Jump to content

Revizii In Germania, Ungaria


overseas
 Share

Postare recomandată

Propun sa ne organizam si sa contactam niste service-uri serioase VW atat in tara vecina Ungaria (ca sunt mai aproape) cat si in tara-mama Germania (ca ar trebui sa fie cei mai profi). Totul sa se faca in numele fanilor inscrisi pe vwforum, deci sa abordam ideea organizat. Sa negociem niste preturi pt revizii care sa se aplice membrilor vwforum care vor sa mearga acolo. De ex. eu ma duc de 2 ori pe an in Italia si trec f. aproape de Munchen si as face revizia pe acolo. Ungaria e si mai aproape, poti sa combini revizia cu o zi in Budapesta.

Sigur, chestia asta e interesanta pt cei care calatoresc mai mult sau pe cei care stau aproape de granita.

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Alexx_22

    8

  • Valeriu

    4

  • DragosR

    4

  • razvi_gyl

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie mi se pare SUPER ideea, insa partea cu "Totul sa se faca in numele fanilor inscrisi pe vwforum, deci sa abordam ideea organizat." trebuie discutata cu Dragos. El este in masura sa ia o decizie cu privire la folosirea forumului ca punct de lansare in solicitarea reducerilor si a avantajelor. In primul rand trebuie analizat tot ceea ce inseamna detaliile acestei idei.

In cazul in care DRAGOS VOINEA este de acord cu aceasta initiativa, trebuie gandit totul astfel:

- in primul rand "vwforum" trebuie transformata intr-o societate comerciala (daca nu este deja) de prestari servicii, care sa puna la dispozitia clientilor, respectiv membrilor, posibilitatea de a executat lucrari de revizie, repartii, diagnosticare si control, la unitati de service din interiorul sau din afara tarii;

- utilizarea marcii "vwforum" ca societate si constituirea acesteia ca parte, in vederea incheierii unui contract intre parti, unde o parte sa fie Societatea VWFORUM, reprezentata de Domnul Dragos Voinea, ca unic administrator si cealalta parte, service-ul contactat;

- trebuie intocmit un contract de substitute intre membrii vwforum si societatea "vwforum", prin care sa se stabileasca anumite clauze si obligatii ce revin celor doua parti implicate in procesul de colaborare (atat societatea, cat si membrii) si aici ma refer la intocmirea unor contracte de afiliere, prin care sa se impuna membrilor utilizarea unui anumit service la o anumita data;

- pe langa aceste cateva idei (numarul lor fiind mult mai mare si cu un grad de complexitate mai ridicat), trebuie avuta in vedere si partea financiara a acestei initiative si anume stabilirea unui cost general, aplicabil membrilor, care se va plati anual sau trimstrial, prin care se vor acoperii costurile legate de partea birocratica (intalnirile de afaceri, intocmirea de contracte, deplasari pentru stabilirea detaliilor, etc.) si cea de consultanta (din punct de vedere legal), pe care le implica acest tip de activitate;

Mai gandeste-te si IN PRIMUL RAND IA LEGATURA CU DRAGOS VOINEA!

NIMENI nu iti va oferii servicii, in baza faptului ca apartii unei comunitati (forum), fara a detine un contract de prestari servicii.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutii de genul asta au tot fost in timpuri stravechi, dar fara finalizare tocmai din cauza celor scrise mai sus :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce trebuie neaparat sa se faca sub numele forumului? cati din membrii acestui forum crezi ca se vor duce pana acolo chiar daca e putin mai ieftin? crezi ca aia iti vor face preturi preferentiale? macar sa le dea pe cele adevarate si complete sa poti face niste comparatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pai preturile ar trebui sa le afle si sa le comunice pe forum tocmai cei care au avut aceasta idee si care calatoresc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar credeti sau sperati ca preturile sunt mai mici sau chiar putin mai mici decat la noi? Va inselati amarnic... Comparati ora de manopera de la dealerii din Romania de maxim 90ron/ora cu 50-100euro/ora? Plus ca acolo se intelege cu totul altceva prin "revizie" decat la noi? Faptul ca se fac o gramada de verificari (care se platesc) ...

Un simplu exemplu care imi vine in minte, inlocuit debitmetru Golf 4 1.6 benzina, debitmetru 60 euro si manopera 80 euro ... sa fim seriosi ... si asta in Deutschland ...

Nu cred ca sunt foarte multi pe forum care sa-si permita lucrarile in Germania, asta punand la socoteala drum, cazare, si in final plati la dealer.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca nu e vb de bani, e vb de calitatea lucrarii, ca degeaba platesti mult/putin dc nu e buna lucrarea in sine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de bani ci de servicii! De ex. la vw fox al sotiei meseriasii din ro. nu au reusit sa faca sa mearga centralul din telecomanda cheii pe care am comandat-o . asa ca ma bate gandul sa trag o fuga pana in ungaria la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai hai, fii tu pionierul la faza asta. ca esti cel mai aproape de occident :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la manopera in Romania intr-adevar sunt mai mici dar de obicei te taxeaza mai multe ore decat este realul.

