Jump to content
yetty

S-a Defectat Claxonul

111 postări în acest subiect de discuţie

4abc

Si la mine s-a stricat claxonul...

Tinand cont de faptul ca am normal,as putea sa pun bitonal? :study:

Pentru cine a mai schimbat poate sa imi spuna de unde a gasit bitonal si la ce pret? :eek:

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
B32FDY

4abc, o varianta este autokarma.ro la 100 RON Hella.

Arunca un ochi acolo.

Link către postare
Al Bundy

LA reprezentanta Skoda tot 100 lei e unul original, deci in tota joase p[lus inalte - 200 lei

Link către postare
4abc

Am cumparat astazi un set de claxoane TypeR si am pus doar pe ala de LOW!Am dat 30 lei si se aude super bine insa as vrea OEM pentru ca nu se potriveste mufa si a trebuit sa fac o mica improvizatie ca sa nu tai mufa!

Ala de la Skoda are mufa ca la golf v oare? :wub:

Link către postare
Al Bundy

DA.

Link către postare
4abc

Maine ma duc sa dau comanda de cel de inalte!

Mersi de info! :blah_:

Link către postare
4abc

Am fost la dealerul Skoda din oras si din pacate un claxon OEM costa 250.Cel de pe masina mea este Bosch asa ca m-am hotarat sa-mi iau tot un Bosch de pe autokarma care costa 70 lei cu tot cu transport :icon_thumright:

Sper sa sune bine..si abia astept sa il montez! :blah_:

Link către postare
drilling engineer

Da' daca tai mufa oem si pui papuci si cumperi doua la 200 mii lei ce are? Se supara neamtul ca nu pui original?

Link către postare
4abc

Nu e asta problema.Cele la 20 lei nu sunt de calitate si suna aiurea..^_^

Link către postare
l.marian

nu numai ca suna aiurea dar si viata le este mai scurta ,iar de calitate nici nu poate fi vorba.

Link către postare
drilling engineer

Ai incercat ca sa iti spui parerea, sau postezi asa doar de dragul de a posta. Daca stai sa te gandesti ca cele oem costa in jur de 250 lei si nu cred ca sunt cu garantie, pai de banii astia iti cumperi 25 buc claxoane la 20 lei 2 buc. Din 25 s-o nimerii unu care sa iti placa la sunet. :cheers:

Link către postare
B32FDY

Nu are rost sa va contraziceti, parerea mea...

Pe autokarma daca arunci un ochi set ( 2 claxoane 72W, 400 + 500 Mhz ) Hella costa doar 100 RON !

Si cu asta s-a rezlvat problema :P

Link către postare
4abc

Eu am gasit unul care sa imi placa pana la urma si am dat doar 30 lei pe el :lol:

Acum sa vedem cat va tine... :icon_thumright:

PS:Cei de la autokarma nu aveau pe stock decat cele Hella la 100 lei...acum sunt bucuros ca nu am dat 100 lei :P!

Modificat de 4abc

Link către postare
drilling engineer

Ma bucur ca pana la urma ai gasit mai ieftin. Nu cred ca cele oem au ceva special fiindca eu am facut treaba asta acum vreo 3 luni si merge ala de pe piata brici

Iar bitonal nu inseaamna ca suna in doua feluri ci doar ca sunt doua claxoane unu de joase si unu de inalte si suna mai armonios cu doua. Deci pana la urma taiat mufa si pus papuci?

Link către postare
4abc

Nu am taiat mufa :)

Am schimbat mufa de pe claxonul OEM pe cel care l-am pus pe masina! :)

Link către postare
l.marian

Am si eu o intrebare :am cumparat claxoane de la hella care vin si cu un releu ,dar problema e ca eu am TL si nu am bitonal iar de legat le pot lega in paralel pe amandoua ? si cu releul ce fac? el ce rol are in setu respectiv?

Multumesc!

