Jump to content

Demontare casetofon - detalii


Robert27
 Share

Postare recomandată

niklas sper ca ai vazut cand a fost postat ultimul post pe acest topic: Nov 12 2005, 06:51 PM .Nu cred sa mai aiba poza respectiva dupa atata timp.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    11

  • Robotelu

    6

  • cuiuda

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Hei !!!

Au ajutat schemele postate de mine pe cineva ???

Vreau sa aud niste pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
doru_constantiniu

Casetofonul se scoate extrem de usor cu 2 lame de cutter de 9 mm (alea inguste). Sau cu una, pe rand. Csetofonul are 2 fante exact de dimensiunea aia, in laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat atent enrico, dar sper sa ma ajute sa leg niste fire pe-acolo sa mi se aprinda si mie butoanele la CD player cand aprind pozitia.

Mersi oricum, te tin la curent :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru cei care nu sunt adeptii improvizatiilor (la care noi romanii, suntem asi), cheile de extragere sunt cele din schemele postate de enrico si le gasiti la www.metrafo.ro. In catalog, la sectiunea accesorii auto, gasiti diverse modele de chei extragere casetofon. Eu am comandat de acolo si sunt f. multumit. Tot acolo am gasit si adaptoare pentru boxe spate. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare produsele astora de la metrafo!!!, pacat ca sunt in Bihor ;) ..

...de cand ma chinui sa scot casetofonul din bord si nu reusesc.

Ma poate ajuta cineva?! e vorba de RCD200.

am incercat cu tot felul de surubelnite subtiri dar nu am reusit, problema este ca are si 4 gauri, in toate colturile si e cam greu de scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Laurentiu d

"Super tare produsele astora de la metrafo!!!, pacat ca sunt in Bihor ..

...de cand ma chinui sa scot casetofonul din bord si nu reusesc.

Ma poate ajuta cineva?! e vorba de RCD200.

am incercat cu tot felul de surubelnite subtiri dar nu am reusit, problema este ca are si 4 gauri, in toate colturile si e cam greu de scos "

CASA SCOTI CASETOFOANELE ALEA CU 4 GAURI CA AL TAU FA AN FELUL URMATOR : IA 2 ELECTROZI CURATAI SITI VOR RAMANE 2 SARME LE ANDOI PE DINDOUA SI ASA AI FACUT "KEY" PENTRU CAS :D EU ASA AM SCOS CAND AM MONTAT UN MP3 PLAYER LA CINEVA

DECI TREBUE APASATE TOATE 4 DEO DATA S-AU PE RAND CELE 2 DIN DREAPTA SI TRAGI DE EL PUTIN SI DUPAIA BAGI SN CELE 2 DIN STANGA SI IESE SUCES

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna.vreau sa va spun patania mea ,poate ajuta pe cineva.am casetofon beta cu magazie 6 cd-uri.anul trecut mi sa stricat magazia si am schimbat casetofonul cu un mp3 player ,nu am realizat atunci ca nu imi mai functiona alarma si geamurile din cheie.saptamana trecuta am reusit sa-mi repar magazia si am pus inapoi casetofonul original al masinii ,de atunci am constat ca imi merg iarasi alarma originala de la masina si geamurile mi se deschid din cheie din nou.nu prea inteleg cum e asa legatura puternica intre masina si casetofon dar ma bucur ca functioneza iarasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bai fratilor mi-am laut si eu un cas Pioneer DEH 40MP si am zis ca il montez singur.

Nu am avut deloc bataie de cap pana la sfarsit cand am vrut sa conectez antena...mufa in care ar trebui sa intre e mai inauntru in cas si nu pot baga mufa masinii. acolo intervine "chestia" aia de care tot vorbiti voi?

mi-ar trebui un fel de prelungitor care sa intre de la jack`u pt antena din cas in mufa de antena a masinii.

unde pot gasii asa ceva??

mc mult si scuzati daca am zis ceva gresit...:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bronzatu

Salut,

La cel cumparat acum banuiesc ca ai primit si 2 tije metalice. le poti folisi pe acelea ca sa extragi cas-ul vechi al masinii, care inspre partea de jos are 2 despartituri foar fine in care trebuie introduse acele tije.

