Jump to content

Golf Mkiv Zdr


Jacku

Postare recomandată

e bine sa ai macar o usa functionata...nu stii cand tehnologia cedeaza si nu poti intra in masina.

Link către comentariu

La mine butucul de la sofer functioneaza si fiind mai usor de ajuns la el inchid din cand in cand cu cheia. La cel de la haion am reusit sa salvez lamelele dar restul a fost facut bucati . Am curatat lamelele si am notat ordinea lor in butuc. de asemenea pe fiecare lamela este trebut un numar. Butucul de la usa am vazut ca se desface mai usor . Daca am timp intr-un weekend pot oferi suport pentru operatia de transplant sau curatare dupa caz. Deocamdata am plecat fara masina si ma relaxez la soare pe nisip. IMG_20190722_122638.thumb.jpg.c4481a1c106c52e30b64ec51355eb982.jpg

Link către comentariu

Parca arata mai bine cu aripi si portiere. Dar inca mai e de lucruIMG-20190723-WA0001.thumb.jpg.a68c883fa4333fc2d640b0a9058a6e69.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu mai zic nimic de masina pana nu e gata. intre timp ... daca tot am vopsit etrierii spate am zis sa fac la fel si cu cei de pe fata. Atasez rezultatul dupa prima repriza de curatat

IMG_20190731_225234.jpg

IMG_20190731_225312.jpg

Link către comentariu

Inca nu am poze cu masina. e gata peste o saptamana. pana atunci am aranjat etrierii pentru vopsoit.... si un pic mai mult

IMG_20190803_185018.jpg

IMG_20190803_184853.jpg

Link către comentariu

Un pic grabit de o persoana neserioasa ( genul celor de pe olx , acum vin , cumpar sigur ...)   am reusit sa termin de vopsit etrierii. Se putea si mai bine dar eu sunt multumit. Maine montez pistonasele , garniturile ....

Astept revizia si o sa schimb placutele , lichidul de frana si etrerii. Cam atat azi

a.jpg

b.jpg

Link către comentariu

Uultima poza cu etrierii inainte de montare. Pana la urma am schimbat : aerisitoarele , culisele , garniturile , pistonasele :)

IMG_20190805_113350.jpg

Link către comentariu

Pe spate sunt noi , pe fata reconditionati, " furtunele" au fost schimbate de cativa ani si pe fata sunt metalice. 

In curand fac revizia si le m9ntez pe masina + placute noi

Link către comentariu

Frumos! :) 

 

La ce folosesc elementele incadrate din poza asta? 

IMG_20190731.jpg.75c2ed633e5a1849fab477446411b7f4.jpg

Link către comentariu

Nu folosesc la nimic la noi. Sunt de la niste adaptoare de erteri Brembo. Au ajuns din greseala in poza aia. Si etrierii Brembo  nu o sa ajunga la mine pe masina ci pe masina unui prieten. Eu deocamdata pana nu termin masina nu mai umblu la frane . Maxim o sa pun etrierii de Porsche Boxster ( fata)  - 986.351.481 si 986.351.422 care merg pe discurile de 312mm. Dar mai e pana atunci

 

Link către comentariu

Azi m-am plimbat cu masina :)  . Dar mai am de facut mici retusuri. Asa ca aici nu e rezultatul final dar e pe aproape

a.jpg

Link către comentariu

Tot nu am poze cu masina curata ? . am uitat sa fac la spalatorie si am mers pe drumuri mai prafuite. azi m-am ocupat putin de interior pentru ca era ceva praf si mizerie. mai am de curatat plafonul si centurile :( . din pacate nu prea au avut grija cum au lucrat . mai sunt destule chestii care nu mi-au placut la final dar macar am masina acum. o sa le rezov eu cu timpul. am apucat sa montez difuzoarele de dsp dar din pacate unul este ars. si era sa uit. nu mi-au montat folia de protectie pe prag pentru ca au "uitat" in ce pozitie era montata. poate ma ajuta un golec sa fac masuratori pe masina lui si sa le montez.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu

Difurile pt DSP sunt altele decat cele existente in mod normal pe mk4? 