Modificat de l.marian

Link către postare
nelu2009

A montat cineva al doilea claxon pe golf 5 ? ma intereseaza daca exista fire in partea dreapta (sincer nu cred), daca nu care este solutia tragem fire in dreapta sau il montam in stanga langa celalalt?

Link către postare
F l o r i n

La generatia anterioara, sigur nu exista mufa suplimentara - daca masina nu a venit din fabrica cu doua claxoane. Da, tragi fire direct de la claxonul existent si le poti pune si unul langa celalalt, daca exista spatiu suficient.

Link către postare
albz07

Salut

eu am tot varianta TL si am avut doar un singur claxon pe partea stanga. Am montat al doilea claxon pe partea dreapta si am avut nevoie de un surport ce vine montat pe lonjeron parca, sau asa am vazut eu. Am dat bara jos, am tas cablu de la claxonul din stanga si merge perfect. Daca nu ma insel la TL claxonul pe stanga e pe tonuri inalte si sa ai bitonal se montaza unu pe tonuri joase. Mi-a luat cam 30 min si acum am bitonal :icon_thumleft:

Link către postare
poe
Publicat (modificat)

Salut,

Am patit-o si eu dupa 5 ani si 43000 de km (cam repede), s-a stricat claxonul din stanga pe care scrie HIGH, culmea ca la mine nu a mai plouat de o luna si pe o caldura mare pur si simplu a murit, intr-adevar are ceva urme de murdarie dar nu inteleg cum ajunge acolo, claxonul este orientat spre inapoi. Am incercat cu mari chinuri sa detasez mufa de pe vechiul claxon dar nu merge asa voi lipi alte 2 fire cu 2 papuci si voi monta un nou claxon rosu din setul de 2 rosii :) pe care am dat 30 lei.

Oricum astfel de probleme nu ar trebui sa apara la o astfel de masina si la acesti km si ani, claxon Bosch cica....nituit si lipit numai ca sa cumperi altul nou numai de la ei cu o gramada de bani.

Intre timp am gasit si un claxon Hans Pries care are mufa aferenta, a folosit cineva e bun de ceva?

Modificat de poe

Link către postare
F l o r i n

A mea e 2010 .... si anul trecut s-a dus unul. Am luat de A6.. la ele nu prea au fost probleme, dar sunt si altfel amplasate..... nu sunt jos ca la VW.

Link către postare
lucian.1950

Poe,

daca tot ai luat perechea de clacsoane, sfatul meu este sa le montezi pe amindoua si pe cel de inalte si pe cel de grave . S-ar putea sa nu faca pereche fiind de tipuri diferite si sa sune numai unul tare si unul incet (am patit-o la alte masini).

Cit priveste clacsonul mort, eu unul i-as da niturile jos, as vedea daca il pot repara si pe urma in loc de nituri l-as asambla cu suruburi (asta asa, de amorul artei)

Link către postare
poe

Multumesc de sfat, iti dai seama ca am incercat sa dau mufa jos de pe claxonul vechi dar nu am reusit am gaurit niturile alea cu bormasina dar tot nu a vrut sa cedeze si tragand de ea am rupt-o, ma voi folosi doar de acei pini ca sa nu tai mufa de pe masina. Niturile alea se pare ca sunt si alimentarea de pe claxon care duc la mufa. Claxonul e lipit la cald cred si siliconat. Incerc intai doar cu noul claxon de inalte in pereche cu cel vechi, daca nu-mi place cum suna il pus si pe celalalt.

Link către postare
b-66-six

mai este un surub pe claxon cu un dop de plastic si silicon deasupra. Eu am invartit de surub si nu numai ca si-a revenit, dar suna si mai tare.

Link către postare
F l o r i n

da, ala e surubul de reglaj.

la claxoane, cand incep sa raguseasca, trebuie date jos si busite un pic, pana incepe sa plece mizeria din ele..... unele scapa, altele nu.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.