Jump to content

Claxon Golf 5 / Jetta


limac
 Share

Postare recomandată

Multumesc de sfat, iti dai seama ca am incercat sa dau mufa jos de pe claxonul vechi dar nu am reusit am gaurit niturile alea cu bormasina dar tot nu a vrut sa cedeze si tragand de ea am rupt-o, ma voi folosi doar de acei pini ca sa nu tai mufa de pe masina. Niturile alea se pare ca sunt si alimentarea de pe claxon care duc la mufa. Claxonul e lipit la cald cred si siliconat. Incerc intai doar cu noul claxon de inalte in pereche cu cel vechi, daca nu-mi place cum suna il pus si pe celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai este un surub pe claxon cu un dop de plastic si silicon deasupra. Eu am invartit de surub si nu numai ca si-a revenit, dar suna si mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, ala e surubul de reglaj.

 

la claxoane, cand incep sa raguseasca, trebuie date jos si busite un pic, pana incepe sa plece mizeria din ele..... unele scapa, altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am surubarit si incercat pe baterie direct dar a ragusit juma de secunda si dus a fost, probabil a fost moartea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat, am pus un claxon rosu HIGH si este ok suna bine. Am reusit sa slavez si mufa de la claxonul vechi si am refacut-o cu niste poxipol :). Acum probabil va muri si celalalt original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin, mizeria de claxon rosu ieftin a tinut 2 saptamani si cred ca am claxonat de 3 ori :), l-am dat jos, am strans de surub 2 ture, iar functioneaza, sa vedem cat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca doua saptamani... :D  din pacate.... eu mi-am luat de Audi A6... sa vedem cat tin astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea de A6 cat au costat? Noi sau second?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SH.... chiar daca ultima oara - cand s-a ars cel SH, am zis ca o sa cumpar nou... am zis ca voi incerca si cu cele de A6. Sincer, le-am primit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Revin, se pare ca s-a ars si celalalt claxon original acum, masina stand in garaj, cred ca voi incerca cu unele Hans Pries noi, va tin la curent. A mai folosit cineva marca asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revin, am pus noile claxoane, cele noi arata fix ca cele originale, sa vedem daca si tin macar la fel, ca si sunet parca suna un pic mai pe inalte.

 

post-11255-0-44490000-1394224584_thumb.j

 

post-11255-0-96076100-1394224584_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai dat pe ele? Sunt unul high si altul low (tonalitate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca sunt high si low, 90 lei amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma declar dezamagit de cele OEM ....mai rar asa ceva dar se intampla. Masina e din 2010 si am schimbat 2 buc pana acum. Sa vedem cum se comporta astea care le+ai luat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel, si pe e alta parte mi se par extrem de scumpe mai ales ca nu sunt rezistente, eu foarte rar am auzit la o masina sa se strice claxoanele, pe vremea cand erau daciile se mai stricau, de atunci am avut fiesta, logan, matiz la munca si la nici una nu a cedat. Cred ca de vina este pozitionarea lor, chiar daca goarnele sunt orientate catre spate se pare ca tot ajunge apa/mizeria sa intre in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de parere ca de vina este pozitionarea lor.

 

La Audi A6 4F sunt montate sus, un pic sub faruri.... si nu prea am avut cu probleme la claxoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pot fi montate goarne de golf 4 pe golf 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca se potivesc la mufe, DA. Daca nu se potivesc, se schimba mufele si raspunsul este tot DA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrebat daca a incercat cineva sa monteze......nu vroiam sa tai fire... :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se taie-se desface mufa/mufele si se inlocuiesc cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - adica se schimba carcasele.

Pentru asta iti trebuie un depinator - sau iti confectionezi unul.... daca nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri si promtitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am întâmpinat următoare problema la Jetta: claxonul nu funcţiona. Verificat siguranţe – checked. Toate bune şi frumoase. Verificat mufa la claxon – Era scoasă. Mi-am spus: Dumnezeule sfinte, ce reparaţie uşoară  :D  Conectez mufa, pun contactul şi mândra mea începe să claxoneze de parcă venea sfârşitul lumii… Deconectez rapid mufa, mă scarpin în creştetul capului şi pun mâna pe telefon să sun un electrician  :lol:  Se pare că e o problemă la contacul din volan…

 

Acum întrebarea de 100 de puncte: unde e contactul respectiv şi, mai important, cât m-ar costa să-l schimb?

 

P.S. Când cumpăraţi o maşină SH, verificaţi-i şi claxonul, că păţiţi ca mine =)) Inventivitatea samsarilor mă uimeşte maxim… a deconectat claxonul ca să nu repare contactul :lol:

Modificat de Iulian C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste spira volan

Asta daca s-a verificat inainte releul si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - cel mai bine e sa se verifice tot circuitul, ca sa vezi ce trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!