Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

   Nu stiu care sunt procedurile in reprezentante si regulile pentru o masina noua la primul schimb de lichid, dar cand am schimbat eu lichidul de frana (la 8 ani) in service de cartier, au desfacut si golit din lichid si la cilindrul receptor de la ambreiaj. Foloseste acelasi lichid de frana din acelasi rezervor ca si franele, ar fi fost normal sa umble si acolo. Au consumat aproape 1L.

   Data viitoare cand il schimbi, sa umble si la ambreiaj.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Acum am aflat ca masina in cauza era cu DSG, asa ca acolo nu cred ca ai ce aerisi la ambreiaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
marius1982.11

ordinea e cam asa:roata dreapta spate, stanga spate, dreapta fata...in fine, poate la astea mai noi nu conteaza. Mai trebuia si un output test, pt aerisirea pompei. Eu am obiceiul, prost sau bun, sa scot cu o seringa lichidul vechi din borcan,apoi pun nou. Evident aerisirea prin metoda clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
florynbadescu

Salut, deoarece am avut nevoie să înlocuiesc garniturile etrietilor spate, la Octavia 2 / 2009, am inlocuit si lichidul de frâna prin procedeul clasic "la pedala " (cu furtun transparent prins pe aerisitor si scufundat cu celălalt capat in lichid de frâna inr-un bidon) respectând ordinea de aerisire a roților ds, ss, df,  sf, franele sunt moi cursa pedalei fiind mare, bănuiesc că mai este aer in sistem. Pompa de frâna nu s-a golit deci nici pompa ABS nu ar trebui să aibă aer dar totuși vreau să fac o aerisire cu vcds. Am găsit un video in care procedura se repeta de 4 ori si e cam asa: 

Abs brakes- group 001 - 002...0017 , se apasă pedala de frâna si se ține asa, se eliberează pedala de frâna , se deschid aerisitoarele, lichidul este aruncat timp de 10s, se apasă pedala de frâna de 10 ori, se închid aerisitoarele - Next ///  dar sunt nelămurit intr-o privință: dacă se apasă pedala de frâna de 10 ori după aruncarea lichidului de către pompa abs nu trebuie ca aerisitoarele să fie închise? sau se scoate lichid si cu pedala? Video este aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apasă de 10 ori pedala cu aerisitoarele închise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Ok, am pus intrebarea deoarece am mai gasit procedura si pe alt site (fără video) unde scria că se închid aerisitoarele după ce faci cele 10 pedale. Mersi, o zi bună. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Procedura se poate aplica si pentru roțile spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florynbadescu

Salut, a inlocuit cineva lichidul de frâna folosind compresorul din dotarea mașinii? Se poate stabiliza presiunea cu ajutorul acestuia ? Am confecționat sistemul singur si arată aproximativ ca cel din poza atașată numai că nu vreau să folosesc presiunea de aer de la roata de rezerva . Multumesc. Oare furtunul transparent rezistă la 2 bar?

 

Screenshot_20200525-193440_OLXro.jpg

Modificat de florynbadescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezista linistit pana peste 5 ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Acum mai exista lichid de frana DOT 4 care sa poată fi exploatat  macar 3 ani?În urma cu circa 10 ani, când aveam alt autoturism, era un lichid de frana cu norma DOT 4, produs în UK care recomanda înlocuirea sa,  abia după 3 ani.Asta înseamnă că abia peste 3 ani apelezi la service auto pentru înlocuirea lichidului de frana.Deci o activitate și o cheltuiala mai rara.

Ca utilizator cu profil obișnuit de condus care nu merge frecvent, în stil sportiv, nu cred ca merita achiziționarea unui lichid de frana din gama Motul sau Ravenol care au punctul de fierbere la uscat , de 228 grade, respectiv 230 grade?Cele doua produse costa mai mult ca și produsul OE.Nu știu dacă și perioada de înlocuirea a lor este tot 2 ani.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pune lichid de frâna oe sau ate dot 4 sl 6, la Golf 7 al dvs cu motorul 2,0 tdi :)

Pe bidonul de tabla albastru Ate scrie pe el ca se înlocuiește la 2 ani de zile. 

Modificat de georgstelsib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am schimbat si eu lichidul de frana folosind metoda cu presiune, totul ok. Am totusi o intrebare, rezervorul de lichid de frana se misca foarte usor  cu mana … e normal? 
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se misca cam mult. Pune-i garnituri noi, ca sa fi sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!