O cunostinta face reviziile la Land Rover in Ungaria si costa cu aprox 25% mai putin decat la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ciuda preturilor poate ceva mai mari acolo poti conta pe promtitudine si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum in Romania apar probleme la fel este si afara, nu va imaginati ca cei de acolo sunt robotei care le stiu pe toate. Calitatea de obicei este alta, promptitudine - si asta, acolo nu merge cu "mica spaga" si asta este un plus ... insa si acolo apar probleme si chestii care nu le pot rezolva. Nu spun ca sa ma aflu in treaba, stiu cazuri concrete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As-i dori sa postez si eu aici putin OFF TOPIC ne fiind vorba despre VAG.

Un vecin de al meu si-a cumparat un Volvo V50 pt care service reprezentanta in Romania exista sau exista prin 2006-2007 la Brasov si la Bucuresti, toate bune si frumoase un an de zile fara probleme. Dupa un an si ceva se duce pe apa sambatei un amortizor din spate, o chestie vizibila fiindca a curs tot uleiul din el si se simtea si in mers. Suna la serviceul din Bucuresti ca s-a stricat un amortizor din spate. Cei de la rep. Volvo Bucuresti spun ca trebuie sa veniti la constatare (Tg Mures-Bucuresti 350km) sa platiti constatarea si daca intradevar s-a dus piesa mai sus mentionata il schimbam. Pana aici ar fi ok exceptie facand plata constatare in termenul de garantie. De aici urmeaza partea si mai interesanta. Dupa discutii detailate si stabilirea termenului vin surprizele. :icon_thumright:

1) Amortizorul fiind o piesa der UZURA nu se schimba in garantie si un noua costa cca 130-170 EUR plus manopera 50-70 EUR.

2) Facem constatare dar nu avem piesa respectiva pe stoc, in cazul constatarii oficiale a problemei facem comanda si piesa vine in 10 zile si dvs. trebuie sa reveniti pt schimbarea piesei cu pricina

Pana la urma a acceptat toate conditiile in afara de deplasarea pt constatare. I-a zis celui de la service ca amortizorul este vizibil stricat fiindca a curs tot uleiul din el si nu este nevoie de nici o constatare ca el vede care este problema. Consilierul de la service nici nu a vrut sa discute fara sa faca constatarea.

A doua zi suna la rep Volvo din Debrecen (Ungaria). Si surpriza: cei din Debrecen l-au programat pentru schimbare amortizor pest 2 zile fara nici o constatare in afara de asta nu a trebuit sa plateasca nici piesa fiind masina in garantie, era pe stoc amortizorul toata problema rezolvanduse in 3 ore. Pana la urma a platit cca 3000 Ft (cca 45 RON) pt toata distractia.

Mentionez ca distanta inte Tg. Mures si D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amicul cu Volvo este un exemplu bun de servicii de reprezentanta externa in TG vs reprezentanta in Romania.

dar

Pt. reparatii in afara TG va dau un exemplu trait pe propria piele:

Verificare intinzator curea distributie la A4 din semnatura si schimbat curea transmisie (cea mare). - 280E in Austria.

O curea este 100-150 lei in Romania, la ei era putin mai ieftin. Ora de manopera era 80E (daca nu ma insel) la mecanica si 150E la vopsitorie. NO COMMENT.

Credeti-ma ca am vizitat 2 vopsitorii in Austria pt. ca sa-mi satisfac o curiozitate privind eventualele diferente de tehnologie intre ei si noi.

Stiti ce am vazut diferit? La ei se lucreaza in ritm mai lent (banuiesc ca se datoreaza diferentei mari intre orele de manopera) si spatiile in sine sunt mult mai mari, mai frumos executate si mai curate (hale-spatii de pregatire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu prin Germania in cadrul unei scolarizari pentru vanzare scule electrice pt industria lemnului si ateliere de reparatii auto. (Festool).

Este exact asa cum zici tu PPPPP, hala cca 100-150 mp o masina maxim doua in hala si una in cabina de vopsit care avea intrarea tot din hala.

Eu povestesc de vecinul meu dar ce am patit eu cu un T4 in 2004.

