Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Masina este din 2007 și da am geamuri electrice pe spate.

Nu a mers nici cu bătutul în ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta, doar sa dai fata de usa interioara jos si sa ajungi la mufa de la calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot da jos partea interioara dar nu ajung la nimic. Yala este pe partea cealaltă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy te-a indrumat la calculatorul de usa, nu la broasca. Calculatorul este pe interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiam la fel doar ca am gasit G4 de prin 1999 sau 2000 care au doar pe fata geamuri electrice.

 

cu ceva retrofituri in hal si fel - am mai vazut-  originale eu nu am vazut... si nici la G5 - de aceea am zis ca sigur are geam electric pe spate.

 

Masina este din 2007 și da am geamuri electrice pe spate.

Nu a mers nici cu bătutul în ea.

 

Pot da jos partea interioara dar nu ajung la nimic. Yala este pe partea cealaltă.

 

ai cablajele pe interior, conectorii - deci, poti alimenta de acolo.

 

daca nu te descurci, cauta pe cineva pe langa tine, care a mai facut - si sigur ii da de cap mai usor, nu e greu,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in elsa de ce o aparea scheme pentru g5 fara geamuri electrice spate daca nu s-au facut ?

 

post-1788-0-76327900-1453885214_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem deja off topic.... ideea era ca eu la noi nu am vazut.... despre asta vb. Nu am gasit Golf 5 cu geamuri electrice doar pe fata si manuale pe spate.

 

Alte modele - da - Passat b6, Audi a4 B6..B7... s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf 5 cu geamuri electrice fata si manuale spate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiam la fel doar ca am gasit G4 de prin 1999 sau 2000 care au doar pe fata geamuri electrice.

cu ceva retrofituri in hal si fel - am mai vazut- originale eu nu am vazut... si nici la G5 - de aceea am zis ca sigur are geam electric pe spate.

Masina este din 2007 și da am geamuri electrice pe spate.

Nu a mers nici cu bătutul în ea.

Pot da jos partea interioara dar nu ajung la nimic. Yala este pe partea cealaltă.

ai cablajele pe interior, conectorii - deci, poti alimenta de acolo.

daca nu te descurci, cauta pe cineva pe langa tine, care a mai facut - si sigur ii da de cap mai usor, nu e greu,

OK, mufa o pot da jos dar nu înțeleg exact ce trebuie sa alimentez. Îmi poți da mai multe detalii?

Și ca un detaliu pe problema mea când fac unlock de la telecomanda la usa cu pricina se aude de doua ori unlock-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf 5 cu geamuri electrice fata si manuale spate ...

Exact ce spuneam.....

 

 

si eu stiam la fel doar ca am gasit G4 de prin 1999 sau 2000 care au doar pe fata geamuri electrice.

cu ceva retrofituri in hal si fel - am mai vazut- originale eu nu am vazut... si nici la G5 - de aceea am zis ca sigur are geam electric pe spate.

Masina este din 2007 și da am geamuri electrice pe spate.

Nu a mers nici cu bătutul în ea.

Pot da jos partea interioara dar nu ajung la nimic. Yala este pe partea cealaltă.

ai cablajele pe interior, conectorii - deci, poti alimenta de acolo.

daca nu te descurci, cauta pe cineva pe langa tine, care a mai facut - si sigur ii da de cap mai usor, nu e greu,

OK, mufa o pot da jos dar nu înțeleg exact ce trebuie sa alimentez. Îmi poți da mai multe detalii?

Și ca un detaliu pe problema mea când fac unlock de la telecomanda la usa cu pricina se aude de doua ori unlock-ul.

 

pin 3 este comun, mai ai 5 si 15 ,la cate un motoras, in mufa cu 18 pini, aici te alimentezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, CyberDracula said:

solutia a fost asta: 

 

din pacate nu merge la toate... ci la foarte putine, unde problema tine de tensionarea cablurilor.

On 1/30/2016 at 1:14 PM, DanielDNY said:

Eu am Golf 5 cu geamuri electrice fata si manuale spate ...

este bine de stiut - multumim pt feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu yala soferului, mai exact butucul ce trebuie scos pt a scoate manerul, am desfacut la maxim suburul de pe laterala insa butucul unde intra cheia nu vrea sa se miste deloc, se misca foarte putin carcasa in culoarea masinii insa butucul este fix, cum il pot scoate de acolo? Am incercat sa bat, sa bag pene de plastic care s-au rupt, am incercat sa trag toata fata de usa putin, degeaba parca e sudat. A mai intalnit cineva problema asta? Trebuie sa-l scot sa repar micro-contactul pt ca de 1 sapt ma urc prin dreapta in 90% din cazuri si nu e chiar usor.

Salut, am si eu o problema cu yala soferului, mai exact butucul ce trebuie scos pt a scoate manerul, am desfacut la maxim suburul de pe laterala insa butucul unde intra cheia nu vrea sa se miste deloc, se misca foarte putin carcasa in culoarea masinii insa butucul este fix, cum il pot scoate de acolo? Am incercat sa bat, sa bag pene de plastic care s-au rupt, am incercat sa trag toata fata de usa putin, degeaba parca e sudat. A mai intalnit cineva problema asta? Trebuie sa-l scot sa repar micro-contactul pt ca de 1 sapt ma urc prin dreapta in 90% din cazuri si nu e chiar usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu yala soferului, mai exact butucul ce trebuie scos pt a scoate manerul, am desfacut la maxim suburul de pe laterala insa butucul unde intra cheia nu vrea sa se miste deloc, se misca foarte putin carcasa in culoarea masinii insa butucul este fix, cum il pot scoate de acolo? Am incercat sa bat, sa bag pene de plastic care s-au rupt, am incercat sa trag toata fata de usa putin, degeaba parca e sudat. A mai intalnit cineva problema asta? Trebuie sa-l scot sa repar micro-contactul pt ca de 1 sapt ma urc prin dreapta in 90% din cazuri si nu e chiar usor.

