Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

yetty

S-a Defectat Claxonul

111 postări în acest subiect de discuţie

TDR

Din cate am auzit claxoanele rebranduite topran sunt niste chinezarii care nu tin foarte mult(putin dai, putin face).Nu conteaza ca seamana cu alea originale, conteaza cum sunt facute inauntru.

Si mie mi-au picat claxoanele originale si mi-au fost recomandate de catre cei de la Clarton Spania ( 

http://www.quantum-capital-partners.com/en/investments/success-stories/clarton-horn-sa.html  )

acestea electronice(cele OE erau tot Clarton electromecanice ) ce au o durata de viata mult mai mare:

http://www.clartonhorn.com/?page_id=18&lang=en

Claxoanele venite din fabrica pe masinile noastre sunt gandite pentru un regim de functionare potrivit mai degraba vesticilor (unde se claxoneaza putin spre deloc) iar cei de la Clarton sustin ca  varianta de claxoane destinata pietei din China sau India ar avea o durata de viata de 10 ori mai mare.

Modificat de TDR

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MariusPD

Hei..de ceva vreme claxonul meu gajie rau..si cand tin apasat continuu aproape ca se infunda si nu se mai aude.inainte se mai auzea.acum din ce in ce mai rau!e de schimbat cred..dar ce tip de claxon goarna sa pun (ma refer ca firma)?? Un nume ceva..si o alta intrebare,daca bateria e slaba poate influenta sunetul claxonului??ms

Link către postare
MariusPD

careva pe aici?:rolleyes:

Link către postare
F l o r i n

tu, sigur....:)

pune-i tot OEM.... sau de la Bosch (dar ca sa le montezi pe acestea, trebuie sa dai jos mufele originale si sa sertizezi papuci) - eu recomand sa mergi pe varianta OEM

• Upvote 1

Link către postare
MariusPD

pai  daca pun tot OEM  de ce sa ai dau mufele jos? nu pot ramane tot alea?

ai idee cat costa?

Link către postare
F l o r i n

cum citisi.. ? eu zic ca m-am exprimat clar....

-OEM - raman mufele originale pe masina.

- sau de la Bosch...(dar ca sa le montezi pe acestea, trebuie sa dai jos mufele originale si sa sertizezi papuci) - este set de doua goarne, foarte ok,,, pret pana in 200 lei perechea

• Upvote 1

Link către postare
MariusPD

idiot si eu..nu te supara rau :D 

auzi dar daca pun 2 inalte are ceva? :rolleyes:

Link către postare
F l o r i n

nu am de ce sa ma supar...

mie nu-mi place, suna ciudat. 

Link către postare
rayn

Eu mi-am pus topran cu 37 ron /buc si sunt multumit mai ales ca s-au potrivit pe mufe,fata de OE la 270/buc.Nu au acelasi ''timbru sonor'' ,cred ca topran sint cu 2 octave mai sus,ma refer la cel de LOW http://www.epiesa.ro/claxon-skoda-octavia-1z3-1-9-tdi-topran-111071/17970/10420/part-3266618/

Link către postare
MariusPD

adica OEM 270 doar 1 bucata?

Florin spunea ca 200 perechea :huh:

Modificat de MariusPD

Link către postare
MariusPD

deci zici ca suna bine cele de la torpan? adica se aude frumos??

Link către postare
rayn

Pentru urechea mea ,da se aude bine,si nu-mi pare rau ca nu am pus OE. Primul lucru apuca-te si demonteaza si vezi de care,si ce tip de ''stecher'' ai si abia dupa comanzi.Eu le-as schimba pe amindoua,ca viata lunga nu o sa mai aiba nici al doilea,problema este ca sunt prost amplasate (goarna catre roata) si cand ploua ajunge multa apa de la roti si atunci ruginesc inauntru.La montaj schimba-le pozitia,orientarea sa fie catre aripa.

Link către postare
MariusPD

am inteles ms.. oricum as vrea sa le schimb pe amandoua.tre sa dau roata jos,sau doar grila de la proiectoare?

dar daca la tine zici ca s au potrivit crezi ca la mine ar fi altfel?

Link către postare
F l o r i n
47 minutes ago, F l o r i n said:

cum citisi.. ? eu zic ca m-am exprimat clar....

-OEM - raman mufele originale pe masina.

- sau de la Bosch...(dar ca sa le montezi pe acestea, trebuie sa dai jos mufele originale si sa sertizezi papuci) - este set de doua goarne, foarte ok,,, pret pana in 200 lei perechea

cele de la Bosch sunt pana in 200 lei perechea. 

cele OEM sunt scumpe.

Link către postare
rayn

Teoretic nu trebuie sa difere.Schimbarea se face prin bara/grila proiectoare.

L.E-sunt identice. Ia codurile de pe epiesa si cauta online in it si daca nu gasesti, desi nu cred, le comanzi de aici printr-un prieten,ruda si ti le pune la atlasib

Modificat de rayn
  • Upvote 1

Link către postare
MariusPD

sper  sa le gasesc si aici ca nu sunt in ro,sunt in it!

ma refer la torpan

Link către postare
F l o r i n

Torpilan. :)... TOPRAN - oricum, eu recomand ceva mai bun, dar acum daca vrei sa mergi pe varianta asta, ok.

Link către postare
MariusPD

nu neaparat varianta asta..dar daca sunt ok  si un pret bun as incerca.

cele oem cat sa fie perechea? asa mul?

.pana la urma sunt 2 clasoane, nu un egr :D  

Link către postare
TDR

Daca esti  in Italia iti recomand fie Clartonurile EC10 (au magazin online) sau FIAMM AM80S daca vrei mai ieftin.Ambele au mufa VW, suna mai bine si dureaza mai mult decat cele OE.

Link către postare
MariusPD

si din astea 2 care sunt mai ok?

amandoua au acelasi magazin online?

un pret?

Modificat de MariusPD

Link către postare
TDR

Mai ok sunt Clarton EC10 , mai avansate tehnologic(electronice nu electromecanice)si  mai longevive (la ce durata de viata au schimbi masina inaintea claxonului)si mi se pare ca au un sunet mai ok(de gustibus ca nici fiamm-urile nu sunt rele) .

Clarton gasesti aici  : http://www.clartonhorn.com/eshop/?lang=es

Fiammu-rile le gasesti pe toate drumurile in Italia ca doar sunt marca italieneasca.

Modificat de TDR
  • Upvote 1

Link către postare
rayn

Eu i-am recomandat identic cu OE fara sa taie fire/adaptari,batai de cap,doar demonteaza o piulita.

Link către postare
TDR

OE-urile sunt facute tot de Clarton doar ca sunt model mai ieftin ( EC9 sau similar)si sunt foarte slabe(pica dupa 2-3 ani).

Ti se pare ca la astea taie/adapteaza ceva :

http://www.clartonhorn.com/?page_id=18&lang=en

Topran sunt o varianta buna daca dai 1 claxon pe an , de ce crezi ca la descriere se precizeaza "Nu pentru export tari: India" ?!

Solutia de compromis ar fi Fiamm AM80S care si ele au varianta cu mufa compatibila VW.

Modificat de TDR

Link către postare
rayn

In primul link  nu se vedeau cum arata, doar un cos de cumparaturi. OE-ul meu este facut de Bosch,nici nu am auzit de Clarton dar daca tu ai :icon_thumright:.

L.E-Apropo linia de fabricatie este de la Bosch.Dupa 8 ani de utilizare ma declar multumit tinind cont ca la masina firmei,un pejo,tot atit au tinut deci in medie cam asta este durata lor de viata

Modificat de rayn

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.