Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

Johnny Bravo

Am reverificat aseara toate conductele si furtunele, sa vad daca pierde pe undeva lichid si totul este OK. La fel si pe la borcan,

Sa mai tot fie aer? Nedumerirea mea vine de la faptul ca pedala este la fel de tare ca si inainte cand este oprit motorul. Ma gandesc ca daca este aer s-ar simiti si cu motorul oprit o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA aerisire clasica, apoi cu VCDS si apoi iar clasica, pana nu mai ai aer in instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Am gasit asta pe un site unde se explica amanuntit cum se face aerisire cu vcds>>> Practic este repetata de 4 ori aceiasi operatiune cand se trece de la group 001 pana la group 017>> ENJOY:

Tools & stuff you need: brake fluid (3L), 2 x 11mm spanners, 2 x bleed tubes with one way valves on, 2 x receptacle at least 1L in capacity

first you need access to the front bleed nipples, i jacked up the front, placed on axle stands and removed both wheels.

then put the spanner, bleed tube and receptacle on each side.

open the brake fluid resevoir and have your fluid ready to keep the resevoir topped up at all times. i got a friend to do this to speed things up, it's probably possible on your own but will take a while longer.

goto ABS, basic settings and click from 000 up to 001 and then you get a MSG on the screen saying "PRESS AND HOLD BRAKE PEDAL" or words to that effect. whilst doing this the ABS pump is activated and the pedal can be felt kicking back

(002) it stops pumping and your told to relase the pedal and open the front 2 bleed nipples, then you need to click to continue

(003) it will tell you to wait for 10 secs whilst the ABS pump is activated and fluid is pumped out of the now open bleed nipples

(004) it tells you to pump the pedal 10 times and then close the bleed nipples, then you need to click to continue

(005) "PRESS AND HOLD BRAKE PEDAL" untill told to stop

(006) it stops pumping and your told to relase the pedal and open the front 2 bleed nipples, then you need to click to continue

(007) it will tell you to wait for 10 secs whilst the ABS pump is activated and fluid is pumped out of the now open bleed nipples

(008) it tells you to pump the pedal 10 times and then close the bleed nipples, then you need to click to continue

(009) "PRESS AND HOLD BRAKE PEDAL" untill told to stop

(010) it stops pumping and your told to relase the pedal and open the front 2 bleed nipples, then you need to click to continue

(011) it will tell you to wait for 10 secs whilst the ABS pump is activated and fluid is pumped out of the now open bleed nipples

(012) it tells you to pump the pedal 10 times and then close the bleed nipples, then you need to click to continue

(013) "PRESS AND HOLD BRAKE PEDAL" untill told to stop

(014) it stops pumping and your told to relase the pedal and open the front 2 bleed nipples, then you need to click to continue

(015) it will tell you to wait for 10 secs whilst the ABS pump is activated and fluid is pumped out of the now open bleed nipples

(016) it tells you to pump the pedal 10 times and then close the bleed nipples, then you need to click to continue

(017) ABS BLEED PROCESS COMPLETE!

once your done approx one litre of fluid will have been expelled from each caliper

points to note, i did not go full travel on the pedal every time, i probably only used about 75% of the pedal travel and i pumped the pedal slowly
to prevent damaging the master cylinder seal which everyone is always banging on about.

so from the above you can see it's 4 complete cycles, not 17 cycles as someone suggested but 17 is the number you'll see on the left at the end when
it says it's completed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si pe spate cum aerisesti valvele din ABS?

Eu zic ca trebuie respectata procedura idem si pe spate, eu asa aerisesc pompa ABS. Sau intre aerisiri rulez un Output Test sa scoata aerul din pompa ABS.

Cand aerisesc o fac pe toate rotile de obicei, am observat ca prinde frana ciudat daca aerisesc pe rand sau pe o punde odata. Folosesc 4 flacoane cu furtunase de acvaristica, le montez pe toate (pe fata dau rotile jos) si deschid toate aerisitoarele, fac pedale apoi inchid aerisitoarele si apoi rulez pompa ABS prin ambele proceduri si alternez cu aerisile ca sa scot aerul sau lichidul murdar din ea, iar apoi continui sa aerisesc si sa schimb lichidul in instalatie, practic daca nu ramane borcanelul fara lichid pompa e in regula, eventual aerisesc o tura mai lunga doar puntea spate sa imping afara aerul daca exista si totodata lichidul murdar, si la final o aerisire generala.

Atentie ca pe fata curge singur lichidul destul de binisor, si atentie la aerisitoare fiindca sunt pacatoase si trag aer pe langa filet in etrier deci nu recomand metode ce implica pompe de vacum si intre aerisiri trebuie stanse bine chiar daca folositi flaconul cu furtun imersat in lichid.

Lichid e bine sa aveti cel putin un litru, eu am consumat mai mult de un litru pana m-am deprins, dar am fost placut surprins sa constat ulterior ca masina se lipeste de asfalt la franare brutala. Cei drept practic am reconditionat tot sistemul de franare, un link pt. cine doreste sa se indeletniceasca:

 

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Azi am schimbt si eu lichidul de frana..nu il facusem de cand e masina  de 5 ani..mecanicul mi a spus  ca  arata bine inca..iar franele dupa schimbarea de azi nu mi se par a fi mare diferenta..asa ca bani aruncati degeaba ?

Ps.nici un 1 litru nu a intrat...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat un tester pentru lichid de frana si mi-am verificat toate 3 masinile.

