Jump to content

R8 V12 Tdi


raresica
 Share

Postare recomandată

Audi R8 V12 TDI

Are un motor V12 de 6 litri cu o inclinatie de 60 de grade, doua turbocompresoare imense, dezvolta 507 CP si un cuplu de 1004 Nm (ceea ce inseamna cu 87 CP si 572 Nm mai mult decat versiunea standard de R8 cu un V8 pe benzina), testele masini nu sunt complete dar pana acum cei de la Audi ne dau o viteza de 300 Km/h, 4,2 pana la 100 de Km/h si un consum de 8,2 litri la 100 de km/h (in regim de condus normal).

Nu pot spune decat TRAIASCA TDI !

Alte pareri?

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa recunoastem ca si din punct de vedere optic cei de la Audi au facut (din nou) cu R8-ul o impresie foarte buna !

Va rog sa remarcati urmatoarele elemnte: gura de admisie de pe acoperis, conductele de aer vizibile prin geamul de dasupra motorului, bot spate si praguri superbe, prize de aer mai mari (foarte agresiv), grile diferite.

post-18124-1212659248_thumb.jpg

post-18124-1212659259_thumb.jpg

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul este ca e cel mai frumos tractor de pe lume. Sau combina/batoza :lol:

Prprprpr....

Stiu, stiu, viitorul e in diesele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam ca un R8 stie sa se si opreasca! Franele ceramice au o durata de viata extinsă la 300.000 de km.

post-18124-1212697187_thumb.jpg

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi se pare mie sau in poza vad doi etrieri? unul MAAAARE si unul micut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Student Satisfacut

da sunt 2.

Ala mic cred ca e pentru frana de mana... imi dau si eu cu parerea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar cand va aparea la vanzare se stie ceva, sau este doar apa la moara .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca este doar apa la moara, nu au cutie de viteze manuala care sa tina cuplul imens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca ce "seamana" cu un etrier in poza de mai sus este un artificiu de radere a peliculei de apa ori mazga de pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Parca Tremec se descurcase binisor cu muscle-car-urile americane privind cuplul imens si scosese cutii de viteza rezistente. Imposibil sa nu faca VAG o "magicurie" si sa scoata o cutie care sa suporte culplul acesta sau poate ZF ...

Daca masina de circuit a fost un succes si a rezistat si cutia inseamna ca sunt pe drumul cel bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

O scurta prezentare video

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ce "seamana" cu un etrier in poza de mai sus este un artificiu de radere a peliculei de apa ori mazga de pe disc.

E frana de mana cum zicea cineva mai sus. Toate masinile mai a catarii au sistem auxiliar pt frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

exact. r8 are placute de frana separate, pentru frana normala si frana de mana ... din cauza asta la roata spate sunt 2 etrieri, unul mare si unul mai mic pentru frana de mana ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa spun ca am avut onoarea sa dau o tura cu un Audi R8 si a fost o experienta foarte placuta.

Acceleratia acestei masini iti distruge organele interne ;)) . Zgomotul produs de motor si de sistemul de evacuare este muzica pentru urechile unui fan al autoturismelor. Foarte frumos este ca de motor nu te desparte decat o bucata de "sticla" in spatele scaunului. Am trecut pe langa un tir si mi-am dat seama cat de joasa poate fi masina. Totusi, oricat de frumoasa si sportiva e masina tot nu este pentru drumurile din romania.

- Top Gear R8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

M-am dat si eu putin cu masinutza asta si este destul de ok pt drumurile noastre.Difera de un Ferrari sau Lamborghini .Acestea nu sunt intr-adevar pentru drumurile noastre.Dar un R8 este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai dai si cu ferrari si lamborghini ? (ca sa justifici comparatia)

oricum ... r8 v8 e mai mult pentru 911/sl ca si concurenta

pe cand noul v10 ... e oarecum concurent cu gallardo.

daca tot e sa comparam ... eu as zice ca din punct de vedere al drumurilor de la noi ... gallardo are un mic avantaj :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Oricum R8 tdi ar fi fost ceva foarte tare..insa consumul cu siguranta ca ar fi fost cred ca minim 18 indiferent ca scrie TDI..e doar o parere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu nu inteleg care e rostul montarii unui diesel pe un supercar. VW sunt singurii care au in dotare dieseluri deastea de 6 litri mutant. in primul rand, un astfel de diesel e extrem de greu si performantele masinii nu vor fi la nivelul unui benzinar, in al doilea rand, cuplul urias solicita la maxim multe componente tehnice. Pana la urma care e rostul motorului diesel?Raspunsul este economie. Mie mi se pare ca trebuie sa fii cioban rau de tot ca sa iti iei un supercar cu motor diesel de 6litri. Mi se pare tipic romanesc, strident si de foarte prost gust.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta spunea si Clarkson despre Q7 V12 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!