Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Asta ai de facut, renunti la tvtunner si legi camera de R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui sa mearga ambele in aceeasi mufa, daca nu se incaleca pinii. Altfel trebuie sa renunti la Tv-Tuner. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate foloseste aceeasi pini, 12, 13, 24, 25, 26.

 

Se poate face un montaj care sa comute de la tvtunner la rear cammera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,ads am sa procedez. Stiti pe cineva in Buc.care sa poata face asta,pls?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Al Bundy, ma poti ajuta tu,pls?

Merci

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te adresezi unui electronist sa-ti fraca acest montaj, daca la asta te referi.

Sau la montare camera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , la passat exista OEM impreuna camera + TV tuner , si am vazut si la G6 atasez un video cu G6 in care se vede ca are TV tuner si camera spate http://www.youtube.c...h?v=_fsnd-h_DBc, cred cand se baga in R se comuta automat pe camera si acesta ar trebui sa o faca CAN-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil cu interfata multimedia, care necesita camera highline :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catecoric camera high cu controler pt ghidaj linii , in germania am vazut cu camera high si Tv tuner, exista si nu vad de ce nu ar merge si pe superb 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anyway, stiti pe cineva care poate face conexiunea?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba doar de conexiune. daca ai camera highline, trebuie sa iei o unitate ( interfata multimedia ). nu sunt sigur daca tv tunerul scoate semnal composit sau component, daca scoate composit, inseamna ca ai deja interfata multimedia si-ti trebuie doar o camera highline care se infige in interfata respectiva ( daca are loc pentru 2 intrari ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi de ajutor câteva poze sa îmi dau seama ce am de făcut. Mulțumesc.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

scuze ca nu am apucat pana acum sa pun poze, dar sunt in proces de mutare ...

 

atasez pozele cu montare camera marsarier pe Jetta mk5.

post-78748-0-95697300-1383643279_thumb.j

post-78748-0-32916700-1383643353_thumb.j

post-78748-0-84438000-1383643523_thumb.j

post-78748-0-94991600-1383643567_thumb.j

post-78748-0-99741700-1383643600_thumb.j

post-78748-0-38576200-1383643647_thumb.j

post-78748-0-54656900-1383643693_thumb.j

post-78748-0-74866800-1383643744_thumb.j

post-78748-0-47854900-1383643777_thumb.j

post-78748-0-38166700-1383643820_thumb.j

post-78748-0-26191900-1383643848_thumb.j

post-78748-0-93806800-1383643934_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , Kierian roaga pe cineva de pe forum sa scoata o schema electrica de la Tv tuner si camera High (care include controler J772), trebuie sa scoti firele din mufa de la camera si sa bagi in mufa de le tuner si care se suprapun ii legi imreuna , nu trebuie nici o interfata multimedia daca se foloseste camera OEM ca cel din imaginea de jos care se leaga pe CAN si se codeaza pe CAN canalul 6C , daca tu ai o camera Low fara controler J772 la care mufa intra direct in RNS510 si codez camera low pe rns va trebui sa renunti la tuner ca nu o sa iti functioneze , atasez mai jos un link SSP cu camera si o poza cu camera R ce ai nevoie , studiez si eu montarea unui tv tuner oem

 

http://www.gfile.ro/?do=fD&fI=16ddd6a7025f272d56542ec6eb772915
 

post-74460-0-73637900-1383679122_thumb.j

post-74460-0-65298300-1383679131_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc atti206!

In sfîrsit o parere cu o solutie tehnică.

