Jump to content

Buton Portbagaj (s)


bbusiness
 Share

Postare recomandată

Salut,

Butonul "S" isi face treaba, doar nu cu mai revine de unul singur pe pozitia initiala. L-a desfacut cineva? La seat costa 250ron piesa fara manopera si nu cred ca merita inlocuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit asta la Leon si l-am schimbat pe garantie. de mers mergea fara probleme dar arata cam nasol asa. nu stiu care e problema la el dar am vazut cateva Seat-uri cu problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of...cum naiba a fost schimbat pe garantie? ;) Tare-s curios la ce service!

Se da cu putin WD40 in interiorul balamalei lui si nu are nici o treaba pe urma! Nu se desface nimic!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost schimbat la Alto Syncro. am vazut ca e nou pentru ca abia acu 2 zile am dat folia jos de pe buton. am observat cand am vazut ca arata cam urat butonul si e cam murdar :rolleyes: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si mie mi s-a intamplat la fel la masina, cei de la Seat mi-au spus ca e o problema generala la Seat si ca se mira ca la mine a tinut mai bine de un an. Mi-a recomandat sa il schimb la urmatoarea revizie, asta daca nu ma streseaza prea tare sa fie asa pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Domnilor, asa cum spuneam mai sus, eu am bagat wd40 deja de peste un an si merge "ca uns" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la mine agata putin...dar daca se strica cred ca il dau jos si-l las fara.

deschiderea va fi din interior.

sunt curios de ce la golfu 5 revine treptat si la noi nu?parca ar vrea sa te prinda de degete :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de clasica reducere de costuri. Am observat ca la Ibiza pana in toamna 2006, inclusiv a mea, S-ul ala revine treptat la loc, cred ca are un arc in plus. La Ibiza incepand cu septembrie-octombrie 2006 si Leon 1P semnul acela se trage foarte usor in sus, in schimb si revine foarte repede la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, eu am luat-o in dec. 2006, butonul revenea usor la loc pana acum vreo 2 luni, de atunci cand ii dau drumul trebuie sa-mi feresc si degetele :icon_thumright:

Acolo sigur este un arc sau ceva de genul asta si mai mult ca sigur se poate pune daca nu este. Eu inca nu am avut "dispozitia" necesara sa desfac pe acolo sa vad ce si de ce nu functioneaza cum trebuie.

P.S. Hristos a inviat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat ca-nviat!

La mine se misca exact la fel ca la inceput, ce am observat insa azi cand am dat cu putin degripant e ca acolo intra foarte multa mizerie, deja yala mergea greu, si-a revenit dupa cateva miscari de cheie in pozitiile inchis-deschis. Din pacate, solutia constructiva nu e una prea fericita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ca tot e topic pt clapeta de deschidere a portbagajului...acum cateva zile nu reuseam sa il deschid

am inchis ,am deschis din telecomanda de mi-a venit acru...n-am reusit in felu asta

l-am deschis din inauntru bagand o lama de cutit prin portbagaj(e o fanta in hayon,pe interior),iar cu ajutorul unui amic l-am deschis

operatia se face concomitent,se misca lama in timp ce se actioneaza clapa de catre a doua persoana

l-am curatat cu spuma activa ,iar dupa am dat cu wd-40.merge acum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

problema mi-a reaparut...deci ineficienta curatarea cu wd40

tare ma tem ca voi fi nevoit sa o schimb

are momente cand se nu deschide.

nasol e cand ai de descarcat cosul cu cumparaturi si nu poti...ca sa nu mai zic atunci cand vrei sa descarci masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa dai sigla cu tot cu mecanism jos si sa cureti mecanismul? Stiu ca nu e simplu, insa problema va reapare la un moment dat si cu piesa noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acasa un spray de vreo 2 ani. Mi l-a facut cadou unul din mecanicii de la seat. Mai avea f putin si mi l-a pus in portbagaj. Cu el dadea pe incuietoarea de la ibiza cea de la portbagaj de sub S. Leonul nu are incuietoare e doar S-ul . Singurul dezavantaj e ca are culoare rosie si murdareste rau. O sa-i fac o poza si o pun aici.

De cand a uns incuietoarea nu au mai fost probleme la ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ai incercat sa dai sigla cu tot cu mecanism jos si sa cureti mecanismul? Stiu ca nu e simplu, insa problema va reapare la un moment dat si cu piesa noua.

nu am dat-o jos pt ca am inteles ca sunt niste contacte sensibile,o sa intreb pe cineva care a mai dat jos ca sa stiu la ce sa fiu atent

referitor la piesa noua,ai dreptate

daca nu reusesc sa o dau jos ,o sa incerc si eu acea solutie magica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am si eu aceeasi problema din iarna. Imi inghetase, am fortat un pic si s-a deschis si acum nu inchide perfect mereu. Am bagat ceva ulei de motor dar mai mult cred ca s-a prelins pe portbagaj si bara decat la balama, e cam greu de ajuns acolo. Aveti idee cum se da jos S-ul sa-l curat cum trebuie si sa-l ung bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos capitonajul de plastic al porbagajului si apoi o sa te lamuresti singur cum se scoate mecanismul de deschidere a portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica din interior tot plasticul de la hayon? Nu-mi dau seama cum vine acum. Sunt fire ce se pot rupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am exact o poza, dar dupa ce dai jos capacul ala de plastic o sa vezi ca nu e foarte complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am cumparat azi spray WD40 care are un pai subtire si am bagat pe acolo si pe la balamalele usilor. Daca mai sunt probleme o sa pun in aplicare. Deocamdata parca ar merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

La mine butonu are momentele lui cand nu vrea sa deschida portbagaju decat daca apas putin pe capacu de portbagaj, cumva dinspre baza stergator luneta in jos.

Daca microcontactele de la butonul de portbagaj sunt obosite, tot nu am inteles ce rezolva ungerea butonului de la portbagaj?

Banuiesc ca problema se rezolva definitiv numai prin inlocuirea butonului cu tot cu sigla cu unu nou.

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa desfaci mecanismul sa-l cureti? Intra destul de multa mizerie acolo. Eu sunt aproape sigur ca rezolvi problema fara sa-l inlocuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da. Ii schimbi switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!