Jump to content

Plafoniera - probleme


golfix
 Share

Postare recomandată

desfaci geamul,cele 2 suruburi,si concomitent sau pe rand de cele 2 cleme in directia postata de mine.AI TRAPA?

post-64586-0-31418600-1324392315_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am trapa. Mersi de poza am inteles totul mai putin cu geamul unde e prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul il scoti de la parbriz.In partea opusa are picioruse care intra in locas si la parbriz are picioruse lungi care iti apasa pe clemele metalice care se vad in poza,sunt 2.

Trebuie sa scot vechea plafoniera la vanzare ca nu mai tine,vad ca sunt probleme cu ele :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt nou pe forum(am un vw GOLF 4 2003 1.4 16v 3usi), am o problema cu becurile din plafoniera.........aqm 3-4 zile am cumparat becuri de plafoniera LED albe clar.................................le-am montat au mers p moment......dupa 1 ora am plecat cu masina si nu mai mergeau becurile din plafoniera nici geamurile sa le las in jos.....nici martorul din bord cand este usa deschisa .....nici becurile dupa usa(acelea rosii de jos)....si aqm nu s mai incuie nici portbagajul din inchiderea centralizata!!! ce pot sa fac? sunt disperat????????????????MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ars siguranta - verifica nr 6 si 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am reparat plafoniera cu o solutie tipic romaneasca. Hartie pusa intre piciorusele comutatorului pentru ca s-au apropiat foarte mult, dar nu s-au rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a montat cineva leduri in plafoniera standard ?

(ma refer la numai cele 2 leduri pt lumina ambientala, nu si la cele din butoane cum e aici http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3127965 )

am gasit aici un DIY numai pt cele 2 leduri: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4443030

dar individul a legat alimentarea ledurilor din circuitul ledurilor existente ale trapei, asa cred si eu ca e usor

pentru noi cei restul care avem plafoniere normale de unde s-ar trage cel mai usor firele pentru 2 mici leduri rosii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la blocul de lumini. Nu e mare scofala.Iti trebuie un singur fir, ca masa o ai deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eee pentru cine a mai umblat pe la blocul de lumini nu e greu :)

eu inca n-am ajuns sa umblu pe la blocul de lumini

m-am gandit la bloc prima oara, apoi am zis ca poate exista o alternativa mai usoara

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 17 - fir albastru-gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Run some wires from the LED wires (positive and negative) through the headliner, down the A Pillar into the light switch. If you choose to go this route, you need to tap into pin number 16 for the positive, and pin number 10 for the negative. Use the light switch, NOT the dimmer switch. The result of this will cause the LED's to be on when the parking lights or headlights are on.

zice din pinul 16 pt plus, si 10 pt masa, da totusi e varianta americana, deci vad ca difera

ma apuc si de jucaria asta cand vine caldura :)

asa arata iluminarea ambientala de la cele 2 leduri din plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca e T17/17 (bloc lumini) fir albastru-gri - la Passat sigur - nu cred ca difera la voi - urmariti firul albastru gri. Oricum, va pot verifica mai pe seara, cum e la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe net ca exista niste leduri pentru plafoniera de culoare rosii.Se poate monta in plafoniera??Sunt bune??

post-46557-0-32128700-1326724449_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

de aproximativ 1 an am schimbat toate becuri interioare cu SMD-uri.

Problema este ca acestea se aprind cand au ele chef.....la inceput am crezut ca e switch-ul de vina, insa si daca incerc sa le aprind de la comutator se aprind doar putin.

Cateodata merge perfect la puterea lor maxima.

Are cineva idee de ce face asa?

@cu becuri normale nu comenteaza nimic

Merci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai patesc si eu la plafoniera. e din cauza consumului diferit bec-led si de curentul "rezidual". se poate rezolva cu niste rezistente montate.

s-a mai discutat pe topicul de plafoniera,acolo vezi exact ce rezistenta trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta de 5W 37 Ohmi sau punle leduri pe CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acea rezistenta se schimba in tabloul de sigurante sau adaugata la plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In panoul cu sigurante, sunt sigurante - nu rezistente. Tu trebuie sa adaugi un consumator, la plafoniera, ca sa nu mai faca asa. O poti pune pe cablajul care vine la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună, ma poate ajuta si pe mine cineva poate avem pe forum un electrician auto, vreau sa montez o plafoniera anterioara care are si lampi pt. citit harta, a mea fiind cea standard cu o singura lumina. Dilema mea este acum , cum se scot firele (acei pini) din mufa respectiva caci trebuie sa inversez firele intre ele sa corespunda simbolurilor de pe nuoa plafoniera, sper ca ma inteles cineva, de cateva zile dragi mei stau cu plafoniera demontata si ma tot uit la muafa aceea.

Am uitat sa precizez,masina este un golf 4 1.4 BCA

Pentru caci acum, imi functioneaza totul all contrario, fata de simbolurile care sunt de jur imprejurul comutatorului principal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce plafoniera vrei sa montezi?Din cate stiu si plafoniera standart de G4 are 2 becuri separat care se aprind la''comanda''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vreau sa pun una ca cea din imaginea #77, eu am una doar cu un singur bec central

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am schimbat un bec la o plafoniera din dreptul usii dar dupa remontare in suport lampa a capatat un joc; mentionez ca nu sa rupt nimic. Ce pot face pentru ca lampa sa fie fixă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la plafonierele de spate,banuiesc.Ai clema metalica(limba de tabla) pe care ai apasat sa scoti plafoniera.....trebuie sa o mai ''cracanezi'' putin si totul redevine la normal si o sa iti stea fix plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!