La Passat e neschimbat lichidul de vreo 6 ani, cam 50.000km. Testerul indica peste 4% acumulare de apa in el - inlocuire urgenta. Lichidul arata ca nou.

La BMW l-am schimbat de 4 ani, cam 90.000km. Testerul indica la fel, 3-4% acumulare apa - inlocuire urgenta.

La Fronty l-am schimbat de 2 ani, cam 7000km. Testerul indica deja 1-2% acumulare apa - se mai poate merge dar se recomanda inlocuirea in viitorul apropiat.

Asa ca nu degeaba producatorul recomanda inlocuirea la 2 ani. Noi il vedem bun, dar el lucreaza. Si apoi apar problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apa (a)cumulata ataca partile metalice ale sistemului de franare se poate ajunge la necesitatea schimbarii elementelor, cea mai scumpa fiind pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Si decat sa ajungi la asa ceva, mai bine bagi 50-100 de lei odata la 2-3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aici am dat 50,euro...in fine..merita acum banii astia la 2 ani..

Dar mie  nu mi.a facut cu VCDS..ci clasic calcata frana cu contact pus..si a desfacut pe rand la roti si a pus  un furtun care se scurgea.. acum nu stiu daca a facut bine sau nu..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a prins aer atunci ok. 50-100 LEI este pretul de manopera la care se adauga pretul lichidului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu daca a prins sau nu aer..ideea este ca eu nu simt nici o diferenta dupa ce a fost schimbat..

Cred ca daca prindea aer se simtea ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asa e. Eu am zis 50-100 in ideea ca poate ai timp si te descurci in regie proprie. Dar nici la service nu e o tragedie. Intretinerea e viata masinii.

Aerisirea se face in principiu cu pompa de vacuum pe la aerisitoare sau cu presiune pana la 1 bar in vasul lichidului, pentru a nu uza inutil pompa la pedale repetate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci este bine, ambele lichide (cel nou cat si cel vechi) sunt incompresibile (cu sau fara apa) deci nu ai ce vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io stiu, din aduceri aminte, ca acumularea de apa in lichidul de frina coboara punctul de fierbere si ti-l vaporizeaza exact atunci cind ai nevoie mai mare de frine ... cind sunt incalzite. La o panta prelungita sau o frinare pe autostrada risti sa ramai fara frine de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa1 zi de condus parca incep franele sa se simta mai bine...? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am intrebat la reprezentanta vw cat costa schimbul si mi-a zis ca in jur de 180-200, cu lichid cu tot. e scump? daca ma duc la skoda poate sa fie mai ieftin? :)

schimbul cu aparat plus aerisire la fiecare roata si test la final. 

ce nu-mi prea place desi e lichid oem, e dot 4, nu e 5.1 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu e scump, e exagerat de scump, asta e termenul potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiajul la cordoba are legatura cu lichidul de frana? e actionat hidraulic?

 

Are legatura

Screenshot_1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are legatura, mi-e teama ca aia la reprezentanta vw nu umbla si la cilindrul de la ambreiaj sa-l aeriseasca. desi nu simt vreo problema la ambreiaj, poate sa apara dupa?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/20/2017 at 9:22 PM, marius1982.11 said:

nu, nu e scump, e exagerat de scump, asta e termenul potrivit.

Care e pretul, intr-un service oarecare, pentru schimbarea lichidului de frana?

La reprezentanta se face cu aparat special, fara absolut nici o problema ulterioara.

A se vedea cati au fost nemultumiti dupa schimbarea lichidului de frana prin metode clasice: pedala prea tare sau prea moale, franare ineficienta, mers de inca o data sau chiar doua in service. Si timpul inseamna bani uneori.

Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot 180 am plătit la în service Skoda. Nu-mi pare mult, plus ca e inclus si testul de frâna. Cand e vorba de sistemul de frânare, nu cred ca e loc de economii. In rest reviziile le fac singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu am facut prin metoda clasica si daca e sa fie ceva s-a imbunatatit franarea, sau efectul placebo, in orice caz nu a fost mai rau, asta cu siguranta.

Pai uite, am fost o data si la un servis aici in tm unde au facut cu aparat de ala de face presiune pe borcan si in acelasi timp baga si lichid. Dar a fost ceva de genu' 80ron. si nu m-am plans de franare. Am putut choar sa asist, sa vad cum se prezinta lichidul vechi, daca ies bule.

Acum fiecare dupa preferinte, buget si cat de mult se pricepe. Eu macar ce e facut de mana mea, stiu ce e si la ce sa ma astept. Ca la cati paltonari si pantofari sunt in servisuri nu stii niciodata cand uita cate o mufa, cate un surub. Stiu cazuri concrete (chiar si la mine), nu numai in servis auto, si in servis IT...cum dracu sa dai la client laptopul fara sa ii strangi tastatura? how the hell is that possible?? pai ala nici nu l-a deschis dupa ce l-a montat, ca vedea ca-i balangane tastele.

Pai si atunci ce te face sa crezi ca tu chiar ai lichid nou in masina si ca s-a efectuat asa zisul test? a, ca ai dat 180lei si ai si primit factura. corect.

Un litru de lichid original e 50ron, ce fac aia restul 130?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum ai procedat  cu schimbarea lichidului prin metoda clasica? In ce ordine ai aerisit la roti? Ai umblat si la cilindrul de ambreiaj? Trebuie pus contactul cand se face operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!