Jump to content

Claxon Golf 5 / Jetta


limac
 Share

Postare recomandată

Dan Catalin

Am cumparat claxoane bitonale pentru Golf 5. Eu am un golf 5 trendline, care nu are cablaj  pentru al doilea claxon. V-as ruga sa-mi recomandati o schema electrica, pentru a monta si al doilea claxon. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

tragi fire de la primul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mi-a crapat si mie claxonul bitonal la Polo 9N... Am fost la dezmembrari.. sunt claxoane de VW pereche (inalte si joase) la 50 lei buc (100 setul). 

Mi s-a parut cam mult pentru niste claxoane uzate pe care dai banii si nu stii cat mai duc

 

Am preferat sa iau ce a indicat userul "poe" la postul #58, respectiv claxoane noi Topran cu codurile 111071 si 111072 (80 lei perechea). 

 

Nu-s departe calitativ de alea rosii (senzatia de plastic ieftin, chiar daca scrie Topran Germany pe cutie, ai un feeling de China cand le desfaci), dar macar au mufe ovale de VW.  Se aud ceva mai sus, mai subtire decat cele originale (Hella). 

 

Claxoanele la Polo 9N sunt pozitionate sub grila neagra din stanga, care iese destul de greu, trebuie bagat ceva si presat sa-si dea drumul din clipsuri si tras de ea in afara. Nu m-am complicat, am fost la electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele SH bune, pot sa coste si 100 lei bucata.... depinde de starea lor. Nou, parca este in jurul la 350 lei bucata...

 

topran - vedem cat te vor tine - asteptam feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am rezolvat ambele probleme azi. La claxon, a fost de vina goarna - am inlocuit-o si acum merge. La stergatoare, a fost o siguranta arsa, situata la motor, in compartimentul de langa baterie. Multumesc pentru ajutor

Salut ma poti ajuta si pe mine cu goarna aceea de la claxon ca aceeasi problema o am si eu. Unde se gaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub aripa din dreapta. desupra carenajului rotii, inspre stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claxoanele sunt in fata, sub bara.

 

goarna alarmei este sub carenaj aripa dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 07.03.2014 at 22:37, poe a scris:

Si revin, am pus noile claxoane, cele noi arata fix ca cele originale, sa vedem daca si tin macar la fel, ca si sunet parca suna un pic mai pe inalte.

 

post-11255-0-44490000-1394224584_thumb.j

 

post-11255-0-96076100-1394224584_thumb.j

Salutare,ai un feedback pentru aceste claxoane? merita,esti multumit?.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hei lume.

Unde se afla claxoanele la g6? De ceva vreme cand tin apasat mai lung pe claxon gajie nu suna cum e normal.dar cand dau scurt suna normal.de la ce sa fie oare,aveti idee?eu credeam asa in capu meu sa fie de la baterie ca e mai descarcata??:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la claxon... e boala lor. Sa afla sub bara. Scoate grilele (de la proiectoare ..daca ai) si vezi daca ajungi asa la ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am,le scot  ajung la ele si apoi ce ai fac? il schimb sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu ai intrebat cum ajungi la ele....:) ... bati un pic in ele si vezi daca isi revin - unele da, altele nu... altfel, inlocuit cel defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probezi care este defect si inlocuiesti.Sunt 2 goarne ,unu pe partea soferului si celalalt pe partea pasagerului.Eu tocmai l-am schimbat pe cel de ''low tone'' pe partea pasagerului, cost 37 ron/15 minute de ''surubareala'' in curte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit claxoanele rebranduite topran sunt niste chinezarii care nu tin foarte mult(putin dai, putin face).Nu conteaza ca seamana cu alea originale, conteaza cum sunt facute inauntru.

Si mie mi-au picat claxoanele originale si mi-au fost recomandate de catre cei de la Clarton Spania ( 

http://www.quantum-capital-partners.com/en/investments/success-stories/clarton-horn-sa.html  )

acestea electronice(cele OE erau tot Clarton electromecanice ) ce au o durata de viata mult mai mare:

http://www.clartonhorn.com/?page_id=18&lang=en

Claxoanele venite din fabrica pe masinile noastre sunt gandite pentru un regim de functionare potrivit mai degraba vesticilor (unde se claxoneaza putin spre deloc) iar cei de la Clarton sustin ca  varianta de claxoane destinata pietei din China sau India ar avea o durata de viata de 10 ori mai mare.

 

 

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum scot grilele de la proiectoare? si sunt 2 claxoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt doua.

marius - sa nu fie cu suparare.... dar daca nu te descurci cu scosul grilelor, mai departe ce o sa faci ?

proiector.pdf

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hei..de ceva vreme claxonul meu gajie rau..si cand tin apasat continuu aproape ca se infunda si nu se mai aude.inainte se mai auzea.acum din ce in ce mai rau!e de schimbat cred..dar ce tip de claxon goarna sa pun (ma refer ca firma)?? Un nume ceva..si o alta intrebare,daca bateria e slaba poate influenta sunetul claxonului??ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu, sigur....:)

pune-i tot OEM.... sau de la Bosch (dar ca sa le montezi pe acestea, trebuie sa dai jos mufele originale si sa sertizezi papuci) - eu recomand sa mergi pe varianta OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai  daca pun tot OEM  de ce sa ai dau mufele jos? nu pot ramane tot alea?

ai idee cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum citisi.. ? eu zic ca m-am exprimat clar....

-OEM - raman mufele originale pe masina.

- sau de la Bosch...(dar ca sa le montezi pe acestea, trebuie sa dai jos mufele originale si sa sertizezi papuci) - este set de doua goarne, foarte ok,,, pret pana in 200 lei perechea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idiot si eu..nu te supara rau :D 

auzi dar daca pun 2 inalte are ceva? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am de ce sa ma supar...

mie nu-mi place, suna ciudat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus topran cu 37 ron /buc si sunt multumit mai ales ca s-au potrivit pe mufe,fata de OE la 270/buc.Nu au acelasi ''timbru sonor'' ,cred ca topran sint cu 2 octave mai sus,ma refer la cel de LOW http://www.epiesa.ro/claxon-skoda-octavia-1z3-1-9-tdi-topran-111071/17970/10420/part-3266618/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica OEM 270 doar 1 bucata?

Florin spunea ca 200 perechea :huh:

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!