Jump to content

Reparatie plansa de bord


ceetah
 Share

Postare recomandată

mi s-a crapat materialul bordului sub butoanele de aer in colt vreo 3cm. banuiesc ca se poate extinde daca nu o rezolv.. (nu stiu din ce cauza.. nu e lasata in soare.. nu am atins niciodata locul ala). ii banuiesc pe cei de la service ca au lovit cu ceva acolo cand am fost la revizie, sau poate ca a fost de la vreun soc.

e acoperita de garantie chestia asta? daca da.. spuneti-mi repede ca mai am 5 zile de garantie :D

daca nu.. am inteles ca exista niste solutii speciale de reparare a bordului..

o sa pun si o poza cu crapatura

asta e poza

post-9788-1211787519_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM SUNAT LA DEALER-UL MEU si : teoretic trebuie sa intre pe garantie, dar ai mare grija ca perioada cand te programeaza sa nu fie"peste acele 5zile"! Mergi si fa plangere la Dealer si cauta sa nu "dai inapoi" in niciun caz! Vor incerca sa dea vina pe tine si anume pe seama neglijentei tale. NU CEDA!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe de alta parte.. sa-i las sa-mi dea bordu jos si sa-mi puna altul.. mai bine ma lipsesc. Asa am regretat si cu alarma.. mai bine-mi luam un caine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca am cumparat masina din germania si am facut reviziile la timp pot sa ma duc la orice dealer? sau doar la cel la care am facut reviziile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o legatura unde ai facut reviziile si unde vrei sa faci o lucrare in garantie. Lucrarile in garantie se pot face la orice service din lume Volkswagen atata timp cat masina mai este in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te duci si sa incerci si sa iti dea un act cum ca te-au luat astazi, maine in evidenta ca sa nu zica dupa aceea ca a expirat garantia. Oricum mi se pare discutabila treaba - se putea intampla din cauza unui soc fizic (nu cumva vreau sa te acuz) si atunci nu stiu daca ar face obiectul garantiei. Incercarea moarte n-are :icon_thumright:. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care ajungi cu masina la dealer si reclami un defect consilierul de service trebuie sa iti deschida un contract de service pe care sa il semnezi, iar exemplarul in original trebuie sa ti-l dea tie. Mai departe ... cum a spus si SHIMANO, pare a fi un soc acolo, nicidecum defect de fabricatie, insa chiar daca ar fi defect de fabricatie, implicit garantie, singura solutie este inlocuirea plansei de bord, optiune cu care, vad ca tu nu esti de acort. Insa ... cum s-a spus ... incercarea moarte n-are ... asa ca ...

Bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soc soc... dar nu am carat nimic... nu am idee cu ce as fi atins chestia aia. mai mult ca sigur o sa zica ca i-am facut eu ceva..

alte solutii de remediat problema ar fi? superglue? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din poza eu zic ca ai pus deja ''Superglue'' ;) ;)

Vezi ca arde plasticul... :excl:

Eu zic ca sigur a fost lovita cu un obiect ''contondent''... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am decis sa nu ii deranjez pe cei de la service.

mai mult ca sigur ca a fost un obiect contondent :vaidecapulmeu: din pacate nu din mana mea..

nu am folosit inca nimic.. in poza am photoshop-at putin ca nu se vedea deloc contrastul in poza aia facuta cu telefonul.

ce fac in continuare ca sa remediez problemuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, desi o sa ma injuri, este sa o lasi asa, mai ales ca spui ca este destul de mica si de putin vizibila!

