Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

@Costin Adrian- concomitent cu actionatul butonului de deschidere de pe cheie trage de manerul exterior sau cel interior, poate se deschide.intrebare- cand actionezi incuierea/descuierea din buton cheie, se aude motorasul bazaind in usa respectiva?incearca si cu butonul de blocare de pe usa soferului sa-l actionezi si sa tragi de levier.daca nu se aude motorasul inseamna ca e murdar colectorul lui si nu mai lucreaza. mecanicul a avut dreptate sa bata usor in usa pentru ca de la vibratii este posibil sa faca contact carbunii actuatorului si sa faca macar o cursa.

asa cum spune si florin ,nu cumpara broasca pana nu o deschizi, ca tot aia e. ori e motorasul dus, ori parghiile gripate, si in ambele variante se poate repara. te mai sfatuiesc sa ai si cateva zile rabdare caci de la vibratiile din mers, e posibil sa isi dea drumul, si daca se va intampla, nu o mai inchide(prinde-o cu scotch ceva pana la atelier) si demonteaza broasca dupa masina imediat. :icon_thumright:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am citit tot ce s-a scris in cele 9 pag dar problema mea nu am gasit-o

portiera dreapta spate nu se mai deschide din interior, in schimb din exterior merge, deci e ca si cum ar fi blocata pt. copii dar nu este, am incercat sa blochez/deblochez incuietoarea aia de pe cant pt. copii dar nu si-a dat drumul, din interior nu vrea deloc, oare ce e de facut? banuiesc ca trebuie scoasa fata exterioara si vazut ce e cu mecanismul, alta solutie oare ar fi? sa incerc ceva anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul de deschidere din interior cum se simte la actionare? e rigid ca celelalte sau e slab? daca e slab, e posibil sa ai cablul rupt(20-30 ron) sau cea mai fericita varianta sa fie iesit din urechea sa. daca e rigid, trebuie desfacuta fata exterioara si vazut ce este in neregula acolo...ai avut broasca pe child lock cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manierul interior este normal, tare, exact ca toate celelalte, si cand trag de el chiar se aude un clanc in usa fix ca si cum ar deschide incuietoarea, doar ca nu o deschide, ciudat

child lock nu a fost activ, am incercat sa vad daca e de acolo si nu e, l-am tot gadilat, ciocanit, pus, scos, nu vrea sa mearga, poate s-a defectat fix child lock si s-a trecut pe activ? oricum tot cu fata de usa desfacuta ajung, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu e mare inginerie. Vine jos imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare atentie daca te apuci de demontat la tensionatul cablului dintre broasca si manerul exterior!!nu-l tensiona pe maner, il atasezi manerului strict cat iese el prin gaura fetei de usa, pentru ca altfel ramane blocata si te alegi cu batai de cap daca este mai incapatanata broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare . Eu am avut aceeasi problema cu usile si va pot spune ca este foarte simpla chestia: ai nevoie de un ac sau o surubelnitza mai finutza , si de inca o persoana care sa te ajute. Desfaceti capacul de langa maner ( este prins in 2 cleme) pt a avea o vizibilitate mai buna, apoi cealalta persoana sa traga de manerul usi ( ca si cand ar vrea sa o deschida si sa o tina manerul tras) , tragand de maner se poate observa un canal spiralat, iar pe ascest canal vine o chestie din plastic ( un fel de piulita) care cu acul sau cu surubelnitza trebuie tras cat mai mult spre exterior , sa mai aiba una sau doua spire pana sa iasa afara . Care este faza pe care am observat-o : daca aceea ,, piuluta ,, este bagata mai in fund usa nu se mai deschide , dar daca este trasa spre exterior usa se poate inchide si deschide fara probleme. Va multumesc mult si imi cer scuze daca am gresit undeva . O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nitor ionut- NU TRAGI DE CABLU CAT MAI IN EXTERIOR sub nicio forma!!!! cablul se ataseaza canalului spiralat exact cat iese el prin gaura butucului. nu se impinge si nici nu se trage de el mai mult decat iese eel. daca tragi de el vei bloca usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine alta problema : inchid masina dar usa din spate stinga ramine deschisa, clantele lucreaza( si cea din interior si cea din exterior ), numai ca atunci cind armez din telecomanda, usa stanga-spate se poate deschide ca si cum n-ar fi inchisa. Se aude zgomot la armare - dezarmare. S-a uitat un electrician de dimineata la ea - cam superficial - a zis ca e broasca de vina ( masina e la schimb de ulei+ filtre la Avia). S-a mai confruntat cineva cu problema asta ? Vreo solutie ?

Numai bine !