Era masina de firma o duc la rep VW din vreamea respectiva ca sa-i faca revizie, am stabilit sa schimbe bucse, rotule, capete de bara, inclusiv amortizoarele. Dupa vreo 3 zile ma duc dupa el, facturica de vreo 30 si ceva milioane cu totul schimbat ce am discutat chiar si niste piese in plus pe care le am acceptat fara nici o pb. Ma duc cu masina pana la firma, opresc masina cu o roata pe trotuar si cumva roata a ramas virata spre exterior. Ma uit acolo fara intentie si im sare in ochi fara nici cea mai mica suspiciune ca amortizorul nou ar trebuit sa aiba culoare neagra. La o constatare mai amanuntita vad ca nici unul din amortizoare nu a fost schimbata doar capetele de bara si niste bucse. In schimb pe factura erau trecute 2 amortizoare fata.

Binenteles ca am reclamat pb si veneau cu scuze de genul au confundat masina cu altul... dar de atunci nu am mai dus niciodata masina acolo.

Si inca o chestie. In timp ce ma invarteam pe acolo la un tanti cu Golf4 TDI care nu statea ca lumea la relanti si nu tragea i-au schimbat filtrul de aer si debitmetrul de aer pt 15.000.000 ROL. MI s-a imprimat in minte pana in ziua de azi. Putea sa coste atat pe vremea respectiva? Deci doamna a intrat cu masina s-a suit meseriasul in masina o tura in curte a schimbat piesele respective 20 minute a durat totul si am fost si eu de fata cand au comunicat suma.

Asa ca nu merita sa vorbim de corectitudinea serviceurilor din romania. La calitatea muncii prestate nu pot sa ma pronunt ca nu am avut nici o problema majora la nici o masina, numai schimburi de piese pe care putea sa faca si un meserias de la coltul strazii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca debitmetrul poate sa coste atat, depinde ce firma era facut(ca ex: un prieten de-al meu a dat 2000 ron pe un debitmetru de bmw pisicuta din 92)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Germania - Wuppertal (parca) schimbat curea distributie , role , intinzator , pompa de apa - pret 800 de euro ! VW GOLF 4

Germania - Wiedenbruck - freon - 80 euro ! AUDI A4

intr-adevar lucrarile sunt jos palaria dar preturile is extrem de mari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare sincer mare pretul.

In Franta la schimbat curea de distributie la Audi (mai scump decat VW ca service) etc esti la maxim 500 euro la reprezentanta cea mai scumpa (Bauer St. Honore langa Paris).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum omu mi -a zis ceva "roman tzoigher" ca am incercat sa ma negociez cu el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ! dar , legile sunt foarte aspre la ei ! nu i-am putut rupe o mana ceva ! daca eram in romania , cu cea mai mare placere :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut ,

Nu pun la indoiala ceea ce spui , de multe ori importatorul [indiferent de marca] ingradeste in Romania conditiile de garantie - motivele nu conteaza - in detrimentul clientului , nu iti imagina ca nu vrea dealerul sa dea amortizor in garantie sau are ceva personal cu Maria sa clientul. La achizitionarea unei masini nu se citeste cu atentie certificatul de garantie astfel necunoscandu-se in amanunt criteriile de garantie [directie, suspensie, electrica etc]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am tot citit ceea ce s-a scris mai sus...eu sincer as merge la o revizie in Ungaria, m-am lamurit care este nivelul lucrarilor celor de la reprezentanta VW Timisoara, si nu mai pun la socoteala faptul ca incearca sa te jegmaneasca asta este cel mai enervant. Un exemplu concret, mi-au recomandat schimbare pompei de servo pt ca undeva la o jonctiune o garnitura de cupru s-a uzat si pierde lichid. Mi s-a spus atunci ca trebuie schimbat fiind un lucru grav, "o sa ramai fara lichid in mers" au trecut 9 luni si nu a scazut nivelul de lichid din rezervor. Pompa ar fi costat 1000 roni daca o dadeam pe a mea si numai daca era originala VW.

Ticalosii!!!

Deci are cineva experienta cu revizii in Ungaria?

Merci de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum omu mi -a zis ceva "roman tzoigher" ca am incercat sa ma negociez cu el !
Adica te-a facut tigan...

Hai ca vi-s figuri, nu as crede ca te-ar fi facut omu tigan, poate s-a referit la "erzeuger"(a se citi ăţoigăr) care inseamna "producator roman"!

Targuitul a devenit un lucru firesc si normal in Germania si Austria fie ca faci revizia, cumperi o masina sau cumperi un televizor, totul e sa ramai la varianta "eleganta" de targuit(fara măncaţ-aş :tomato: )!

@acrinu1, personal am avut numai experiente negative cu service-urile din Ungaria(cu numere austriece), sigur sant si case respectabile dar nu m-as duce ca orbu, sa speram ca cineva aici iti va da informatii mai exacte. Cat despre cele din TM, no comment, sant de acord cu tine dar....fruncea sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de service-uri. Un exemplu din alta liga. Distributie la renault clio ( un prieten, acum si el forumist cu passat) in Romania i s-a spus sa pregateasca in mare 2500 ron si a facut acelasi lucru in drum spre Kosovo cu 300 euro.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!