Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Salut,problema mea e la usa spate stanga,fiind blocata pe inchis,Golf 5. Citind toate paginile topicului,am incercat toate posibilitatile combinatiilor dintre lovit,actionat manere,butoane,variante de pe youtube etc. Nu am rezolvat nimic. In cele din urma am dat fata interioara a usii jos,decupat metalul in zona broastei pt. a avea acces,am incercat diverse,nereusind nici asa. Am vazut mai sus o rezolvare fiind "spargerea yalei",ceea ce nu inteleg pe deplin ce presupune. Opinii? Sau ce as mai putea face pt. a o debloca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flex. Ranga..

Suna ciudat..dar uneori trebuie recurs la forta. La asta se refera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

@Sebm , vezi mansonul de cauciuc poate ai un fir rupt, trebuie taiat tot. Nu inteleg de ce nu ai gaurit butucul de la maner ai si pe acolo acces la opritor, sau pe la geam cu o rigla metalica sa fi incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa faca cu rigla la VAG, daca e blocata in safe? Cel mult sa masoare distanta dintre cheder si cabluri.....😁

Yala o poti sparge pana scoti motorașele din si ai acces la partea mecanica sa o descui mecanic.

Oricum,  rare aceste cazuri....vezi daca problema nu este la calculator usa, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Ciurdea Ionut a scris:

@Sebm , vezi mansonul de cauciuc poate ai un fir rupt, trebuie taiat tot. Nu inteleg de ce nu ai gaurit butucul de la maner ai si pe acolo acces la opritor, sau pe la geam cu o rigla metalica sa fi incercat.

Firele le-am verificat inainte,de asta nu am mai specificat,e totul ok acolo. Am incercqt si cu rigla,decupat a ramas ca fiind ultima varianta,de asta am ajuns in punctul asta. Ideea e ca butucul a iesit singur,nu stiu motivul,ceea ce cu siguranta nu e ok,dar nu stiu daca a influentat sau influenteaza blocarea. Cel mai probabil a mai fost lucrat acolo,doar cand s a blocat am sesizat treaba asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, F l o r i n a scris:

Ce sa faca cu rigla la VAG, daca e blocata in safe? Cel mult sa masoare distanta dintre cheder si cabluri.....😁

Yala o poti sparge pana scoti motorașele din si ai acces la partea mecanica sa o descui mecanic.

Oricum,  rare aceste cazuri....vezi daca problema nu este la calculator usa, etc...

Am incercat si cu rigla,nu aveam nimic de pierdut,dar cum spui si tu,mi am dat seama apoi ca n are niciun sens. Erori pe usa nu apar,geamul functioneaza corect. Tind sa cred ca singura varianta ar fi cea mentionata de tine,sa o sparg,sa o descui mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

@Sebm , nu intotdeauna apar erorile 9xx sau 15xx pe broasca chiar daca e defecta, am patit-o si eu, cred ca am scris cateva postari mai in urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Sebm said:

Am incercat si cu rigla,nu aveam nimic de pierdut,dar cum spui si tu,mi am dat seama apoi ca n are niciun sens. Erori pe usa nu apar,geamul functioneaza corect. Tind sa cred ca singura varianta ar fi cea mentionata de tine,sa o sparg,sa o descui mecanic

Din pacate, daca au fost eliminate celelalte. Rigla nu are cum, indiferent de ce cablu tragi,atata timp cat e in safe, nu ai ce sa io faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut 

Am următoarea eroare la Golf 5 hatchback, 5 uși 2004:

 Fault Found:

00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)
            012 - Electrical Fault in Circuit
 

Nu se încuie ușa stanga spate. 

Am desfăcut încuietoarea, curățat ambele motorașe, și am verificat cu conectarea la mufă de alimentare când încă era desfăcuta încuietoarea. Apăsat pe închis deschis din telecomandă, lucrează doar motorașul mic, cel mare deloc. 

Acu întreb, o fi și calculatorul de vina? Sau doar încuietoarea din cauza motorasului? 

Ma gândesc sa iau una originală sh și sper sa rezolv așa. 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probează doar motoras separat? Lucrează ok? Dacă nu, alta yala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu un golf 6 la care nu se mai deschide usa dreapta fata, nici din telecomanda, nici din blocare deblocare , nici manual, stie cineva o solutie practica sau mecanic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa bati in zona yalei si sa actionezi inchiderea descuierea, in aceelasi timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am incercat mai multe metode si nimica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sa fie ceva blocat mecanic acolo, cred ca fara demontare yala nu rezolvi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori ajuta daca pui pe baterie un redresor care da 14,2V (poate putin peste) si dupa aceea actionezi inchis/deschis usa.

