Jump to content

Claxon Golf 5 / Jetta


limac
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult dudu, s-a rezolvat problema intre timp, cu ajutorul unui coleg am dat jos grila si am tras putin de el in timp ce el tinea apasat pe volan si a inceput sa mearga, i-am degresat contactele si acum merge. Inca o data multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut

Am si eu un golf 5 1.4 tsi si cand l-am cumparat am intrebat daca are claxon bitonal si mi s-a zis ca are desi eu stiam ca trendline nu are. Cand l-a adus am constatat ca nu avea claxon bitonal. As vrea sa stiu daca se poate monta un claxon bitonal (de preferat ca cele de pe vw) in locul celui pe care il am.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEl bitonal e de fapt 2 : unul de joase si unul de inalte. Bineinteles ca se poate monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi problema o am si eu, nustiu daca e sau nu coincidenta dar intorcandu-ma de la mare pe 1 Mai am prins o ploaie foarte puternica pe A2 si de atunci nu imi mai merge claxonul.

Releul cupleaza dar nu suna. La una din intalnirile de duminica cu ajutorul unui coleg am ajus la concluzia ca trebuie sa le schimb ( avand bitonal ), curent ajunge dar degeaba.

Dupa ce am analizat foarte bine schemele elecytrice concluzia e una singura :

- NU exista siguranta pentru claxon

- Cloxoanele sunt legate in serie, daca nu merge unul nu merge nici celalalt.

Gasisesm pe cineva la intalnire care imi putea rezolva problema cu unele noi la un pret bun dar se pare ca am pierdut legatura si acum trebuie sa-l caut pe la viitoarele intalniri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu am ramas fara claxon pentru doua perioade scurte de timp ca sa zic asa .Acum 2 saptamani am prins ploaie spre si dinspre Balea Lac si ajungand in Brasov am constata ca nu mai am claxon.M-am oprit sa mananc si surpriza aproape de Comarnic isi revenise drumul fiind destul de uscat, apoi dupa Comarnic ploaie torentiala in Ploiesti fara claxon si intr-un final a doua zi a revenit la viata.Acum nu stiu ce sa zic ca de atunci nu am mai avut probleme.

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu ceva asemanator acum cateva luni."Desteptii" de la service cand mi-au montat alarma au intors goarna claxonului in sus si la prima ploaie am ramas fara claxon .Dupa cercetari " indelungate" am descoperit problema, am inlocuit goarna si s-a rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisesm pe cineva la intalnire care imi putea rezolva problema cu unele noi la un pret bun dar se pare ca am pierdut legatura si acum trebuie sa-l caut pe la viitoarele intalniri ;)

Pai vezi ca si el te cauta pe tine. Cred ca de http://vwforum.ro/index.php?showuser=17285 era vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam aceeasi problema si la mine.Claxonul de joase nu mai suna in schimb celalalt de inalte, da.Este ars sau ce are?Rog ajutor.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a ars claxonul de joase, la vreo saptamana dupa ce mi s-a ars goarna de la alarma :) Ambele au fost schimbate in garantie. Cel de joase costa in jur de 200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Goarna de la alarma se afla deasupra carenajului rotii din dreapta. Uite o poza aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine s-a stricat claxonul...

Tinand cont de faptul ca am normal,as putea sa pun bitonal? :study:

Pentru cine a mai schimbat poate sa imi spuna de unde a gasit bitonal si la ce pret? :eek:

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, o varianta este autokarma.ro la 100 RON Hella.

Arunca un ochi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta Skoda tot 100 lei e unul original, deci in tota joase p[lus inalte - 200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat astazi un set de claxoane TypeR si am pus doar pe ala de LOW!Am dat 30 lei si se aude super bine insa as vrea OEM pentru ca nu se potriveste mufa si a trebuit sa fac o mica improvizatie ca sa nu tai mufa!

Ala de la Skoda are mufa ca la golf v oare? :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc sa dau comanda de cel de inalte!

Mersi de info! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealerul Skoda din oras si din pacate un claxon OEM costa 250.Cel de pe masina mea este Bosch asa ca m-am hotarat sa-mi iau tot un Bosch de pe autokarma care costa 70 lei cu tot cu transport :icon_thumright:

Sper sa sune bine..si abia astept sa il montez! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Da' daca tai mufa oem si pui papuci si cumperi doua la 200 mii lei ce are? Se supara neamtul ca nu pui original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asta problema.Cele la 20 lei nu sunt de calitate si suna aiurea..^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai ca suna aiurea dar si viata le este mai scurta ,iar de calitate nici nu poate fi vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Ai incercat ca sa iti spui parerea, sau postezi asa doar de dragul de a posta. Daca stai sa te gandesti ca cele oem costa in jur de 250 lei si nu cred ca sunt cu garantie, pai de banii astia iti cumperi 25 buc claxoane la 20 lei 2 buc. Din 25 s-o nimerii unu care sa iti placa la sunet. :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa va contraziceti, parerea mea...

Pe autokarma daca arunci un ochi set ( 2 claxoane 72W, 400 + 500 Mhz ) Hella costa doar 100 RON !

Si cu asta s-a rezlvat problema :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit unul care sa imi placa pana la urma si am dat doar 30 lei pe el :lol:

Acum sa vedem cat va tine... :icon_thumright:

PS:Cei de la autokarma nu aveau pe stock decat cele Hella la 100 lei...acum sunt bucuros ca nu am dat 100 lei :P!

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!