Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Salut,

VW Touran 1.9 TDI / 2005, usa spate dreapta blocata. Anul trecut a mai facut figura asta, insa dupa 10 minute de apasat pe telecomanda s-a deschis, si de atunci a functionat perfect. Pana ieri.

Daca incerc sa deschid din interior, se simte putin ca ceva "scapa" acolo. Daca incerc sa deschid din telecomanda, se aude click-ul acela puternic cand deschide toate usile, insa la usa blocata imediat se mai aude un click. Deci la usa blocata, se aud 2 click-uri, cel normal si imediat inca unul, intensitate mai mica (de-abia se aude).

Pe internet am gasit broasca originala dreapta spate pentru model cu inchidere centralizata la 150 RON.

 

http://autolux.allshops.ro/produs/12893589/Broasca+usa+Skoda+Octavia+2%2C+Vw+Golf+5+Jetta+Caddy+Touran+Touareg+7L%2C+Spate+Partea+Dreapta+3D4839016A.html

 

 

Intrebarea mea pentru cei mai cu experienta: sa cumpar broasca de pe internet sa o schimb cu totul, sau sa ma apuc sa desfac?

 

Multumesc.

 

nu cumpara yala aftermarket.... se repara a ta si va merge mult si bine.

 

trebuie sa o desfaci, cureti colectoarele la motorase, schimbi si switch-ul daca tot o demontezi - si o sa fie mai buna decat cea aftermarket

 

eu recomand ca inainte sa montati o yala SH, sa ii faceti ce am scris aici - ca sa te poti baza pe ea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si refaci si lipiturile la placa cu circuite,nuh Florin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa voi face. Insa mai intai trebuie sa o deschid, cred ca vor trece zile intregi tot apasand pe inchidere / deschidere, poate-poate se va deschide...

 

Care este switch-ul?

 

post-120432-0-20364300-1441710510_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel negru din care ies firele albastru si rosu. 

 

eu la toate care le reconditionez, le pun si switch nou - ca sa nu aibe problema clasica, in viitor - sa nu mai vada usa deschisa, nu mai aprinde plafoniera, etc - daca tot o desfaci, e pacat sa nu faci totul, cap-coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa caut un tutorial de demontare.

 

Florin, ai de vanzare switch? Sau o idee de unde as putea cumpara.

 

Multumesc.

Modificat de mimima
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte bun ce ti-am dat in link-ul de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ... am o problema cu usa spate dreapta ... nu se mai deschide cand actionez din cheie. Daca deschid masina din cheie si apoi deschid usa de pe interior de la maner functioneaza ok. Banuiesc ca e ceva din acel modul electronic si nu stiu cum as putea ajunge la el.Am dat fata de usa interioara jos dar nu ajung la el ... Ma puteti ajuta!?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, dar ai demontat ce nu trebuie.

 

se da jos fata de usa exterioara, dai jos yala, scoti motorasele - cel mic este de vina - in decapsezi si ii cureti colectorul.

 

in acest topic gasesti si restul informatiilor necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este super usor... Are pe tot conturul suruburi.au dimensiuni diferite asa ca sa ai grija de ordinea lor. Eu le-am infipt intr-o bucata de carton pt a sti cum sa le pun. La partea dinspre spate a usii ai un ornament lung de plastic negru. Sa il scoti pt ca sunt si acolo suruburi. Sigur gasesti tutoriale pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apoj trebuie sa scoti ornamentul de butuc, manerul si surubul de sub maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi util sa iti faci semn cu pozitia in care era asezat capatul cablului actionat de manerul usii, inainte sa il scoti, ca sa nu il pui gresit (tensionare incorecta) si sa te trezesti ca nu ti se mai deschide portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie semn - e suficient sa-l pui in pozitia in care se aseaza singurel.... nu tensional, nu cu burta... si o sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am si eu problema cu usa blocata (dreapta fata in cazul meu). Dupa mult chin am reusit sa o deblochez (manerul interior tras + apasat pe butonul de deschidere de pe usa soferului). Intrebarea mea este daca cunoasteti pe cineva in Timisoara care sa poata rezolva problema. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria prestari servicii si vezi daca este cineva in zona ta, INSA si daca nu gasesti pe cineva vezi ca ai pe forum DIY si apuca-te singur de treaba ca daca ramane blocata complet situatia este grava caci la G5 nu prea ai cum sa umbli pe interior sa o demontezi. Da jos yala, curata actuatoarele si fa o revizie generala la intraga yala( lipituri, switch)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari,

Am o problema cu ușa din spate dreapta. S-a blocat pe închis și nu reușesc cu nimic sa o deschid.

Motorașul se aude când apăs pe telecomanda la lock/unlock dar dacă încerc sa o deschid (din afara sau interior) nu se întâmplă nimic.

Am vreo șansă să o deschid fără sa dau ușa jos? A mai pățit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa bati in usa, in zona yalei si concomitent, sa actionezi deschiderea.

 

daca se va deschide, atunci trebuie sa repari yala urgent - data jos, curatat colectoare motorase, inlocuit switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Am o problema cu ușa din spate dreapta. S-a blocat pe închis și nu reușesc cu nimic sa o deschid.

Motorașul se aude când apăs pe telecomanda la lock/unlock dar dacă încerc sa o deschid (din afara sau interior) nu se întâmplă nimic.

Am vreo șansă să o deschid fără sa dau ușa jos? A mai pățit cineva asta?

Ai geamuri electrice spate? din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca nu-mi aduc aminte acum.... dar exista Golf 5 cu geamuri electrice spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am mai scris dar va multumesc pentru postari , am zis ca o mai las in primavara sa nu ma apuc acum cand e frig ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca nu-mi aduc aminte acum.... dar exista Golf 5 cu geamuri electrice spate ?

E o gluma?

sau cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... chiar nu imi aduc aminte daca sunt cu echipare cu geamuri electrice doar pe fata ... si spate manual.

 

spre exemplu la G4 sunt cu geamuri manuale... sau toate 4 electrice - nu cum e la Passat B5/B5.5... sa fie cu manuale pe spate si el pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiam la fel doar ca am gasit G4 de prin 1999 sau 2000 care au doar pe fata geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!