Jump to content
yetty

S-a Defectat Claxonul

110 postări în acest subiect de discuţie

poe   
poe

Eu am surubarit si incercat pe baterie direct dar a ragusit juma de secunda si dus a fost, probabil a fost moartea lui.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
poe   
poe

Gata, am rezolvat, am pus un claxon rosu HIGH si este ok suna bine. Am reusit sa slavez si mufa de la claxonul vechi si am refacut-o cu niste poxipol :). Acum probabil va muri si celalalt original.

Link către postare
poe   
poe

Revin, mizeria de claxon rosu ieftin a tinut 2 saptamani si cred ca am claxonat de 3 ori :), l-am dat jos, am strans de surub 2 ture, iar functioneaza, sa vedem cat...

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

inca doua saptamani... :D  din pacate.... eu mi-am luat de Audi A6... sa vedem cat tin astea.

Link către postare
poe   
poe

Astea de A6 cat au costat? Noi sau second?

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

SH.... chiar daca ultima oara - cand s-a ars cel SH, am zis ca o sa cumpar nou... am zis ca voi incerca si cu cele de A6. Sincer, le-am primit.....

Link către postare
poe   
poe

Revin, se pare ca s-a ars si celalalt claxon original acum, masina stand in garaj, cred ca voi incerca cu unele Hans Pries noi, va tin la curent. A mai folosit cineva marca asta?

Link către postare
poe   
poe

Si revin, am pus noile claxoane, cele noi arata fix ca cele originale, sa vedem daca si tin macar la fel, ca si sunet parca suna un pic mai pe inalte.

post-11255-0-44490000-1394224584_thumb.j

post-11255-0-96076100-1394224584_thumb.j

Link către postare
Muale   
Muale

Cat ai dat pe ele? Sunt unul high si altul low (tonalitate)?

Link către postare
poe   
poe

Normal ca sunt high si low, 90 lei amandoua.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

Eu ma declar dezamagit de cele OEM ....mai rar asa ceva dar se intampla. Masina e din 2010 si am schimbat 2 buc pana acum. Sa vedem cum se comporta astea care le+ai luat tu.

Link către postare
poe   
poe

Si eu la fel, si pe e alta parte mi se par extrem de scumpe mai ales ca nu sunt rezistente, eu foarte rar am auzit la o masina sa se strice claxoanele, pe vremea cand erau daciile se mai stricau, de atunci am avut fiesta, logan, matiz la munca si la nici una nu a cedat. Cred ca de vina este pozitionarea lor, chiar daca goarnele sunt orientate catre spate se pare ca tot ajunge apa/mizeria sa intre in ele.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

si eu sunt de parere ca de vina este pozitionarea lor.

La Audi A6 4F sunt montate sus, un pic sub faruri.... si nu prea am avut cu probleme la claxoane...

Link către postare
slasher   
slasher

pot fi montate goarne de golf 4 pe golf 5?

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

DAca se potivesc la mufe, DA. Daca nu se potivesc, se schimba mufele si raspunsul este tot DA.

Link către postare
slasher   
slasher

eu am intrebat daca a incercat cineva sa monteze......nu vroiam sa tai fire... :).

Link către postare
pronet   
pronet

Nu se taie-se desface mufa/mufele si se inlocuiesc cele vechi.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

corect - adica se schimba carcasele.

Pentru asta iti trebuie un depinator - sau iti confectionezi unul.... daca nu ai.

Link către postare
slasher   
slasher

multumesc pentru raspunsuri si promtitudine.

Link către postare
Iulian C.   
Iulian C.
Publicat (modificat)

Salut. Am întâmpinat următoare problema la Jetta: claxonul nu funcţiona. Verificat siguranţe – checked. Toate bune şi frumoase. Verificat mufa la claxon – Era scoasă. Mi-am spus: Dumnezeule sfinte, ce reparaţie uşoară  :D  Conectez mufa, pun contactul şi mândra mea începe să claxoneze de parcă venea sfârşitul lumii… Deconectez rapid mufa, mă scarpin în creştetul capului şi pun mâna pe telefon să sun un electrician  :lol:  Se pare că e o problemă la contacul din volan…

Acum întrebarea de 100 de puncte: unde e contactul respectiv şi, mai important, cât m-ar costa să-l schimb?

P.S. Când cumpăraţi o maşină SH, verificaţi-i şi claxonul, că păţiţi ca mine =)) Inventivitatea samsarilor mă uimeşte maxim… a deconectat claxonul ca să nu repare contactul :lol:

Modificat de Iulian C.

Link către postare
pronet   
pronet

Se inlocuieste spira volan

Asta daca s-a verificat inainte releul si e ok.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

corect - cel mai bine e sa se verifice tot circuitul, ca sa vezi ce trebuie inlocuit.

Link către postare
rosix   
rosix

Mi-a crapat si mie claxonul bitonal la Polo 9N... Am fost la dezmembrari.. sunt claxoane de VW pereche (inalte si joase) la 50 lei buc (100 setul). 

Mi s-a parut cam mult pentru niste claxoane uzate pe care dai banii si nu stii cat mai duc

Am preferat sa iau ce a indicat userul "poe" la postul #58, respectiv claxoane noi Topran cu codurile 111071 si 111072 (80 lei perechea). 

Nu-s departe calitativ de alea rosii (senzatia de plastic ieftin, chiar daca scrie Topran Germany pe cutie, ai un feeling de China cand le desfaci), dar macar au mufe ovale de VW.  Se aud ceva mai sus, mai subtire decat cele originale (Hella). 

Claxoanele la Polo 9N sunt pozitionate sub grila neagra din stanga, care iese destul de greu, trebuie bagat ceva si presat sa-si dea drumul din clipsuri si tras de ea in afara. Nu m-am complicat, am fost la electrician.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

unele SH bune, pot sa coste si 100 lei bucata.... depinde de starea lor. Nou, parca este in jurul la 350 lei bucata...

topran - vedem cat te vor tine - asteptam feedback.

Link către postare
rayn   
rayn
On 07.03.2014 at 22:37, poe a scris:

Si revin, am pus noile claxoane, cele noi arata fix ca cele originale, sa vedem daca si tin macar la fel, ca si sunet parca suna un pic mai pe inalte.

post-11255-0-44490000-1394224584_thumb.j

post-11255-0-96076100-1394224584_thumb.j

Salutare,ai un feedback pentru aceste claxoane? merita,esti multumit?.Merci

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.