Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Si la Jetta mea s-au blocat usile spate. Intai stanga spate, cu acelasi zgomot dublu care se aude la inchis/deschis, apoi si dreapta spate la vreo saptamana. Usa dreapta spate nu s-a mai deschis deloc vreo 2 saptamani, iar la reprezentanta au zis ca vor trebui sa forteze deschiderea si vor apare ceva stricaciuni suplimentare....nu pot sa cred parca-s dacii din 1800.....Oricum deocamdata nu am facut nimic caci e 700 lei o broasca. Azi surpriza placuta, s-a deschis usa dreapta spate, dar sunt sigur ca nu va tine mult. Pana la urma tot va trebui sa le schimb, dar chiar trebuie fortata deschiderea daca raman blocate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca daca tot s-a deschis usa dreapta macar, mergi la cineva sa iti umble la broasca si sa-i faca o revizie cap coada, gresat, curatat motoras, verificat lipituri, switch cabluri etc sa nu te trezesti cu surprize...e destul de delicat la jetta/golf5 pentru ca degeaba dai jos capitonajul pe interior, ca e foarte greu sa ajungi la broasca si se desface fata de usa exterioara pentru interventii.insa daca usa este blocata inchisa....mergi si repar-o pe cea de pe dreapta si urmareste daca se va deschide si stanga, si rezolv-o si pe aceea pentru ca este foarte posibil sa mai dea semne de viata si aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar chiar trebuie fortata deschiderea daca raman blocate?

Din pacate, daca usa e blocata ireversibil (adica s-au incercat toate variantele posibile de deblocare si nu s-a deschis), se deschide numai cu ceva stricaciuni...

In rest, asa cum ti-a zis si Kelu, repara yalele in loc sa le schimbi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci de info. Azi s-au deschis amandoua, dar intermitent. Ceva recomandari aveti pentru un service unde fac asta in Cluj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service ..... nu stim :lol: . Cineva in Cluj, sa te ajute, avem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok, cum as putea intra in legatura cu acea persoana? Multumesc inca o data de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

de 1 saptamana mi se intampla ceva ciudat la o Jetta 2008.

Dimineata sau dupa ce las masina mai mult timp pe loc nu mi se deschide usa pasagerului din dreapta fata. Dau de zor pe butonul cu deschis/inchis si la toate usile se aude cloncanitul normal de deschidere/inchidere, iar la usa pasagerului se mai aude un cloncanit in plus.

Usa pasagerului nu se deschide decat dupa ce trag mai tare de manerul din interior si trosneste ceva acolo. Dupa ce fac chestia asta tot drumul functioneaza normal.

Daca o las mai mult timp pe loc povestea se repeta.

Am cautat si n-am gasit pe nicaieri prin forum problema asta.

Daca a patit cineva ceva asemanator, il rog sa-mi spuna si mie care-i treaba.

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata broasca, verificat daca este ceva sarit/deplasat, daca este cablul de actionare intreg, si daca toate acestea sunt ok, curatate ambele motorase din interiorul broastei, pentru ca este posibil sa fie murdare colectorele lor si sa nu faca serviciu mereu, si eventual si lipiturile de pe placa verificate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

Am si eu o problema la Jetta cu usa spate stanga, nu se deschide nici din interior nici din exterior iar manerul e slab, parca nu "agata nimic pe acolo". Ce as putea face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, verifica sa nu fie inghetata. Baga masina intr-un spatiu incalzit.

Se aude cum lucreaza motorasul - cand descui/incui usa ? daca nu, verifica firele de sub mansonul de cauciuc care intra in usa - de schizi usa din fata si ai acces la el.

Altfel, destul de dificila problema.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de inghetat nu cred ca e inghetata ca azi a fost mai cald, plus ca a stat fix in soare, de s-a uscat toata masina.

motorasul se aude si la inchis si la deschis. problema a aparut dupa ce am foliat geamurile, s-a mai blocat o data m-am dus inapoi la atelier si a mers fix cat am ajuns acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au demontat fata de usa, la foliere ? poate ti-au prins sufa cumva... cu fata de usa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au demontat doar tabla din fata. chestia e ca usa se deschidea dupa ce au umblat la ea, am plecat acasa si cand sa o deschid pauza, iar era blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca menrul e slab si problemele au aparut in urma demontarii fetei de usa e clar ca este vorba despre montaj defectuos. Incearca sa bati usor in zona manerului exterior poate se deschide. Daca nu merge nici asa numai cu putin noroc sa reusesti sa o deschizi si in momentul in care ai deschis-o nu sta pe ganduri si demonteaza fata de usa sau mergi la cineva competent care sa verifice ce nu este pus la loc cum trebuie sau ce e stricat acolo. E delicat ca numai pe exterior sa poate umbla la masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc sa mai trag de ea, poate se deschide intr-un final. daca nu, am sa ma duc din nou la baietii care mi-au montat folia. tot blocata era si atunci dar au reusit sa o deschida, au demontat butucul si au prins din nou cablul in "spirala" de pe maner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai butucul cum au reusit sa-l demonteze cu usa inchisa? Sau au avut pozitie cu usa spate deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,nu. am zis ca au reusit sa o deschida(din interior) si astfel au dat butucul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri mi am schimbat incuietoarea usa stanga fata cu una noua ca cea veche nu mergea inchisa decat din cheie. Cu aceasta ocazie am demontat incuietoarea veche sa vad ce s ar putea strica in ea. Partea mecanica este foarte zdravana si nu are ce sa se strice, iar pe partea electrica am vazut ca sunt 2 motorase electrice ce fac toata treaba avand niste microintrerupatoare ca limitare de cursa care mai mult ca sigur ele sunt de vina de nu mai merge incuietoarea. Daca unu din cele 5 microintrerupatoare sau limitatoare de cursa nu mai merg tot sistemul de dat peste cap, cred ca si de aici a venit sunetul ciudat al motosaselor la inchiderea usii, ca un barait. Posibil nu ii taia curentul nestiind ca e la capat de cursa. Am alimentat cele 2 motorase si merg foarte usor. Am gresat mecanismul din interior, am curatat micro intrerupatoarele si am montat totul la loc. Nu stiu daca acum merge ca nu stiu pe ce pini sa pun curent dar o pastrez ca si la seat am acelasi tip de incuietoare. Cand se va incalzi o sa dau jos si incuietoare de pe stanga spate ca atunci cand e frig afara refuza sa se deschida. Daca are cineva idee cum sa alimentez fara sa mai dau fata de usa jos aceasta broasca sa vad de curiozitate daca merge as fi recunoscator...