Gandeste-te ca orice ai face, crapatura tot asa o sa ramana si folosirea produselor de lipit (care sigur topesc plasticul) nu ti-o recomand. Totusi daca nu vrei sa o lasi asa, poti intreba despre acele "solutii speciale de reparare a bordului", de care spui tu, pe la Cardinal sau pe la firmele de piese auto si accesorii, de pe 23 August. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva neatent care a stat in dreapta. cred ca ala e locul unde se mai sprijina cineva cu genunchiul... poate o doamna cu o poseta? pot fi multe interpretari la urma aia. in service ai mari sanse sa te enervezi. asa, sincer, nu pare deranjanta urma aia.

p.s. eu am fost pentru niste zdranganituri la centura. mi-au zis ca e uzata si ca nu intra in garantie (ca e vina mea ca o folosesc "prea des"...de parca ar trebui sa merg fara centura sau de parca as avea accident zilnic cu masina si suprasolocit sistemul...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

@CT 10 VWP - :blush: nu injur pe nimeni. aia e si parerea mea.

@Cosmo17 - n-ai cu cine.... niste tarani :))

cre ca se si poate inchide topicul daca nu cumva are cineva vreo "solutie minune" de reparat

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te tin buzunarele imbraca consola centrala in piele si ai rezolvat "problemuta" :), abia ca ies si 2 zulori in contrast...asta depinde ce idei ai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

Ieri, din o mare prostie de a mea am uitat o sticla de apa pe parbriz, astfel s-a creat efectul acela de lupa prin care lumina soarelui se focalizeaza intr-un punct si mi-a ars bordul pe o distanta de 2-3 cm.Va rog sa imi dati un sfat cum as putea sa reconditionez sau macar sa fac sa se vada cat mai putin deoarece imi sta fix in ochi cand conduc si chiar ma deranjeaza avand in vedere ca sunt foarte atent la detalii si am avut mare grija cu interiorul masinii in asa fel incat nu am nici o zgarietura.Astept sfaturi din partea voastra.Multumesc!

post-21441-0-35236200-1342424807_thumb.j

post-21441-0-83392400-1342424807_thumb.j

post-21441-0-45474100-1342424808_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie inlocuita bucata aia de plastic... Altfel nu vad sa scapi de belea. Nu cred ca exista solutie / colantare / remediere la problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era bine daca puteam sa inlocuiesc bucata respectiva, dar ea face parte din toata plansa bordului care este o componenta dintr-o bucata.am mai gasit niste kituri de reparare bord pe net dar nu stiu cat sunt de bune si ce efecte lasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai baga in seama toate prostiile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un fel ai si tu dreptate dar crede-ma ca am masina de noua si am intretinut-o exemplar pot sa zic.de exemplu in 82.000 de km nu am nici macar o zgarietura pe un maner de la usa.eu incerc sa gasesc o solutie sa remediez intr-o oarecare masura.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca sa ascunzi montand -lipind o bucata de ..ceva....material antiderapant pe care se pune tel. mobil sau orice alt lucru...ca de reparat nu prea merge deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai cum sa o reconditionezi ptr ca are nervurile alea. In afara de a colanta toata fasia nu vad ce ai putea sa faci ca sa arate uniform. Poate sa lipesti vreun odorizant sau ceva cu dublu adeziv gen o emblema sau vreo jucarie. Nasol ca e si pe mijloc.Bafta in rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit o firma care reconditioneaza borduri gen airbag sarit sau lucruri de genul printr-o metoda in vid dar nu vreau sa dau bordul jos pentru asa ceva, plus ma mai costa si 150 euro...sper sa gasesc o solutie mai practica si care sa implice masuri mai putin complicate.am si casco dar banuiesc ca nu intra in polita problema nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa te resemnezi, pentru ca este toata coaja de bord... si te costa ceva... toata coaja in sine + manopera de desfacut tot bordul

si de la desfacut tot bordul deja apar greierasi, si deja incepi sa plangi de nervi, mai ales daca esti exigent ca si mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule cu 150 de euro iti imbraci bordul! iti cumperi 3 metri de alcantara sau ce material vrei tu si te duci sa iti imbrace bordul si nu doar ca ai scapat de problema da o sa ai si bord smecher!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui un scai de ala cu care vine detectoru de radar in cutie eventual daca folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!