Cum pot sa te contactez private pt mai multe intrebari,pls?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atti206, hmmm.. interesant ce zici. ar putea sa functioneze daca legi firele de semnal impreauna, in cazul in care tunerul este legat pe can, si stie sa nu mai emita semnal in momentul in care bagi in marsarier. camera cu siguranta nu se leaga pe can, iar daca nici tunerul nu se leaga, atunci in momentul in care bagi in marsarier si merge si tunerul, o sa iasa o varza, probabil destul de colorata, cu doua semnale suprapuse :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atti vb de modelul premium, care are unitate in portbagaj, si aia se leaga la CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atti206, hmmm.. interesant ce zici. ar putea sa functioneze daca legi firele de semnal impreauna, in cazul in care tunerul este legat pe can, si stie sa nu mai emita semnal in momentul in care bagi in marsarier. camera cu siguranta nu se leaga pe can, iar daca nici tunerul nu se leaga, atunci in momentul in care bagi in marsarier si merge si tunerul, o sa iasa o varza, probabil destul de colorata, cu doua semnale suprapuse :).

salut robert , eu vorbesc aici te tv tuner OEM modul R78 in scheme care trebuie legat obligatoriu pe CAN si de camera OEM cu controler J772 care trebuie legat pe CAN altfel nu va functiona, cum  am precizat mai sus daca se monteaza camera fara coltroler J772 nu trebuie legat pe CAN si se codeaza de pe RNS dar nu se mai poate folosi TV tunerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am inteles. cum ai zis si tu, camera nu se leaga pe CAN, doar modulul ala J772.tu ai zis ca legi firele de la camera impreuna cu cele de la tuner. asta ar insemna ca tunerul scoate semnal composit si tu legi firele de semnal de la camera si tuner pe aceasi intrare la modulul J772. chiar daca modulul e legat pe CAN, la intrare are 2 semnale, unul vine de la tuner, controlat pe CAN si altul de la camera ( controlat doar prin +12V de marsarier, fara CAN ). intrebarea mea e, isi opreste tunerul semnalul in momentul in care bagi in marsarier? daca nu, la intrarea in modulul J772 vei avea 2 semnale video suprapuse, ca, camera avand comanda de la marsarier, emite semnal video si ea. in cazul in care tunerul emite semnal rgb, firele de la tuner se leaga cu cele de la modul J772 si nu de la camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu m-am exprimat corect , camera high se leaga la modulul j772 si acesta se leaga la can nu camera in sine , j772 se leaga la rns , tv tunerul R78 se leaga pe can si pe rns ,cred firele ce se suprapun cu firele de la camera se leaga impreuna , cand merge tunerul si se baga in R - cred ca are grija Can-ul sa deconecteze R78 si sa dea semnal la J772 , nu am vazut alte interfete intre cele doua sa schimbe semnale video in nici o documentatie , vb de cele OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atti are dreptate.

Camera HIGH nu se leaga la RNS.

Se duce cablu de la camera la Modulul din portbagaj, aripa dreapta spate (J772), si de la modulul respectiv pleaca alt cablu care merge la RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se leaga direct - cum intra la camera low... dar de legat, se leaga - indirect - prin modulul de control, mai departe la RNS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a zis nimeni ca, camera high nu se leaga la rns prin modul. era o confuzie, Atti zicea de firele de la camera, dar se referea la firele de la modulul J772, ca se leaga impreuna cu cele de la tuner. cred ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai - am vrut sa nu creada colegii nostri, ca nu se conecteaza deloc la RNS.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Domnilor,

Am citit dezbaterea voastra si pare clar ca fara J722 n-am sa pot face conexiunea intr-un mod save.

Este cineva care a realizat conexiunea asta pana acum pe modelul 3TO 035 6870 ?

Cat costa un J 722 prin Romanica? recomandari de furnizori seriosi,pls?

Cine stiti ca monteaza in Bucuresti?

 

Voi aprecia raspunsurile voastre !

Merci

post-81226-0-65545500-1384012048_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera high cu controler cum am aratat un poza de sus cu tot cu cablu gasesti cam 300-400euro pt variant , pt limuzina putin mai scump , eu am montat camera la masina mea , si este si colegu cristi care a montat o camera pe CC , tu ai superb limuzina sau variant? , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!