Jump to content

Zgomot Geam Fata


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

cand am geamul de la usa soferului deschis si sunt gropi, denivelari ,zdrangane urat. precizez nu am geamuri electrice.

care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca afli sa imi comunici si mie , eu am desfacut fata de usa de mai multe ori , am studiat/strans/intarit si tot asa face .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeasi problema ... dar la geamul din dreapta fata... ce poate face asa nu imi dau seama . Am sa mai vizitez topic-ul pentru a afla ce face asa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa im spuneti si mie pls.

eu am geamuri electrice si am strans suruburile pacolo dar tot face - mai incet dar tot face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu sunt singurul, deci este o problema des intalnita, acum sa vedem si ce solutii sunt. io ma gandeam ca o fi de la peria de la geam , cea care vine pe fata de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma bag eu primul:

De verificat:

Manerul exterior cel de care tragi sa deschizi usa se misca un pic 2-3 mm. Verifica prinderile de plastic ale fetei de usa. Balama de strans. Sistemul de reglat oglinda. Difuzorul strans in suruburi si verificat daca filtrul pe el mai este fixat.

Acum depinde si ce zgomot se aude... Eu am inebunit ascultand pe la usa din dreapta ce zdrangane si... am aflat dupa vreo ora (dupa ce mai aveam putin si desfaceam si bord si torpedou), lasase sotia niste minuni in buzunarul usii (2 monezi, o clema, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca geamul se aude atunci este din cauza sinelor pe care culiseaza, sunt uzati "buretii' aia sau ce sunt aia si are joc geamul. Daca tot mecanismul geamului e strans cum trebuie, numai aia poate sa fie. Vedeti si geamul sa fie strans in locasul lui, in piciorusele alea care au guma ca si protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema si la mine......geamul de la sofer zdrangane de il ia mama draq....am inteles de la un mecanic care e specializat pe vw ca ar fi un plastic rupt dar nu stiu sa precizez care k nu am apucat sa ma duc cu masina sa o vada....daca descoperiti postati va rog :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca suntem multi cu asceasta problema legata de zomotul geamurilor.Cred ca prima dara ar trebui verficat cat de "strans'' stau piesele care culiseaza pe sine.De asemenea daca geamul coboara mai mult decat este necesar, atunci iar zdrangane(cum am patit si eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

si eu ma alatur in clubul vostru :D si la mine cand e deschis se aude un zgomot,trepideaza un pic geamul,doar un pic dar eu sunt disperat daca aud un zgomot in afara de motor

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Same problem :angry: .. geamul la sofer cand e deschis da o senzatie placuta de "troaca" ...nam apucat sa-l desfac pe partea soferului, am desfacut doar pe dreapta (k nu se lasa)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil ca geamul atunci cand e lasat sa loveasca de bara metalica ce asigura protectia pasiva. Stiu ca atunci cand am pus geamurile electrice acea bara avea lipit un burete. Zgomotul mai poate proveni din cauza uzurii ghidajului/cheder. Chiar daca suruburile ce tin geamul in suportul macaralei sunt stranse, daca acel ghidaj este rupt atunci geamul se poate roti foarte putin si de aici zgomotul. La mine trepideaza tija mecanismului de blocare/deblocare a usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow , o problema foarte intalnita . Daca nu gaseste cineva concret piesa uzata nu cred ca ii dam de cap , eu am desfacut de mai multe ori fata de usa , am pus bureti , buretei , strans suruburi , analizat cate 2-3 ore pe unde ar putea sa loveasca sau sa vebreze si degeaba .

Cert este ca ceva a cedat/uzat . Intrebarea este ce ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu astept cu nerabdare o solutie la aceasta problema , desi am desfacut fata de la portiera de cateva ori nu am gasit cauza troncaneli , la mine se mai aude si un scartait in timp ce coboara sau urca geamul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ironic vorbind,ne montam clima si mergem cu geamurile inchise...

si la mine "zdrangane" in mers daca este deschis si atunci am doua variante sa scap de stres,unu:il inchid maxim si deschid trapa si doi:il cobor maxim si atunci "zdranganeala" dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

bine ai venit in clubul meu danny78 sau invers :blackeye[1]: si la mine scartaie cand il dau jos :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ironic vorbind,ne montam clima si mergem cu geamurile inchise...

si la mine "zdrangane" in mers daca este deschis si atunci am doua variante sa scap de stres,unu:il inchid maxim si deschid trapa si doi:il cobor maxim si atunci "zdranganeala" dispare

identic cu voi toti ! + ca in fata, geamurile nu se deschid complet (raman cam 5-6cm de geam afara) - asa tb sa fie sau am eu inca o problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai o problema :) probabil sufele au fire rupte si se agatza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....in weekend dezmembrez tot ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca pana acum majoritatea ne plangem si stam degeaba in fata usi si pierdem timpul aiurea =)) sa cumparam cate o alta usa la care nu zdrangane=)) io cred ca asta e solutia...

Modificat de undragutzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata nu trec la investitii..

desfac tot, surubaresc tot ce pot pe acolo...si tb sa o rezolv pana la urma! si daca as cumpara alta usa, tot asa ar face..iar sa cumpar usa noua cu totu...mai bine nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca pana acum majoritatea ne plangem si stam degeaba in fata usi si pierdem timpul aiurea =)) sa cumparam cate o alta usa la care nu zdrangane=)) io cred ca asta e solutia...

Nu asta e solutia, desfacut tot, gresat bine de tot, schimbat garnituri si chedere sau ce mai este plastic. Rezultat: nu mai zdrangane si se cheltuie mai putini bani.

La ce m-am mai gandit eu ca mai poate fi este si plasticul ala care este pe din afara usii. sa nu fie uzat si sa nu mai preseze cum trebuie pe geam si pe panoul de la usa si asa se mai aude ceva. cel putin la dacie asa se manifesta plasticul acela. Din pacate ala e supus caldurii excesive sau frigului si nu mai se comporta cum trebuie plus ca devine casant. Try it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit de unde schataie , geamul se sprijina pe umarul de plastic ( foto 1 ) am desfacut surubul sistemului de fixare a geamului si am rotit piesa de plastic contrar acelor de ceasornic cam 2-3 mm ,atat cat sa nu se mai frece de geam . Cu aceasta ocazie am mai adaugat o bucatica de burete la tija de blocare a portierei si 2 mansoane de cauciuc facute dintr-un tub taiat dea lungu ( foto 3 ) . La fata de portiera am mai gasit cam toate suruburile slabite ( foto 2 ) . Ca rezultat nu mai scartzaie si nu mai trancane :lol:

P.S. Nu strangeti prea tare sistemul de prindere a geamului sa nu ramaneti fara el (geam) :)

post-12008-1213089051_thumb.jpg

post-12008-1213089059_thumb.jpg

post-12008-1213089071_thumb.jpg

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! ms pt indicatii si poze!

Duminica am treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema la unul dintre geamuri .

piesa"defecta" este cea indicata de Danny in postul de mai sus , mai exact este un plastic care se plimba pe tija de ghidare , cu timpul acel plastic se macina , creind mai mult spatiu pentru joc , eu am rezolvat ca sa zic asa romaneste : pentru ca jocul dintre piesa de plastic si tija de ghidare era de aproc 3 mm am prins o blida/soricel dinacela foarte mic ( sunt de mai multe dimensiuni si grosimi) astfel am compensat "pierderea de material" de pe acel plastic , acum jocul este infim insa destul cat sa nu fortez mecanismul si nu mai zdrangane .

Atentie pentru ca daca blida este prea groasa riscati sa intepeniti geamul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!