Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

Chiar este necesar inlocuirea lichidului de frana? Daca ma credeti nu l-am schimbat niciodata(9 ani).Dar il voi schimba deoarece fac schimbul de placute fata spate.Am cumparat lichid de frana original,e bun?

Frana o simt ca in prima zi...cu lichid de frana vechi de 9 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul se verifica doar cu un tester electronic 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i mai fac niciun test...dupa 9 ani:)) Îl schimb,ajunge 1l?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca 2 ani e un interval cam exagerat de mic, dar e bine totusi sa-l schimbam... Astea ar fi argumentele celor de la VW: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu se aeriseste si ambreiajul, ce probleme pot aparea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra bine in anumite viteze in anumite situatii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/19/2017 at 1:54 PM, x-tremist said:

Cum ai procedat  cu schimbarea lichidului prin metoda clasica? In ce ordine ai aerisit la roti? Ai umblat si la cilindrul de ambreiaj? Trebuie pus contactul cand se face operatiunea?

Ordinea e: drepata spate, stanga spate, dreapta fata, stanga fata si apoi ambreiajul. Apesi pedata de vreo 2-3 ori dupa care tii apasat si intretimp ce apesi pe ea o a 2-a persoana deschide niplul aerisitor. Pedala va cobora la maxim, inchizi niplul si apoi lasi pedala sa revina sus si repeti procesul. La ambreiaj lafel, doarca acolos-ar putea sa trebuiasca sa tragi manual pedala in sus daca nu revine singura. In tot acest timp verifici nivelul in vas sa nu ramai fara. La sfarsit faci output test pe vag-com pt a aierisi si pompa abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inlocuiesti lichidul de frana trebuie sa scoti aprox. 1L de lichid .Dand la pedala ....nu cred ca reusesti in 8 ore

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin metoda clasica , cu pedala, dureaza cam 5 minute la fiecare roata si se scot 200 ml la fiecare roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pompa sun presiune de 1.7 bar  dureaza cam 5-10 min la fiecare roata (200/250 ml ,in functie de masina).

La pedala ...poate nu am avut eu rabdare . 

La abreiaj ...ai de pedalat pana scoti 50-100ml 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Marius pt raspuns. Crezi ca e obligatorie ai aerisirea ABS-ului cu vag-com-ul daca nu s-a facut nicio reparatie la circuitul hidraulic (gen inlocuire furtun frana - cand patrunde aer in instalatie)?

 

Spoiler

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit prin topic ca ar trebui pus contactul pe durata operatiunii de inlocuire a lichidului? Daca se face clasic, cu pedala, care ar fi logica? Si mai intreb si eu o data ( daca nu cumva cer prea mult...), este obligatorie si aerisirea ABS-ului cu vag-com daca nu e aer in instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e aer, nu se face cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc! Deci nu necesar nici sa fie contactul pus pe durata operatiunii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
techmaster34

Buna colegi.Am reconditionat si eu etrieri la sistemul de frânare (schimbat garnituri presiune,praf,garnituri culise fata si spate).Am băgat 1,1litri de lichid de frana dar am făcut cu metoda clasica ,la pedala.Pe stanga spate am avut aerisitorul rupt,am încercat sa il repar la un atelier dar mi-a distrus conicitatea pe care etansea za când au găurit.Am luat un etrier complect nou,lam gresat pistonul si l-am montat pe masina.Am aerisit si frana prinde undeva la jumate a cursei.Azi am aerisit din nou si frana prinde bine imediat ce pun piciorul pe frana si apas putin se simte.Dar la roti am pus mana pe jante cele fin fata sunt destul de calde cea din dreapta spate  e calduta,cea din stanga(noua) e doar desmortita.Ce poate fi.Din cauza ca e noua si pana se rodeaza?Mai sm 1.2 litri de lichid de frana ate dot 4 Sl dar as vrea sa il schimb sub presiune.Acum am pus Ferodo dot 4.Multumesc pt sfaturi sau răspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat acum o saptamana si eu lichidul de frana prin metoda clasica, la pedala. Nu fusese schimbat niciodata, in 8 ani si 84 kkm parcursi... Mi-am cumparat inainte un tester tip creion, cu leduri, fiind curios ce concentratie de apa avea si rezultatul a fost 3%, deci nu e dracu' asa negru... E si marketing in chestia asta cu schimbatul la 2 ani. Probabil e necesara operatiunea asa des daca conduci agresiv si calci frana in mod frecvent si inutil, cum obisnuiesc majoritatea... Eu unul am inca placutele originale pe masina si nici macar nu sunt pe duca, daca au ajuns la jumatate ca uzura...Deci va dai seama cat de batraneste conduc :)

Revenind la operatiunea in sine, a durat cam o ora. Am scos inainte lichidul din vas, pana la limita inferioara a sitei galbene, cu seringa, dupa care am umplut vasul cu lichid nou. Am inceput cu dr sp, apoi stg sp, dr f si stg f. Lichidul vechi arata destul de bine dupa atata amar de vreme, era doar maroniu, in niciun caz negru precum cola, cum am auzit de la altii...Pentru schimb am folosit 1 litru lichid OEM VW, DOT4. Din comoditate, nu am aerisit si cilindrul ambreiajului, acolo in niciun caz nu poate sa faca bule prin fierbere, ca la etriere (nici la reprezentanta nu se face operatiunea asta, doar de la etrieri se scoate lichid). Oricum in timp se omogenizeaza lichidul sau cu cel nou din instalatie.

