Jump to content

Loc De Parcare


sheevah
 Share

Postare recomandată

salut baieti, revin cu o intrebare , care indirect sau direct are treaba cu masina, eu sunt din iasi dar stau in iasi si as vrea sa-mi cumpar un loc de parcare acolo unde stau in chirie si as vrea sa stiu daca se poate face chestia asta sau trebuie neaparat sa ai domiciliu stabil in iasi, si m-ar interesa cam cat costa chiria la un loc de parcare...va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu esti din iasi dar stai in iasi ? :vaidecapulmeu: ai scris gresit sau chiar asta vroiai sa spui ? si in legatura cu locu de parcare, poti sa pui pe cel/cea la care stai in chirie sa cumpere un loc de parcare si ii dai banii lunar, odata cu chiria (iti opreste foarte putin) ; nu stiu daca se poate sa cumperi un loc de parcare in alt oras.

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt din iasi ..am scris in viteza si dupa cum se vede mi-a cam fost putin foame :beerchug: ..deci numai asa se poate...mersi mult de informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Poate fi posibil. Eu am loc de parcare platit la Primarie de 2 ani. Taxa pe care o platesc este de 3000 lei vechi/zi.

Ar trebui sa mergi la primaria orasului si sa te interesezi daca sunt amenajate astfel de parcari si unde.

Vezi si topicul Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?, Ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de complicat sa obtii un astfel de loc de parcare pt ca:

1. ele nu exista (nr loc e neglijabil) la mine in cartier(tatarasi) nu e niciun astfel de loc amenajat de primarie.

2. proprietarul masinii trebuie sa coincida cu cel al apartamentului

presupunand ca sunt indeplinite aceste conditii trebuie sa faci o cerere la asociatia de locatari, care face in numele tau o cerre de organizare de licitatie la primarie. problema e ca se liciteaza doar pt locurile de parcare amenajate de primarie (adica alea aproape inexistente). taxa e de 12 ron pe luna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sper sa nu se supere initiatorul topicului dar am si eu o intrebare si am zis ca nu mai are rost inca un topic. Daca am obtinut prin licitatie un loc de parcare de la primarie si platit pentru un an (parcare resedinta cu abonament) cand exipra anul trebuie sa merg doar cu legitimatia si sa-l prelugesc achitand pentru inca un an de zile sau se poate sa-l pierd daca se face iara licitatie. Eu vorbesc de Primaria Brasov dar cred ca e la fel in toata tara. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este la fel in toata tara. Fiecare oras are propriile reguli. De exemplu la noi nu se face licitatie. Dupa ce ai platit locul de parcare pentru 1 an, pana pe 15.01 anul urmator trebuie sa declari daca renunti la el, altfel platesti pana la 15.03. Daca nu platesti pana atunci, poate veni oricine altcineva si i se va da locul tau. Primul venit, primul servit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Problema o studiez si eu mai de mult.

De regula se aplica urmatoarele reguli:

- locul de parcare se gaseste la maxim 30 m de imobil

- utilizezi locuinta in mod legal (adica ai un act de proprietate sau inchiriere)

- ai o masina cu masa mai mica de 3500 kg FUNCTIONALA

- ai un act care sa ateste ca esti proprietar, esti partener de leasing sau ca firma proprietara iti incredinteaza masina tie

- nu este ocupat de altcineva

Cererile se iau in seama cronologic, in ordinea depunerii lor.

Se atribuie un singur loc pentru un apartament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sectorul 2, treaba sta cam asa:

Ai nevoie de:

-certificat de proprietate/ contract de inchiriere

- acordul asiciatiei de proprietari

- talonul masinii

Faza cea mai tare vine la conditii: autoturismul trebuie sa fie inmatriculat pe adresa blocului respectiv. Cu alte cuvinte, daca nu ai facuta mutatie so odata cu ea schimbat si talonul, degeaba ai contract de inchiriere legal. Nu se da decat un loc de parcare pe apartament.

Modificat de andrein79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la sectorul 2:

Eu m-am mutat de curand la alta adresa decat cea din buletin, pe raza aceluiasi sector.

Am obtinut loc de parcare, pe contractul de inchiriere fiind trecuta adresa din buletin/talon.

