Jump to content

Plafoniera - probleme


golfix
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problemă cu becurile de la plafoniera, când merg cand nu. Cand nu merg nu se aprinde niciunul, nici manual si nici cele de la parasolar. Am verificat siguranța 6 si este ok. Am observat ca pe pinii siguranței 6 nu vine curent. Ce as putea verifica, sau cu ce să încep?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica de ce nu ai curent acolo - cablajul. Dar, verifica si cu contactul pus. Dacă merg...si nu merg... Pare sa fie o problema pe placa modulului confort - desfăcut și refăcut lipiturile, pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul pentru plafoniere pasageri spate vine prin stalpul de mijloc si urca in sus ? La una din plafoniere nu mai ajunge tensine si vreau sa stiu de unde sa verific cablajul .

Cu stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, vine pe sus parca, din fata. Nu îmi mai aduc aminte exact la aceste modele. La cele noi, vine din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Dragi colegi mai greu de cap fiind dar cu o sete de munca excesiva ( fara intentii de a strica ) , am luat initiativa de a-mi monta un circuit de iluminare pedalier stanga drepta . Citind in unul  din posturile mai vechi ( prin 2015 cred ) , se vorbea ca iluminatul pedalier se poate lega din pilarul stalpului .

Intrebarile mele sunt .

Ambii stalpi au acest tip de mufa ? ( pilar ) si daca legaturile se pot face din ambii stalpi pentru a nu umbla cu multe mate pe acolo .

Pentru persoanele mai grele de minte ca mine uneori o poza face cat o mie de cuvinte , ma poate ajuta cineva cu o poza unde pot lega firele in pilar sau numarul pinilor macar .

Aprinderea luminii la pedalier vreau sa fie activa numai la deschiderea usii , sau dupa caz cand se deschide usa din telecomanda !

Va multumesc si va doresc  un Paste Fericit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in urma , parca prin 2015 Florin mi-a dat o explicatie referitoare la mufa pilar . Daca te ajuta iti spun cum am facut eu . Mai intai trebuie sa ajungi la mufa , apoi cu ajutorul unui aparat de masura am pus firul de la borna pozitiva a multimetrului pe un plus permanent ( de la bricheta cred ca am luat ) , si cu pinul negativ am tot cautat in mufa pilar ( in acest timp tot am pos pe cineva sa actioneze in gol swiciul de la broasca ) pana am gasit  minusul de comanda , in acel moment i-mi arata pe multimetru tensiunea din baterie si se aprindeau plafoniera fata si cele spate . Cand inchdeam usa , pe multimetru aaveam tensiune 0 si se stingeau temporizat plafonierele ! Poate nu am fost destul de explicit dar eu asa am reusit sa identific un mod de legatura a iluminarii pedalier . Stiu ca mai exista si o legatura din modulul comfort dar acolo difera in functie de tipul modului comfort .  Tot Florin mi-a explicat ca daca vrei ca iluminarea pedalierul sa se aprinda independent in functie de usa pe care o deschizi , trebuie sa te legi din usa de la lampa !

Daca gresesc accept criticile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ! Cel putin daca masina este dupa 2001, respectiv modul confort cu 1c0 959 799x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Am un Seat Alhambra 2004. De o săptămână când scot cheia din contact, nu se aprinde plafoniera, nu inchide radio, nu îmi permite să închid mașina din telecomanda (s-o deschid din telecomanda merge, s-o închid din cheie manual merge). Mi-a și descarcat bateria în 2 zile. Azi am schimbat partea electrica a contactatului, dar problema persista. Ceva idei? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe modul 09 centrala el, starea switch-urilot de la contact, sa vedem cine da pozitia gresita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 09 El cent nu am nici o eroare. Pe motor sunt astea. In afară de eroarea de la senzor temperatura(pe care l-am schimbat dar nu am sters eroare) nu știu ce zic celelalte. Mulțumesc 

IMG_20230211_125531_edit_958744806031827.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a pomenit ceva de erori ? Ai citit cu atentie postul lui Florin ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi pe alea cum le citesc? 

Toate sunt neactionate! 

IMG_20230211_125443_edit_961139632281982.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!