Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

pff...mda...deci trebuie ceva cu semnal RGB, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele OEM indiferent de model sunt concepute pentru a fi conectate la RCD510 sau RNS. Deci sunt camere cu iesire RGB

Unitatile aftermarket au intrare video exclusiv in format videocomplex.Nu sunt compatibile. Pentru cine doreste neaparat sa conecteze o camera OEM la un aftermarket are nevoie de o interfata de semnal RGB to CVBS. Dar este foarte costisitoare investitia si nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva modelul de camera de mai jos:

 

http://www.importplaza.ro/camere-marsarier/camere-marsarier-dedicate/camera-marsarier-vw-vw017c#page_artdet_tabs

 

Aveti idee merge sa pun asa ceva pe Passat B6 cu RNS510?

 

cauta la colegii nostri care aduc piese - retrofit - si vezi daca au ceva Low line, care sa mearga pe B6.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ocazia asta, cine citeste postul tau Florin, il rog sa imi trimita un PM in legatura cu aceasta camera "Low Line".

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 Sedan - da, original vine in sigla - Highline - ca varianta Lowline - adaptata una de Scirocco http://www.carsystems.pl/vw-rear-emblem-camera-kit-retrofit-scirocco-1k8980551-1k9980551,id236.html

 

la B6 Variant - vine in clapa, nu in sigla.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vand-camere-marsarier-originale-vw-31993vand-camere-marsarier-originale-vw-c1787vand-camere-marsarier-originale-vw-1f4ce

Eu zic ca aceasta camera i se potriveste perfect deasupra numarului si are mufa dedicata pentru RNS. Este OEM si va functiona foarte bine. Apeleaza la nrobert13 pentru achizitie. Eu am montat pe jetta din 2008 cu RNS modelul cu clapeta de deschidere portbagaj. Aceasta este tot OEM numai ca este simpla fara maner de deschidere.Va fi usor de montat si va da foarte bine. Merita achizitia. Recomand. Dupa montare se codeaza camera cu VCDS si se reseteaza RNS-ul.Spor la treaba. Sigur va merge.

Modificat de dinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact despre acest model era vorba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare: cum se comporta camera care vine cu clapeta de deschidere portbagaj? Adica cand deschid portbagajul nu o lovesc/misc/agat, sau iarna daca ii inghetata clapeta si dau in spate ce se intampla daca o forteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic... lucreaza exact precum clapa normala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam ca iarna am mai patit sa am clapeta inghetata si sa ma chinui sa deschid portbagajul. Si intr-o faza din asta daca dau in spate sa nu forteze respectivul "motoras" de la clapeta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera nu se afla doar sub clapeta de logo.Sta "ascunsa" complet intr-un locas special.Cand apesi cu mana ca sa deschizi portbagajul nu ai acces la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul zicea ca i-a mai inghetat clapeta...ii e frica sa nu pateasca ceva motorasul daca se forteaza sa deschisa clapeta inghetata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune, va rog, daca la o camera low line similara cu cea postata de colegul @dinamita i se poate munta ulterior unitate de control ce se  integreaza cu calculatorul de bord si calculeaza traiectoria in functie de coloana de directie?

Daca ar fi sa se monteze un astfel de modul unde se pozitioneaza de obicei? Langa camera (portbagaj) sau in bord langa RNS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. Modulul este montat in drepta in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut , caut de ceva vreme o camera cu interfata pentru passat b6 variant sa se potriveasca la rns 510 ma poate ajuta cineva cu vreo recomandare ? Am gasit cine sa o monteze dar a spus ca el nu imi garanteaza ca interfetele de pe piata ( chinezesti ) o sa fie si bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia legatura cu nrobert13 . Mai jos gasesti topicul lui. Tipul are camere originale si gasesti exact de Passat variant ceea ce vrei tu.

 

http://vwforum.ro/topic/100016-vand-camere-marsarier-originale-vw/page-2

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salutare si scuzati-mi ,,nestiinta''...am o camera marsarier dedicata pt golf 4 care are un fir cu mufa galbena de care este prins un fir rosu....si un fir de alimentare respectiv rosu+ si negru-......am un dvd cu video in si video out...var rog mult cum trebuie sa leg firele pt a merge cameracand bag in marsarier...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentarea de la firul de la lampa de mers inapoi si mufa de la cablul de la camera la mufa de video in.

Acu mai trebuie vazut cum faci ca dvd sa treaca pe imaginea de la camera cand bagi in R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e si problema...am alimentat +de la lampa mers ianpoi vidoe l-am dus la video in, iar masa am luat-o de la acroserie....merge camera dar trebuie sa tin pe aux...NU SE ACTIVEAZA CAND BAG IN MARSARIER :(  :(  :(  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in setarile aparatului - trebuie sa ai rear camera activation.

 

Plusul care l-ai luat de la lampile marsarier si l-ai dus in camera, trebuie sa-l duci si in DVD, pe firul dedicat. Care este ? vezi pe schema aparatului - lipita pe carcasa lui sau aflata in cartile lui.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASTA este dvd-ul meu si schema...unde trebuie sa leg acel fir dedicat de pe cablul cu mufa video....sau ce trebuie sa fac....multumescB0448FB6-15C3-1EC2-98C1-2E28342A3120.jpg593BB534-2219-CBD5-1B86-F346BF5D5BC0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad intrare dedicata pt camera....acolo ai doar video in / video out. Ar trebui sa ai inca o intrare video dedicata pt camera rear. Daca lipseste , nu cred ca poti face un mod automat. Intrarea AUX nu are decat comutare manuala pe touch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. sa-l folosesti asa, dar fara camera

2. sa-ti achizitionezi un RCD/RNS 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!