Celelalte motorase din yale o sa para ca dau sa sara din usa la tensiunea asta dar poate ai noroc sa se miste si cel cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... am reusit sa o deschid prin apasare in partea manerului in timp ce deschideam.. acum.. am gresat acel cleste si miscat de el in sus si jos... acum a ramas blocat pe inchis si nu pot inchide usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu daca iti doresti s-o inchizi, alta data poate nu mai reusesti s-o deschizi si dai in altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvato.... am dat tras de maner si l-am miscat pana am ramas cu manerul in mana si dupaia am tras de cablu , si a cazut in jos, degresat iara, si pus manerul la loc, acuma mergre normal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana maine, daca ai prins-o desfacuta si n-ai remediat yala....o sa regreti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Trebuia desfacuta, curatat colectoare, etc...daca tot s-a deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, acum merge in parametri normali dar e cam subred manerul si trebuie pus la punct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am si eu o problema cu usa soferului si anume nu se mai deschide din telecomanda ci doar din interior si mecanic cu cheia in yala.Erori pe Vcds am 01552 electrical error in circuit si 00928 implausibile signal…Sa fie incuietoarea de vina ? Golf 5 gti. Mai jos si logul:

Date: 2021-09-12 10:24     VIN: WVWZZZ1KZ6W182741     Car: Volkswagen Golf GTI     Year: 2006     Body type: 3-dr hatchback     Engine: BWA 147 kW (200 HP) 2.0 l     Mileage: 168010 KM --------------------------------------------------------------- 01 Engine     System description: 2.0l R4/4V TFSI     Software number: 1K0907115J     Software version: 0030     Hardware number: 1K0907115F     Serial number: VWZ7Z0F3701860     Long coding: 0403000318070160     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 03 Brakes     System description: ESP FRONT MK60     Software number: 1K0907379AA     Software version: 0102     Hardware number: 1K0907379AA     Coding: 0004738     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 04 Steering Angle Sensor     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 08 Air Conditioning     System description: ClimatronicPQ35 090     Software number: 1K0907044BD     Software version: 0808     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 09 Central Electrics     System description: Bordnetz-SG     H37     Software number: 3C0937049E     Software version: 1002     Hardware number: 3C0937049E     Hardware version: 063     Serial number: 00000005633285     Long coding: E70F0E0700041500001400321400000080097F0F5C     Subsystems:         System description: Wischer VW350  013         Software number: 1K1955119C         Software version: 0402         Coding: 0063445         System description: RegenLichtSens 011         Software number: 1K0955559T         Software version: 1110         Coding: 0208933     Trouble codes:         00061 - Footwell lights Electrical error in circuit             Intermittent                 Priority:  5                 Frequency counter:  1                 Driving cycle: 25                 Mileage: 168014 km --------------------------------------------------------------- 15 Airbag     System description: 37 AIRBAG VW8   018     Software number: 1K0909605R     Software version: 2300     Hardware number: 1K0909605R     Hardware version: 003     Serial number: 0038MD0DPW9$     Coding: 0013111     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 16 Steering Column     System description: Lenksäulenmodul 634     Software number: 1K0953549AF     Software version: 0070     Hardware number: 1K0953549AF *     Coding: 0000042     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 17 Dashboard     System description: KOMBIINSTRUMENT VDD     Software number: 1K6920872D     Software version: 4312     Coding: 0007103     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 19 Gateway     System description: J533  Gateway     Software number: 7N0907530C     Software version: 0610     Hardware number: 1K0907951     Hardware version: H37     Serial number: 140410F2000983     Long coding: 354000     Trouble codes:         01304 - Radio No signal/communication             Intermittent                 Priority:  2                 Frequency counter:  5                 Driving cycle: 24                 Mileage: 168014 km --------------------------------------------------------------- 25 Immobilizer     System description: IMMO            VDD     Software number: 1K6920872D     Software version: 4312     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 42 Driver Door     System description: Tuer-SG         024     Software number: 1K0959701L     Software version: 2473     Coding: 0000118     Trouble codes:         01552 - Driver door central locking LOCK motor Electrical error in circuit             static         00928 - Lock unit for central locking Driver side Implausible signal             Intermittent --------------------------------------------------------------- 44 Steering Assistance     System description: EPS_ZFLS Kl.5   D06     Software number: 1K1909144K     Software version: 1701     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 46 Comfort System     System description: 02 KSG PQ35 G2  010     Software number: 1K0959433AQ     Software version: 0101     Hardware number: 1K0959433AQ     Serial number: 00000000000000     Long coding: 98900A085103087F2D0484056008CA01E0A440     Subsystems:         System description: Sounder n.mounted         System description: NGS n.mounted         System description: IRUE n.mounted     Trouble codes:         01038 - Central locking overheating protection             Intermittent                 Priority:  4                 Frequency counter:  9                 Driving cycle: 25                 Mileage: 168016 km --------------------------------------------------------------- 52 Passenger Door     System description: Tuer-SG         024     Software number: 1K0959702L     Software version: 2473     Coding: 0000118     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 55 Headlight Regulation     System description: Dynamische LWR     Software number: 1T0907357     Software version: 0003     Coding: 0000003     Trouble codes:         No trouble codes found --------------------------------------------------------------- 56 Radio     Trouble codes:         No trouble codes found

 

Modificat de Silviu18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,necesita recondiționare yala sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am aceasta problema

Din telecomanda se inchid 3 usi cea de la sofer nu se inchide iar cand o deschid ,,urla,,alarma!.

Ramane mereu deschisa

Daca o inchid din cheie...e ok se inchide

Intrebarea mea este:

Am neaparat nevoie de un electrician?Eu...nu ma bag la demontari etc...

Stima

Masina e cea din semnatura vw golf 5 plus an 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos yala si reconditionata, curatat colectoare motorase, inlocuit switch. Ai nevoie de cineva care a mai facut asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!