Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Te putem ajuta, cu tot ce ai nevoie, discutam pe pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMG_20210524_144041_edit_60472052538167.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Intervin si eu cu o mica problema. Am cumparat o navigatie cu Android pentru Caddy-ul meu cu o camera inclusa pe care inca nu am instalat-o deoarece masina a venit cu o camera montata de la fostul proprietar, dar cand am cumparat masina a venit fara navigatie, am primit-o cu Cd Player-ul original MP3.

 

Initial m-am gandit ca totul este Plug&Play in legatura cu camera. Conectez mufa galbena de la camera care era deja trasa in bord, la navigatie, bag in marsarier si imi scrie No-Signal, dar acele linii de ghidaj se misca in funcite de cum invart volanul, deci Can Bus-ul este perfect functional.

 

Ok, am zis clar, camera asta trebuie sa primeasca de undeva curent iar atunci am zis sa verific daca este legata la stopul din spate pe marsarier si ce sa vezi, da, este legata. Ok, am zis ca mai trebuie sa leg ceva asa ca am vazut ca este un fir de alimentare la navigatie pe care scrie Back Car (pentru reverse) si mai este inca un fir de la cablul camerei pe care  le-am legat dar degeaba, tot No Signal...

 

Am citit undeva ca daca camera este legata pe marsarier nu mai trebuie legata prin acel fir si la navigatie, doar conectezi mufa galbenasi atat, la fel si invers, nu o legi pe marsarier dar o conectezi la firul de la navigatie.

 

Inca nu am reusit sa testez camera pe care am primit-o cu navigatia sa vad daca functioneaza pentru ca astazi nu aveam timp sa desfac tot, sa trag cabluri s.a.m.d...

 

Ce vreau sa va intreb, in primul rand camera trebuie legata obligatoriu pe marsarier sau o alimentez doar din acel fir de la navigatie sau trebuie si-si ? Ma refer la camera noua.

 

In al 2-lea rand, sa fie camera asta de pe masina defecta?

 

Multumesc!

 

Modificat de MarioB21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Depinde de la model la model. Nu ti-au dat si diagrama de montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua,

 

   Din ce am citit mai sus, până la urmă e mai "corect" să iau plus de la priza 12v portbagaj la mufa emblemei? 

   Momentan sunt în proces de montare a unei flip reverse camera originală pe RNS510 Passat B6 (sau dacă e OEM, merge luat + bec marșarier?)

    Venisem să caut care e plusul din cele 2 fire de la becul marșarier și am dat de dilema asta acum..

 

Later edit:

 

Citind mai mult, și sperând că am înțeles corect: de fapt mufa cu 4 pini ce intră emblema cu cameră de pe haion are un plus care se poate lega la plusul marșarier (fiind doar pt rabatarea emblemei).
(cu minusul pe șurub)
Iar cablajul meu vine oricum cu "celălalt" plus până în spatele RNS-ului. Iar dacă toate sunt corecte, ar trebuii codată și să meargă fără bruiaje și relee..
Plusul de la marșarier e Pin1 maro subțire sau Pin2 maro gros?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/27/2021 at 5:36 AM, F l o r i n said:

Depinde de la model la model. Nu ti-au dat si diagrama de montaj?

Din pacate nu am primit nici o diagrama. Am vazut un videoclip pe YouTube iar cel care prezenta a spus ca daca masina are Can-Bus trebuie legata doar la firul de la Navigatie, adica RCA+ firul de alimentare, dar daca nu are Can-Bus trebuie legata si la stop...

 

Can-Busul de la navigatie functioneaza perfect, adica si in momentul de fata cand trec in marsarier automat navigatia trece pe "camera" dar na, imi scrie no signal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ai macar o poza, sa vedem ce fire ies din ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MarioB21 Daca unitatea comuta singura are nevoie doar de semnalul video care vine de la camera. Daca pe rca-ul de la camera care ai gasit-o pe masina vine semnal video trebuie sa il vezi pe ecran. Cum zici ca nu ai imagine si ai verificat alimentarea camerei si zici ca este ok rezulta ca ori camera este moarta ori cablul video intreupt pe undeva. Cel mai simplu verifici cu o alta camera pe instalatia existenta, ii dau alimentare si conectezi cablul video. Daca ai semnal video este camera, daca nu inseamna ca este cabulul video.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este camera care a venit cu navigatia dar inca nu am ajuns s-o montez, urmeaza astazi. 

 

1.thumb.jpg.c1a837d91c8e2827e6ec22e3800d9549.jpg Deci astea sunt cablurile/mufele care vin in navigatie, iar acest cablu cu Back Car din cate am inteles trebuie legat la firul rosu care vine cu cablul RCA. O sa probez astazi.

 

 

2.thumb.jpg.19fd24154e7cd973a1ba8149f4dae81e.jpg

Asta ar fi camera care a venit cu navigatia, are 2 fire de +/- care vin legate la stop, RCA+firul rosu care cred ca este pentru alimentare

 

3.thumb.jpg.9cb870bda89fa957d998e4a27628f705.jpg

Astea ar fi firele de +/- care vin legate la stop, chiar sunt curios daca trebuie legate din moment ce functioneaza Can-Busul

 

 

 

4.thumb.jpg.4c6e951b10844695c16c3a0897cdb44a.jpg

 

Asta este mufa RCA + firul de alimentare (cred eu). Sper sa mearga doar legand firul rosu la firul cu Back Car din prima poza, fara sa mai fiu nevoie sa leg cablurile de +/-la stop.