Modificat de Nini_Udrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca spui ca se aude cum lucreaza motorasul, ins ensul ca se aude cum armeaza/dezarmeaza, inseamna ca e o problema de ordin mecanic intr-una din partile broastei. plafoniera se aprnde/stinge la deschiderea/inchiderea portierei respective?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se aprinde plafoniera, am si alarma montata, daca armez cu alarma si deschid usa, incepe goarna sa urle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta fata de usa si demontat broasca, si vazut ce se intampla, se poate sa fi sarit "dintele" de metal care blocheaza practic usa la incuiere, se poate sa fie un arculet rupt, care tine tensionat mecanismul de incuiere, sunt multe variante.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau desfa burduful dintre usa si stalp si vezi sa nu fie vreun fir rupt. la mine asa a fost, avand aceleasi simptome cu cele descrise de tine. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<manucopitanu - Multumesc de info !

Ma ocup in wk-nd, vad ce o fi acolo ( in burduf ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema. A fost desfacuta broasca, s-a verificat daca functioneaza motorasul, s-a montat la loc si merge. Ce a avut concret nu stiu, a mers pur si simplu. Au fost verificate si firele din burduful de pe stalp - erau ok. Posibil un contact imperfect, poate un arc sarit. Vedem cum se comporta pe viitor.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Problema mea este tot la usa din dreapta fata. Usa se deschide "in 2 trepte" adica: incui usa din telecomanda sau din interior de la sofer, descui usa printr-un din variantele mentionate anterior, iar cand incerc sa o deschid (din interior sau din exterior) prima data se deschide doar o treapta' eliberez manerul si la a doua incercare se deschide complet. Am intrebat la service si au zis ca trebuie sa-mi dea fata de usa jos si sa schimbe yala. Cred ca e o prostie pt ca yala functioneaza, chiara daca in 2 pasi. Credeti ca se rezolva prin gresarea mecanismului? Trebuie sa dau jos fata de usa pentru asta sau pot sa dau cu un WD40 prin toate gaurile si sa mearga? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi la tine e usor de dat jos fata EXTERIOARA de usa si ajungi direct la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara! Ieri am intampinat o problema la Golf 4, si anume, am inchidere centralizata tip briceag, cand dau UNLOCK se deschid toate usile inafara de usa soferului, acel butuc nu se ridica, si daca incerc sa deschid de la yala dinauntru se ridica dar fortat merge la loc si usa ramane blocata...imi puteti da o explicatie/sfat/rezolvare home daca e posibil? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat yala....dar asta o stii si tu, din pacate. Incearca sa bati in fata de usa, in timp ce actionezi butonul de descuiere, de pe telecomanda. Daca asa nu o sa reusesti, problema e destul de complicata......dar rezolvabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca yala e blocata de aceea nu se deschide de la telecomanda? :-? In fine am sa incerc maine sa bat in fata usii, desi ma indoiesc sa reusesc asa, daca nu reusesc ce e de facut? Se poate rezolva at home? sau neaparat trebuie dus undeva :-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate rezolva at home daca ai putina indemanare si ceva scule. este blocata din pricina motorasului din interiorul broastei.motorasul a ramas blocat si trebuie curatat colectorul sau(carbunii nu mai fac contact).se demonteaza fata de usa interioara, se scoate tabla cu macaraua si apoi cand ajungi la broasca(se pune in mufa modulul de pe usa cu mufa dreptunghiulara) bati in ea cu ceva(patent, coada de ciocan etc etc) si sunt sanse sa isi revina cat sa o poti demonta si sa cureti motorasul.mai ai varianta la care trebuie sa ai maxim de noroc, si anume in timp ce actionezi butonul de deschidere de pe cheie, tragi de unul din manere si cineva trage de celalalt.ai o mica sansa sa isi revina.

INSA este foarte posibil ca intr-una din zilele urmatoare sa constati ca se deschide....si daca s-a deschis, nu o mai incuia...demonteaza si curata motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca e Golf 4 .... si usa fata. Sincer, e posibil sa iasa un pic deterioarata fata de usa de plastic, din toata afacerea asta...dar alta optiune nu are. Incearca ce ti-am zis noi. Daca asa nu merge, trecem la celelalte solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vei reusi sa o deschizi "din senin", grija la demontarea fetei de usa din interior....vei reusi sa scoti toate suruburile cu exceptia unuia, si anume cel care este pe cantul usii, mai exact cumva pe linia oglinzii portierei.este fix pe cant pe portiunea dreapta a fetei de usa.acela nu ai cum sa-l desfaci decat fortand si evident rupand urechea in care este prins, de pe plasticul care acopera tweeter-ul(negru triunghiular)

post-11532-0-68681600-1316468069_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca e Golf 4 .... si usa fata. Sincer, e posibil sa iasa un pic deterioarata fata de usa de plastic

Exact la asta m-am gandit....pana la urma, daca nu reuseste altfel, nu are ce face si o sa se chinuie sa o scoata asa.....cum iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!