pt sfaturi.

link-ul pe care l-ai trimis nu merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un bmw 320d la vreo 5000 EUR...Probabil l-au sters..avea 2 poze cu masina + inca una facuta in paint in care scria de 5 ori o adresa de mail gen "write directly at ***@gmail.com ***gmail.com do not use the online form"

Era un exemplu de anunt la misto/pacaleala.

A4 e frumos si daca e avant....un 2.5 tdi din 2004-2005 cu dotari bune cred ca ai avea sanse sa gasesti..Ar fi pacat sa dai atatia bani pe o masina mai noua, sau mai nedotata, cu un motor de 1.6..nu ca as fi eu vreun petrolhead....dar la banii astia ar fi ca si cum ti-ai lua un telefon Vertu pt ca are bateria buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca ai 17mii, vre=o 2000 tre sa ii tii pentru taxa si consumabile (daca nu mai bine). deci masina ar fi cam in 15mii. indiferent ca iei A4, passat, sau altele din grupul vw investitia merita. legat de achizitia masinii din tara, eu o imbratisez mai mult decat plimbarea pana in deutschland. un vag-com te ajuta enorm. eu mi-am luat masina din targul dim mures, cu nr rosii. am fost prima data la braasov, dar erau numai masini masluite. recomanda targul de la mures, masini multe si dupa parerea mea mai "naturale". a 2-a masina cred ca tot de acolo am sa o achizitionez.

sper ca te-am ajutat, macar putin :P

mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat deja a4 - 2.0 TDI - 2005 de pe mahag.de. azi dimineata a ajuns.

merci fain pt ajutor si sugestii!

stiti cumva de unde fac rost de o harta pentru Romania pentru navigatie originala (Audi Navigation Plus - http://www.magazinulauto.ro/poze_produse/AudiA4MMI.jpg) ?

Modificat de popa.misu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutari!

Un vecin  are de vanzare un Renault Megane II 2003, 1.6 16v, 113CP, 30000Km reali, carte service, revizii facute la reprezentanta, 6 airbag-uri, AC, geamuri electrice fata, alarma, nu are rugina, interiorul arata ca nou, pret: 3200euro.

Taxa de timbru: ~1076.3euro

Eu ma gandeam sa fac un act la notar si s-o tin in continuare pe numele vecinului pana fac rost de bani pt taxa.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!