 

rog un moderator sa stearga postul

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu mai forta, pt ca mai mult strici. Acel surub pe care il desfaci pt a elibera butucul actioneaza pe lateral un fel de saiba. Si la mine era scapata si mi-a rezolvat-o Florin de aici de pe forum in cateva minute. Eventual intreaba-l pe el cum se face. Si eu am stricat pe langa, crezand ca este intepenit. 

 

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul lui catalinmiti am reusit sa gasesc problema se pare ca saiba care este actionata de surub este indoita catre stanga si acesta trece peste ea, am incercat sa-l deschid sau sa-l strang la maxim, saiba se roteste dar nu suficient. Nu stiu cum sa fac sa am o vedere mai buna si loc de manevra.

 

14yagrk.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu o surubelnita, etc, incearca sa actionezi clema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit intr un final, era oxidat butucul si de aia s a îndoit si clema. Mulțumesc frumos lui Florin si catalinmiti pt ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere ! Se mai intampla, nu este un caz singular.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Pentru o problema deja dezbatuta intr-un topic separat va rog sa ma ajutati cu sfaturi/indicatii pentru problema in cauza : 

- lampa de la plafoniera nu se aprinde odata ce deschid usa(soferului), nu se amorseaza pompa de benzina, de asemenea nu aud acel warning de faruri aprinse cand deschid usa la iesire. Daca ating usa de masina (inchisa "partial") .. se aprinde plafoniera etc. Ce imi recomandati? 

Sunt dispusa sa fac aceasta operatiune acasa dat fiind faptul ca am garaj etc. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci da jos yala, desfacuta bucati,  refacut lipiturile de pe placa de baza, curatat colector motoras si inlocuit switch.

Daca vei cauta, gasesti pe forum tot ce iti trebuie pentru a desfasura aceste operatiuni - sunt sute de posturi care te ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

Imi puteti spune daca este cineva in Galati care poate repara broasca pentru usa. Mentionez ca am o Jetta din 2008 iar broasca stanga fata nu mai raspunde la comenzile din telecomanda. Se inchide / deschide doar din cheie.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am o problema.

Usa spate stanga a ramas blocata, nu se deschide nici din interior si nici din exterior.

Se aude clanc cand dau la incuitat/descuiat insa ramane blocata.

Am pus VCDS si am urmatoarea eroare care chiar daca o sterg reapare imediat deci problema e permanenta:

Address 62: Door, Rear Left       Labels: 1K0-959-703-GEN3.lbl
2 Faults Found:

00098 - Rear Left Central Locking (Safe) Motor (V163)
            012 - Electrical Fault in Circuit
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)
            008 - Implausible Signal

Ce pot face in aceasta situatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea, momentan totul e ok.

Eu speram sa-si revina singura dar nu si-a revenit asa ca am fost la service unde in 2-3 minute au reusit sa o deschida.Au tras in acelasi timp de maneta din interior, de cea din exterior, apasat butonul de descuiat si mici palme in dreptul incuietorii. Nu a durat mult si usa s-a deblocat. Au inspectat vizual, totul parea ok, au facut cateva teste cu usa deschisa si inchizand broasca in gol si totul pare ok. Au spus ca probabil s-a blocat de la praf sau utilizare rara, au uns bine si acum merge. E posibil ca in viitor sa revina problema sau e posibil sa scap cu atat.

Daca nu mai revin pe aici inseamna ca e totul ok, daca se blocheaza iar atunci o sa revin, deocamdata functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/19/2016 at 0:48 PM, bogdan_ said:

Salutare, am o problema.

Usa spate stanga a ramas blocata, nu se deschide nici din interior si nici din exterior.

Se aude clanc cand dau la incuitat/descuiat insa ramane blocata.

Am pus VCDS si am urmatoarea eroare care chiar daca o sterg reapare imediat deci problema e permanenta:

Address 62: Door, Rear Left       Labels: 1K0-959-703-GEN3.lbl
2 Faults Found:

00098 - Rear Left Central Locking (Safe) Motor (V163)
            012 - Electrical Fault in Circuit
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)
            008 - Implausible Signal

Ce pot face in aceasta situatie?

Doar sa te rogi sa se dexschida/

31 minutes ago, bogdan_ said:

Revin cu problema mea, momentan totul e ok.

Eu speram sa-si revina singura dar nu si-a revenit asa ca am fost la service unde in 2-3 minute au reusit sa o deschida.Au tras in acelasi timp de maneta din interior, de cea din exterior, apasat butonul de descuiat si mici palme in dreptul incuietorii. Nu a durat mult si usa s-a deblocat. Au inspectat vizual, totul parea ok, au facut cateva teste cu usa deschisa si inchizand broasca in gol si totul pare ok. Au spus ca probabil s-a blocat de la praf sau utilizare rara, au uns bine si acum merge. E posibil ca in viitor sa revina problema sau e posibil sa scap cu atat.

Daca nu mai revin pe aici inseamna ca e totul ok, daca se blocheaza iar atunci o sa revin, deocamdata functioneaza.

Desfa broasca si repar-o acum cat se mai deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!