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am demontat fata de usa. Am dat cu WD40 si cu vaselina siliconica peste tot pe unde am vazut ceva frecare. A mers 2 sapt dupa care iar a aparut problema.

In fiecare dimineata dupa ce ma joc un pic tragand de clanta din interior si inchid/deschid din buton incepe sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exact aceeasi problema(ca userul jetta2008) cu usa dreapta fata o am si eu. Imi puteti recomanda pe cineva din Cj care m-ar putea ajuta? :)

Modificat de RzvN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu vine decat foarte rar de la micro switch-urile de pe placi.Problema vine chiar de la cele doua motorase. Dat jos broastele de pe masina, demontati-le si curatati colectoarele celor doua motorase si faceti apoi probe. Veti vedea ca de acolo se trag multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am un Golf 5 si nu stiu cum sa fac sa deblochez usa dreapta fata. Cand folosesc telecomanda se aude ca si cum s-ar debloca dar in realitate nu se intampla nimic. Cine ma poate ajuta cu un sfat cum sa fac sa deblochez usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca de golf5 are 2 actuatoare care daca unul nu merge, ramane blocata usa. Manerul exterior cum se simte la actionare? Slab sau are aceeasi cursa ca de obicei? Singura ta sansa este sa bati usor in dreptul broastei cu podul palmei astfel incat vibratiile sa se transmita la broasca si poate actuatorul va mai face macar o cursa sa o deblocheze. LA g5 e nasol ca se lucreaza numai "pe afara" la partea de inchidere avand in vedere ca se da jos fata de usa exterioara care are suruburi numai pe canturi. Sfatul meu este sa incerci sa o deschizi asa cum ti-am spus(batand in ea concomitent cu apasarea butoanelor de pe cheie) si in momentul in care s-a deblocat nu o mai incuia si apuca-te de demontat. Poti sa mai incerci o varianta si anume in timp ce se apasa pe butoanele de deblocare tragi concomitent de manerul exterior si de cel interior.DAR repet- daca ai reusit sa o deschizi nu te gandi ca s-a rezolvat. Trebuie demontata oricum

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 5 si mi s-a blocat usa dreapta fata. Din ceea ce am citit aici se pare ca sunt foarte dese cazurile cu usi blocate si in special cu cele de pe fata. Am inteles ca trebuie data jos fata de usa ca sa se poata avea acces la broasca dar problema este cum ajungi sa desfaci fata de usa atata timp cat usa este blocata pe inchis? Cum deschid usa ca sa am acces la broasca si unde se poate gasi o broasca sh pentru ca la reprezentanta in Pitesti, "meseriasii" de acolo mi-au zis ca una noua costa de la 600 ron in sus?

Am incercat ceea ce imi zici tu KELU dar nici un rezultat, nu se deschide! Cred ca singura solutie (exceptand pe cea cu reprezentanta) ar fi sa decupez fata de usa si sa imi achizitionez o alta fata de usa noua! Cum naiba nu s-au gandit astia de la VW ca se poate defecta un mecanism din plastic care este folosit foarte des si ca nu se poate inlocui decat prin desfacerea fetei de usa? Nu s-au gandit se poate defecta cu usa inchisa? Poate daca ne-am uni foarte multi (am vazut ca suntem destui care au astfel de probleme) si am lua legatura cu fabrica sa facem ceva care sa ne scuteasca de cheltuielile astea! Ceva asemanator au facut cei de la AUDI cu injectoarele siemens (timp de un an cine a avut probleme cu injectoarele siemens si s-au dus la reprezentanta, s-au ales cu injectoare noi gratis)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit-o si eu la usa stanga spate.

Initial am fost la un mecanic, in service autorizat si a rezolvat-o pentru acea zi. Spun asta pentru ca a doua zi de dimineata am incercat sa o deschid si nu a mai functionat. Solutia a fost sa merg la un parc de dezmembrari auto si sa cumpar o broasca la mana a doua, de pe un GTI in 5 usi, care s-a portivit perfect. Broasca m-a costat 250 lei, motajul 50 lei si toata treaba a durat 15 minute. De atunci nu mai am probleme. Cauza, dupa spusele mecanicului, a fost aceea ca respectiva "curea intinzatoare", era intinsa la maxim si in acest caz aceasta nu isi mai revine la forma initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!