Mi-am schimbat acum cateva zile cas-ul de pe masina cu un mp3 nou si asa am facut...e foarte simplu.

Succes.

Trebuia sa primesti o mufa "convertoare" odata cu aparatul nou, daca nu, nu e problema o poti cumpara de la magazinele care vind electronice (componente) sau lde a un service auto, de montaj alarme , etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta problema, mie la gropi etc, imi iese prea usor in afara cassul si trebuie sa il imping mereu inapoi, cum fac sa sta permanent acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZorracK, dupa cum a zis Goby, cu acele 2 tije metalice fixezi carcasa ext. de la mp3 si apoi o sa stea fix la locul lui. ar trebui sa ai un manual in care se explica tot procesul care e chiar f simplu. sper sa te descurci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta problema, mie la gropi etc, imi iese prea usor in afara cassul si trebuie sa il imping mereu inapoi, cum fac sa sta permanent acolo?

Poate ca la introducere in locas a fost prins cablajul intre spatele mp3-ului si zona de fixare cu bucsa de cauciuc (in spatele aparatului exista o mica bucsa de cauciuc care intra intr-o gaura aflata in interiorul plansei de bord - in adancime) :icon_thumright:

Eu cand l-am montat am fortat firele sa stea in spatiul interior din stanga tocmai ca sa nu le prind in spatele aparatului.

Dupa ce a intrat in cadrul metalic respectiv trebuie impins pana se aud niste click-uri dar ai grija de unde apesi sa nu crape ceva plastic.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si nu am gasit nimic... Ca sa nu mai deschid un topic aiurea, am un casetofon alpha pe un Golf 4 si as vrea sa-l schimb cu un mp3 player. Ce mp3 ati putea sa-mi recomandati care sa aiba si calitate dar sa fie si foarte aproape de designul masinii ? (adica sa fie preponderent negru si culoarea afisajului/butoanelor sa fie pe rosu albastru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Eu zic sa lasi casetofonul acolo unde e si sa-ti iei o magazie de cd-uri. Orice casetofon ti-ai lua, nu seamana cu unul original. Plus ca toate casetofoanele pe care le-am vazut prin magazine arata ca un pom de craciun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Ma ajuta si pe mine cineva cu legenda/schema de culori a cablurilor de la casetofon? k vreau sa mi-l schimb...deocamdata am un gamma pe ea...mercy mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa lasi casetofonul acolo unde e si sa-ti iei o magazie de cd-uri.

Din cate stiu eu Alpha nu are comenzi pentru CD. Beta sau Gamma.Iar cu pomul de Craciun ai mare dreptate :offtopic:

Pentru "Bytza" poate te ajuta asta:

post-12725-1215849139_thumb.jpg

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mercy mult, dar am gresit nu-i gamma , ii beta, nu stiu de ce am citit eu gamma :(

despre asta stii cumva ceva? care cum sunt cablurile?

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo diferenta majora intre aparatura originala care vine pe masina standard (cu cd ma refer) si mp3-urile din magazin ? Nu stiu la ce sa ma hotarasc ... m-ar bate gandul la un mp3 din magazin dar am si un semn de intrebare asupra celor originale :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

c_gabriel

Aici, subiectul care te intereseaza este OFF TOPIC .

In aria I.C.E./Audio exista destule topic-uri care trateaza astfel de subiecte .

Uite unul din ele , gasit acum la repezeala cu ajutorul functiei SEARCH : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8346 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms @ARYES13 ..... Postasem in graba fara sa ma mai gandesc la Search :D .... Scuze si multumesc pentru link .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...care cum sunt cablurile?

Mufele (standard ISO) sunt la fel la ambele cass-uri Beta si Gamma.

post-12725-1217064517_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!