Jump to content

Distributie Golf IV benzina


nemet_tt
 Share

Postare recomandată

Salutari,

Am un golf 1.6 16V AZD; din 2002 la care i am cumparat un kit de distributie din Germania, odata cu masina.

In curand se implineste termenul sa schimb distributia, dar am gasit in kit doar 3 din cele 4 role, iar acum nu stiu care din ele lipseste.

Am niste coduri de pe celalalte role, poate ma ajuta careva sa identific rola lipsa?

1 - 036 109 243 AG

2 - 036 109 243 AF

3 - 036 109 244 J

4 - ..................

si mai am o piesa,cred ca e pompa de apa, are codul: 038 121 028 A ??

Am avut si cureaua de alternator, dar am montat-o, trebuie sa o schimb si pe aia? Sau daca am schimbat-o e buna schimbata?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan Moraru

    19

  • Muraru Dan

    14

  • SergiuD

    10

  • nemet_tt

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

1)036 109 243 AG = Rola superioara

2)036 109 243 AF =Rola inferioara

3)036 109 244 J = rola de ghidare

Iar kitul de distributie la un motor AZD are doar aceste 3 role pe care le ai si tu, plus cele 2 curele (58 si 130 de dinti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)036 109 243 AG = Rola superioara

2)036 109 243 AF =Rola inferioara

3)036 109 244 J = rola de ghidare

Iar kitul de distributie la un motor AZD are doar aceste 3 role pe care le ai si tu, plus cele 2 curele (58 si 130 de dinti).

De acord , dar parca mai e o rola, dupa cate am citit pe forum, sa fie rola de tensiune?

036 109 119 AG e cureaua de 130 dinti?

036 109 119 P cureaua cu 58 de dinti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este o rola de gidaj: 036 109 181 A. Este piesa selectata (nr 18) din imaginea atasata.

Halter fuer Umlenkrolle = Suport pentru rola ghidaj.

post-11830-1249305664_thumb.png

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua cea lunga (cea de 130 de dinti) are un codul : 036 109 119 AG, cea mica nu stiu exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spre marea mea debusolare tot nu stiu ce sa mai cred! Sa inteleg ca trebuie verificata distributia si starea curelelor si a intinzatoarelor inclusiv a pompei de apa si un mare efect il mai au si drumurile si metoda de utilizare a masinii.

Eu am o Bora 1.4 16v din 09.2001 AHW am luat masina din romania avea 120000 de km avea schimbata distributia la cybernet la 90k de km eu cand am cumparat masina am schimbat-o la 147k la un service Bosch din Romania de frica ca se schimba la 60k de km.

Acum am 200k km facuti in mai putin de 2 ani si facuti marea majotitate in afara tarii adik cam 50k , ce parere aveti???? sa schimb distributia sau doar sa o verific????

Tot kitul de distributie care a fost schimbat este din germania.

Inca nu am gasit un raspuns clar, cineva care sa zica da la 60k se face pentru modelul asta de motor sau doar se verifica si fara doar si poate la 90k indiferent de orice se schimba totul, si spun asta deoarece in cartea masinii am gasit doar un vag raspuns, aici am incredere pentru ca sant multi cu experienta

Astept parerea voastra, cu scuzele de rigoare ca va fac sa va repetati, dar pentru linistea mea as vrea sa fiu sigur!

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am luat kitul de distributie continental mi-au spus ca e garantat 90kkm sau 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cum il monteaza mecanicul, am o cunostinta si-a montat un kit tot asa conti si i-a sarit , nu stiu ce dinte nu i l-a pus corect :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ce parere aveti???? sa schimb distributia sau doar sa o verific????....

...

...

Astept parerea voastra, cu scuzele de rigoare ca va fac sa va repetati, dar pentru linistea mea as vrea sa fiu sigur!

Eu stiu urmatoarele:

Distributia se verifica vizual dupa schimbare sau la masina noua odata la 30 de mii de km. Adica la revizie. Apoi se schimba in functie de masina si producator... Spun dupa producator pentru ca depinde de fiecare motor in parte ce recomanda fabricantul. de exemplu la Logan se verifica la 30 de mii si se schimba la 90 de mii. In cazul VW benzinar la 120 de mii sau la 4 ani, la diesel eu stiu ca e 90 e mii si 4 ani.

Dupa 4 ani uzura i-si spune cuvantul asupra curelelor. La fel si schimbul de lichid de frana odata la 2 ani. Totul scrie in cartea masinii, trebuie doar sa o cititi, nu trebuie sa stiti limbi straine sa va dati seama ce vor sa spuna.

Daca sunt si scurgeri de ulei se uzeaza mai rapid, asta in cazul in care uleiul a ajuns pe curea in vre-un mod. Stiu un exemplu de masina unde pe cureaua de la alternator s-a scurs ulei. Cand a schimbat-o, a schimbat jumatate din curea pentru ca restul era franjuri din cauza ca s-a scurs ulei pe ea. Nu va jucati cu distributiile, schimbati-le la timp si verificati-le la timp.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Totul scrie in cartea masinii, trebuie doar sa o cititi, nu trebuie sa stiti limbi straine sa va dati seama ce vor sa spuna." Sant absolut deacord cu limbile straine eu am citit foarte bine cartea pe care o am, ideea este ca in acea carte nu specifica nicaieri la schimbarea distributiei modelul motului meu adik AHW , si de asta eram nelinitit, eu am mers numai in stainatate cei 60k km pe care ai am acum, distributia a fost schimbata in Bacau la service Bosch cu garantie curele din germania kitul fiind cumparat de mine. Am intrebat deoarece sant bulversat cu multe pareri multi zic 60k km altii 90k km acuma am auzit si 120k km sincer chiar nu mai stiu ce sa cred, ideea este ca masina am condus-o nu mai eu si a mers in conditii cat se poate de normale, si acum voi schimba distributia in franta pentru ca aici locuiesc, dar cei de la service nu s-au riscat sa isi asume vreun risc asupra parerii daca cureaua este buna sau trebuie schimbata deoarece nu au schimbat-o ei in prealabil.