 

O sa demontez astazi navigatia ca sa probez camera asta si daca functioneaza o sa si trag cablurile.

Modificat de MarioB21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat!

 

Bine de stiut pe viitor pentru cei care vor sa isi monteze camera pentru marsarier!

 

Am probat prima data camera care a venit cu navigatia, am conectat  mufa RCA  si firul rosu doar la navigatie, fara sa leg nimic la stop si merge perfect! Deci concluzia, nu trebuie sa legi camera la stop daca ai Can-Bus functional, o legi doar la Navigatie.

 

Am zis ok, trebuie sa incep sa trag cablurile din spate pana la navigatie, distractia distractiilor :))) Am demontat doar panoul din interior de la portbagaj si ce sa vezi, camera care era deja montata pe masina nu era mufata, avea o mufa tot RCA si una pentru alimentare, le-am conectat si a mers in secunda 2.

 

La navigatie am conectat doar mufa RCA fara sa mai leg si cablul rosu la cablul Back Car pentru ca, camera veche este legata la firele de la stop.

 

Deci practic, pana la urma am putut sa folosesc camera care a venit pe masina, am economisit timp grupa mare, nici nu vrea sa ma gandesc ce ar fi fost sa trag cablurile print toata masina de la camera noua...

Modificat de MarioB21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Existenta "canbusului functional" nu are treaba cu conectarea camerei la navigatie si functionarea obligatorie a aceteia, este doar presupunera ta. Fac aceasta menitiune ca sa  nu genereze confuzie in continuare.

 

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 1/30/2017 at 9:39 AM, soto27 said:

Sautare tuturor!

Imi puteti spune si mie va rog, ce mufa adaptoare imi trebuie pentru a putea monta camera marsarier de mai jos pe aceasta navigatie? 
 

2.jpg

4.jpg

1.jpg

3.jpg

Ma poti ajuta te rog, am acelasi model. Ai mai reusit sa conectezi camera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La navigatie china si camera aceea, nu ai nevoie de adaptor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!

 

De curand am constatat ca nu mai pot deschide portbagajul cand actionez butonul/manerul (merge deschis din masina, de pe portiera soferului sau din cheie). Am dat jos tot manerul, am scos camera si am observat ca butonul/switch-ul din spatele emblemei nu mai face click, nu mai functioneaza oricum l-as apasa.

 

Aveti idee unde as putea gasi sa cumpar un alt manerul/buton, fara sa fie nevoie sa cumpar tot ansamblul? Camera functioneaza foarte bine si n-as vrea sa dau cateva sute de lei doar pentru un buton mic ce nu poate fi reparat.

 

Mersi.

maner_haion2.jpg

maner_haion3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta sigla,  dezmembrari sau noua 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la dezmembrari nu sunt decat manerele normale, fara locasul pentru camera.

 

Ai idee cum gasesc varianta asta noua?

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cauti dupa cod. Daca nu gasesti, trebuie sa iei noua si asta e. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are niciun cod dupa care se caut. Aveti idee unde as putea gasi codul?

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

6 hours ago, Romyy said:

Pe la dezmembrari nu sunt decat manerele normale, fara locasul pentru camera.

 

Ai idee cum gasesc varianta asta noua?

Nu exista separat.....e sigla cu tot cu camera. Altfel, te chinui sa scoti sigla, etc...si sa repari.

Altfel, inlocuiesti sigla cu tot cu camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colgii. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am un tiguan 2012 4 motion. Am camera marsarier original din fabrica. Problema e ca am schimbat radioul rns 510 cred ca este și mi-am cumpărat un rcd330g plus și un adaptor ptr camerele oe. Am montat tot cum trebuie zic eu, totul merge perfect inclusiv comenzi volan mai puțin camera, când cuplez in marsarier apare n-o signal. Am gresit cu ceva oare la montaj!? Dacă se pricepe cineva va rog sa ma ajutați. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie, doar din descriere?....posteaza ce si cum ai conectat, poze cu adaptorul camerei, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot încerc sa pun poze dar nu îmi da voie.. 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rând nu mai da quote postării anterioare, este inutil şi contrar regulamentului.

În al doilea, se pot ataşa poze, probabil că ale tale au dimensiuni prea mari. Micşorează-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a trimis mie pozele pe telefon 

A pus modul in mufe,  dar nu a legat plus, masa si marsarier. Din ce am înțeles dusky nu se pricepe sa le lege....marsarier trebuie sa se lege la iesirea din bcm....plus, minus..gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/27/2021 at 5:50 PM, F l o r i n said:

 

Nu exista separat.....e sigla cu tot cu camera. Altfel, te chinui sa scoti sigla, etc...si sa repari.

Altfel, inlocuiesti sigla cu tot cu camera.


Am cautat pe AliExpress camera cu emblema + maner, am vorbit cu vreo 3 vanzatori si am gasit piesa separat de camera la unul dintre ei. 50 USD + 10 USD transport. Astept sa ajunga peste vreo luna probabil si va anunt ce si cum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!