De la cineva care lucreaza la ADP(nu stiu cat de sigura e informatia) am inteles ca atata timp cat ai un act care dovedeste dreptul tau asupra unui apartament ti se poate atribui un loc de parcare. Mi se pare logic asa, daca ai doua proprietati si doua masini cred ca e normal sa ai un loc de parcare pentru fiecare, chiar daca adresa nu e cea din buletin.

Vecinii mei au doua locuri de parcare, o masina fiind proprietate personala, iar cealalta pe firma...deci se poate:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Noiembrie anul trecut m-am mutat din sectorul 5 in sectorul 3. Buletinul, talonul masinii inregistrate la sectorul 5. fostul proprietar a facut ce a facut si mi-a facilitat obtinerea locului lui de parcare. Practic am cumparat apartamentul si am avut si loc de parcare ( cu foarte mare noroc ce e drept). Cand m-am dus la Primarie sa platesc pana la sfarsitul anului mi s-a spus sa inmatriculez masina pe sectorul 3. Asa ca schimba buletin, talon si acum o sa urmeze si permisul de conducere :P Dar cel putin am loc de parcare si nu ma doare capul.

:blink: Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Caine: Ma surprinde ceea ce-mi spui. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am reusit sa-mi iau loc de parcare, dar am fost nevoit sa duc o multime de acte. Sper sa se fi schimbat ceva din februarie pana acum (in sensul celor spuse de tine), dar nu cred...

:) Unde spuneai ca stai in Sectorul 2? Ma intereseaza mai mult locatia cu vecinii care si-au luat 2 locuri de parcare - de afara asa pare si in cazul meu, dar de fapt socrii au apartamentul lor si eu cu sotia stam in chirie in aceeasi scara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in Tei.

In cazul vecinilor, stiu sigur ca amandoua locurile sunt "legale". Ce nu stiu insa e daca masina de serviciu e trecuta in autorizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt bihorean si am incercat sa obtin un loc de parcare in Cluj. Locuri am gasit dar nu imi dau "baetii" pt. ca masina e inmatriculata in BH, desi locurile respective nu sunt langa vreun bloc. Probabil mergea daca ii "alintam" pe baetii cu ceva dar nu am vrut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cunoaste cineva legea?poate primaria inchiria locuri de parcare pt masinile rosii din desenul meu?vreau sa fac o cerere pt trasare si marcare a locurilor cu pricina.

post-30503-1255290799_thumb.jpg

straduta e de tipul 'alee de acces'.este situata in spatele blocurilor si are latimea de 6 m.oare e legal sau nu ca primaria sa inchirieze locurile alea?

post-30503-1255290799_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste cu inspectorul care se ocupa de zona respectiva si te va lamuri daca se poate. probabil ca vrea sa fie uns daca refuza. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms ;) am inteles :biggrin: deci trebuie procedat ca in romanica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu cred ca se poate acest lucru deoarece acele locuri sunt exact pe strada si ar insemnsa sa se reduca considerabil latimea strazii in acel loc mai ales ca este o straduta intre blocuri deci din start are o latime relativ mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

straduta are 6 m(am notat si pe desen).ce-i drept,se reduce din latime dar tot are loc sa treaca(fara nici cea mai mica problema) chiar si masina de gunoi.

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

dupa aproape un an de zile,revin cu problema mea cu locuri de parcare.cam de 2 sapt am observat ca s-au trasat in spate blocului niste locuri de parcare.toate bune,doar ca mie anul trecut mi se spunea ca pe trotuar e ilegal sa traseze.nu inteleg in baza carei legi in spatele blocului se pot trasa locuri de parcare iar in fata nu -_-

post-30503-1284657840_thumb.jpg post-30503-1284657878_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai bre parca ai venit din Congo...de PCR nu ai auzit? Pile, Cunostinte, Relatii...

Pariu ca unul sau mai multi beneficiari au ceva relatii la primarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns tare rau,daca mai nou trebuie relatii si ca sa dai bani!eu si inca 7 proprietari de autoturisme nu vrem bani de primarie,ci vrem sa le dam iar in schimb ei trebuie numa sa traga niste linii pe asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu cum prevede legea in alte sectoare sau orase,dar incepand de azi in Bucuresti Sector 4 masinile care ocupa voluntar locuri de parcare private,se vor ridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si in sector 3 indiferent de ora din zi sau noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care si-au facut mai de curand contract de inchiriere loc de parcare cum ati rezolvat cu insemnarea locului respectiv? Stiti vreo firma care sa faca placute sau cu vopsea specifica pentru asfalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!