Concluzionand.......... 60k 90k 120k?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa tii cont si de cei 4 ani recomandati :icon_thumright:. Vezi si manualul asta. Scrie si in ala tot felul. Eu mi-am luat manualul asta si acolo scrie mai in detaliu decat in cartea masinii. Acolo scrie cum, ce si la cat timp se face verificarea si intretinerea. De acolo stiu ca se face odata la 4 ani sau 120 de mii schimbul de curea si se verifica la fiecare 30 de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

legat de distributie ma puteti lamuri si pe mine cu o situatie:

la masina din semnatura am inspectat vizual cureaua de distributie si am vazut ca are pe ea sigla w. inseamna ca este cea originala??.

masina are acum 177 000 km (de asemenea si intinzatorul de la cureau de transmisie este original, cu rola fier si stantat W); 4 proprietari in romania (ultimul a zis ca nu i-a facut nimic);in cartea service ultima revizie in germania in 2004 (2006 inmatriculata in romania) la 88 000 km. Cureaua de distributie se prezinta destul de bine ochiometric, motorul merge bine pt km lui si nu mananca ulei.

la golful lui frati miu (2004, 131 cp diesel) am gasit ceva asemanator: a schimbat distributia la 180 000 km si erea cea originala (a schimbat o la dealer skoda), masina luata la 160 000 km din de in 2008, un sg prorietar in de, masina luata de la deler neamt, km originali verificati la reprezentanta. ca o constatare: cureaua de distrib nu avea uzura pronuntata si nici rolele (una erea mai uzata).

ati mai intalnit??

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat si pe partea interioara a curelei? Desi pe exterior arata bine(a fost si cazul meu, la aprox. 171k km), pe interior apar mici fisuri care se pot agrava cand ti-e lumea mai draga :) Mecanicul mi-a zis ca mai mergea maxim 5000 km, desi, repet, la o examinare "ochiometrica" din exterior parea ok. Daca ai disponibilitatea financiara(si mai ales ca nu stii nici cum au exploatat-o cei dinaintea ta), eu zic s-o schimbi. Better safe than sorry! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, m-am uitat si pe interior, chiar am rasucit -o putin pe partea dinspre pasager unde mi a permis putin. pe interior are un fel de tesatura lipita, asa arata. n-am vazut fisuri, dar cred ca fisurile se vad cel mai bine cand dai cureaua jos si o flexezi, sau daca dai jos capacul infeior de protectie al distributiei (pt asta cred ca e destul de mult de munca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar fi bine sa schimbi distributia, pt. ca la motorul axp se recomanda schimbul la 90 000km, inseamna ca daca km din bord sant reali si sa schimbat odata, urmeaza la 180000 urmatorul schimb, plus si timpul de 2-3ani care au trecut. Nu prezinta siguranta s-au garantie cea ce vezi verificand cu ochiul cureaua de distr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IxI, asa cred si eu, la 180 000 km ar fi al doilea schimb, eu m am lamurit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slutari.

Chiar ca nu merita sa riscati.Eu am muscato dar nu o fost vina mea (S-au rupt vreo 10 dinti de pe cureaua mica).Adica nu am stiut ca numai 60.000 pot sa merg asa ca mare grija ce cumparati si unde schimbati.

Pe mine mo costat toata afacerea 2500 lei (1000 distributia si 1500 schimbat supape,manopera s.a.m.d.)

Si inca ceva mai bine cu 100 de lei in plus decat cu vreo 1500 in minus.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, in legatura tacanitul acela care nu va da pace din cate am vazut si din cate am auzit eu este de la tacheti care sunt hidraulici si mai la toate benzinarele e normal sa faca asa, si eu am primit aceasta linistire fiindca si ai mei bat, de la un coleg din facultate(MECANICA) care se pricepe la masini si de la un profesor de la sectia autovehicule rutiere daca gresesc ei gresesc si eu si poate la randul meu primesc si eu un sfat bun, numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am cumparat masina recent ( golful din semnatura )

Are 126 000km si nu stiu cand i s-a schimbat distirbutia ultima oara.E import germania.

Cum aflu ce tip de distributie imi trebuie ?Am inteles ca-s vreo 4 tipuri pt golf-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de codul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa VIN de exemplu sau in portbagaj la aroata de rezerva este o eticheta si acolo este notat tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat masina recent ( golful din semnatura )

Are 126 000km si nu stiu cand i s-a schimbat distirbutia ultima oara.E import germania.

Cum aflu ce tip de distributie imi trebuie ?Am inteles ca-s vreo 4 tipuri pt golf-ul meu.

Salut! Daca ai talon la masina, La magazinul sau service-ul de la care vrei sa cumperi si sa schimbi distributia. La dai talonul si iti comanda ei toate piesele necesare. trebuie schimbate curelele, rolele si pompa de apa. Pe mine la un Golf 4 1,6 AZA m-a costat cu manopera cu tot, 1000 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!