M-ar bate gandul sa fac retrofit la DSP. Dar...merge doar cu player OEM? 

Ps: welcome back! 

Link către comentariu

Maultumesc.  Legat de DSP cam da  , merge doar cu player oem + amplificator + panoul de reglaj + difuzoare sau dupa caz mfd+amplificator+ difuzoare. Acum depinde ce iti doresti tu.

Eu prefer player oem pentru ca am si carkitul oem ( de pe golf mk6) 

Link către comentariu

arata superb! ma asteptam insa ca vopsitorii sa nu faca chiar totul ok...

cat despre difuri sunt diferite - insa dsp poti pune si pe difuri normale, iar gamma poate canta de difuri de dsp

Link către comentariu

Am reusit sa gasesc un alt difuzor..... si ce se mai vede in poza . asta pentru ca respectivele piese mai dadeau rateuri din cand in cand.

IMG_20190821_191704.jpg

Link către comentariu

Ma tin in continuare de prostii. Stiam ca o ureche de jos de la farul din dreapta e rupta asa ca am cautat un alt far ca sa remediez problema. Darapoi am avut alte idei.... sa fac o schimbare de look si sa pastrez doar rama neagra si mijlocul oglinda. asa ca am cautat o oglinda de far stanga. Nu am gasit dar am gasit un far.Si am incepus s negociez la pret  si pana la urma am primit o propunere de nerefuzat. asa ca am luat o pereche de faruri .Acum am 5 faruri :)  Si daca tot o sa mai demontez pe la masina am zis sa schimb si vasul de antigel si pe cel de lichid de parbriz care avea o gaura pe la jumatatea lui. 

Acum ramane sa ma hotarasc la varianta finala pentru faruri mai ales ca am luat si becuri noi. 

 

A.jpg

B.jpg

C.jpg

Link către comentariu

Foarte buna miscarea cu rezervoarele, chiar improspateaza compartimentul motor. Poti sa lasi te rog codul de la garnitura care tine pompa pentru spalatoarele de faruri?? Mie imi lipseste de acolo ?

Link către comentariu

Multumesc, codul trebuie sa fie 443 955 465 si e cam 5 lei o garnituta. Sau daca ne intalnim prin oras.. eu am primit si un rand de rezerva

IMG_20190823_101123.jpg

Modificat de jamal_bao
Corectare text
Link către comentariu

Murdara pe drum de tara.   Si am mai montat switchul de lumini de polo 6r

 

IMG_20190824_122114.jpg

IMG_20190824_122033.jpg

Modificat de jamal_bao
Atasament dublat
Link către comentariu
  • 2 months later...

Am mai reusit sa mai fac cate ceva : am schimbat etrierii  , placutele si lichidul de frana , tampoanele de la motor ( cel de sus de la motor era cam praf , cel de la cutie mai mergea) , schimbat ulei si filtre si utlimul lucru am montat o suspensie bilstein b14.  Gata.

Mai urmeaza si altele dar nu stiu cand

a.jpg

Modificat de jamal_bao
Link către comentariu

Si e vremea sa incepem pregatirile de iarna. Asa ca am achizitionat un set de presuri de cauciuc si in curand voi monta si rotile de iarna. Asa ca va trebui sa imi fac curaj sa ma apus de slefuit rotile pentru ca la primavara sa avem incaltari mai aratoase.. Mai am de primit suruburile ornamentale .... capacele centrale si cele pentru valve le am deja :)

Si daca tot e vremea urata afar o sa imi fac de lucru si o sa reconditionez si farurile . Sper sa incei lista cu modificari in primavara si apoi sa imi fac girji doar pentru carburant.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!