Au fost necesare cam cel putin 10 pedale la fiecare roata ca sa iasa aprox 200 ml de lichid. Franele tin la fel ca inainte, iar la pedala nu se simte nicio diferenta.

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta se scoate si de la ambreiaj. Pe bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aerisit ambreiajul, acolo se simte cel mai bine diferenta, e mai ferm, elibereaza de jos. Se poate aerisi oricand nu pierzi nici 100ml.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
marius1982.11

Xtremist,nube marketing,dupa cum ai costatat și tu. 3% inseamna 30ml de apa in instalație, suficient cat sa inceapa sa rugineasca piesele,nu neaparat sa iti fiarba lichidul in cazul in care nu conduci sportiv. Fapt constatat chiar de tine, lichid maroniu adica cu rugina. Ideal e sa nu vezi deloc diferenta de culoare. Cand este,deja e prea tarziu si deja sistemul de franare prezinta o mica uzura. Dupa cum ii ziceam si la maicamea: masina nu se repara cand cazi din ea la propriu ci preventiv, chiar daca nu pare la prima vedere, e mai ieftina varianta a 2-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu te-as contrazice putin - sa-ti dau un contra-exemplu: lichidul de racire al motorului este 50% apa si restul antigel, deci jumatate din el este APA!!! Si circula prin blocul de fonta al motorului. De ce, dupa acelasi interval de timp (adica aproape 9 ani, ca nu l-am schimbat niciodata) este la fel ca in prima zi? Are aceeasi culoare roz si e curat, fara rugina... De nu este tot maroniu? Asta deoarece antigelul, asemenea lichidului de frana, contine si inhibitori de rugina. Explicatia este insa ca lichidul de frana este mai agresiv fata de componentele din cauciuc din instalatia de franare ( furtune hidraulice si garnituri) si, incalzindu-se si mai tare decat lichidul de racire al motorului, ataca cauciucul, devenind cafeniu in timp. Insa si lichidul nou are aceeasi actiune agresiva fata de cauciuc. Eu nu zic acum ca nu e bine sa-l schimbi preventiv mai des, cum zice la carte, adica la 2 ani. Poti sa-l schimbi si anual, ca va fi si mai bine! El absoarbe apa cel mai mult in prima perioada, apoi din ce in ce mai putin. Iar daca o sa va uitati prin statistici, o sa constatati ca 99% din accidente au drept cauza imprudenta soferului, nicidecum apa din lichidul de frana... Pana la max 2% apa in lichidul de frana este admis. Crezi ca 1 procent in plus face o mare diferenta? Nicidecum, practica a demonstrat-o in nenumarate randuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut.

Aveti idei de service cu specializare pe sistemul de frana in Bucuresti? 

As dorii sa fac un test pe bancul de probe si in functie de rezultat (tind sa cred ca am o roata care este mai infranata) sa intervina asupra etrierilor in sensul de raparare a acestora daca este posibila. Apoi sa aiba posibilitatea de schimbare lichid prin pompa cu vaccum, aerisire ambreiaj si prin vag com etc. apoi sa plec fericit cu rezultatul testarii si cu frane bune. :)

Reprezentantele nu prea efectueaza reparatii la etriere ci adopda schimbul din cate cunosc eu.

Merci frumos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
florynbadescu

va salut. Vreau sa va intreb daca urmatoarele valori de presiune din instalatia de franare sunt corecte> 

Brake presure sensor>

- 0,44-0,65 bar fara sa apas pe pedala de frana

- 29-31 bar cu piciorul pe pedala

Intreb deoarece am pedala de frana un pic cam moale iar frana prinde jos. Discurile si placutele spate sunt schimbate cele de pe fata sunt uzate. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat si eu lichidul de frana prima data la 3 ani in reprezentanta si procedeul a fost cam asa:

A conectat un capac la vasul cu lichid de frana la care a atasat un furtun prin care se facea transferul de lichid nou sub presiune. Apoi a inceput sa desfaca la etrieri cu roata dreapta fata apoi stanga, stanga spate si dreapta. A lasat sa curga cateva minute lichid la fiecare roata si apoi test franare. Apoi am citit pe factura ca ar fi schimbat 0.5 l. Ar fi ok? 

Frana parca tine mai bine Am pus o frana mai violenta si au cam scartait rotile. Mai trebuia facuta si vreo alta operatiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!