Jump to content

Loc De Parcare


sheevah
 Share

Postare recomandată

Normal ar fi ca primaria sau ADP sa inscriptioneze pe asfalt numarul locului de parcare. La sector 3 asa e. Dar poanta e ca se sterge dupa maxim 2 ani. Exista firme care fac placute cu ex.

LOC PARCARE PLATIT, NU PARCATI, etc. Uite aici un un site http://www.numerepersonalizate.ro/ si mai sunt si altele. Sau incerci sa scrii pe un plastic mai mare

de 60 cm x 60 cm cu autocolant. Depinde si daca ai unde sa-l afisezi sau sa-l prinzi cu ceva de gard, copac, perete, etc.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine in sector 2 dupa ce a fost gata parcarea facuta de firma contractata de ADP2, cei de la ADP au venit au trasat -delimitat locurile si le-au numerotat si mai departe bineinteles am facut noi, locatarii. 2 cutii de vopsea si am trasat liniile la 8masini.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa aproape un an de zile,revin cu problema mea cu locuri de parcare.cam de 2 sapt am observat ca s-au trasat in spate blocului niste locuri de parcare.toate bune,doar ca mie anul trecut mi se spunea ca pe trotuar e ilegal sa traseze.nu inteleg in baza carei legi in spatele blocului se pot trasa locuri de parcare iar in fata nu :screwy:

Parfum! Sa vezi in Galati ce fel se parcheaza!!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cei care si-au facut mai de curand contract de inchiriere loc de parcare cum ati rezolvat cu insemnarea locului respectiv? Stiti vreo firma care sa faca placute sau cu vopsea specifica pentru asfalt

stau in sector 4, am locul din 2008 si au venit cei de la administratia parcare sector 4 si au trasat ei si nr si dungi si in 2008 si au venit si in 2010, ca incepuse sa se duca vopseaua aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce se intampla cu locul de parcare daca am vandut masina? Locul de parcare este platit pe anul 2011, pe contractul de inchiriere de la ADP e trecut auto vw passat. Mentionez ca mai am o masina inmatriculata pe numele meu, o dacie mai veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,,stai linistit. Cand o sa platesti anul viitor, o sa faci cererea pe noua masina. Si daca mergi pe Passat, nu are nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Raduu, ai doua variante:

1. daca ai platit pentru 2011, sa "stai linistit", insa daca ai vreun vecin care a pus ochii pe locul tau, exista riscul ca acesta sa sesizeze ADP-ul de sector. Vei pierde locul, daca nu mai ai masina pt. care ai depus cererea. Este precizat si in contract asta;

2. sa te adresezi cat de curand ADP-ului pentru a declara Dacia pentru locul respectiv. Te duci cu C.I. si cu C.I. a masinii. Vei avea un nou contract. Cand iti vei cumpara alta masina, o vei declara pe aceasta in locul Daciei.

Atentie, daca iti pierzi locul de parcare, indiferent de motiv, acesta este declarat liber iar la atribuire vor avea prioritate cei care au deja depusa o cerere. La ADP sector 2 sunt destul de stricti cu respectarea procedurilor.

Personal, evident, iti recomand varianta 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

O chestie patita de fii-mea in faimosul Bucuresti. Sta cu chirie intr-un bloc prin sector 3 recent pus in vanzare de catre un dezvoltator imobiliar. I se salta masina, amenda 580 la jumate in 15 zile si 500 lei ridicatul. Am facut cateva ,,cercetari,, sa vedem cum rezolvam intr-un fel problema cu locul de parcare. Surpriza! Locurile sunt ale dezvoltatorului  si vrea 20.000 pe loc. Nimeni nu cumpara, dar mai parcheaza. Asa ca imbecilul de dezvoltator suna la 112, astia dau la Politia Locala si asa se lasa cu ridicari aiurea in tramvai. O sa ma interesez pe unde sta dezvoltatorul....nu sa cumpar loc de parcare, sa vad daca are loc de veci!☺️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca eram in locul dezvoltatorului faceam gard si cu asta basta. Terenul meu, dreptul meu. Cine plateste are loc de parcare. Simplu.

Ca e japca ceea ce face el, ca cere mult pe locurile de parcare e alta poveste. 

E imbecil ca nu va lasa sa va folositi ilegal de un bun al lui? Misto mentalitate. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu zic ca este inselatorie ce face dezvoltatorul. Si este mana in mana cu politia si cu cei care ridica masinile. Sunt masini care blocheaza accesul salvarilor sau liniile de tramvai si nu sunt ridicate cu aceeasi promptitudine. Daca era de buna credinta, dezvoltatorul punea bariera/gard/ acces cu cartela, etc., nu statea sa se imbogateasca din ridicatul masinilor. Mai a fost unul asemanator in Timisoara, patron la firma Ingerii Galbeni care avea contract de ridicare auto cu magazinele care aveau locuri de parcare inscriptionate "numai pentru clienti". Cum parca unul care nu intra in magazin, cum veneau aia si-i ridicau masina. I-a mers asa ani de zile, pana cand in aroganta lui, a blocat odata o masina de politie...Apoi au vazut reclamatiile de inselatorie, sechestrare, lovire, pedofilie, si este pentru multi ani in inchisoare.

http://www.tion.ro/scandal-la-timisoara-masina-politiei-locale-blocata-de-ingerii-galbeni/1523104

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi vorbim de mere tu vii si ne spui ca perele sunt mai bune...

Sa acuzi sau sa faci presupuneri fara avea vreo dovada este sportul preferat al romanilor...

Cum ar fi sa vina cineva sa parcheze la tine-n curte, doar ca a gasit portile deschise? Ai fi total de acord, nu?

In cazul cu blocul si locul de parcare e simplu: nu exista un acord intre proprietar ( dezvoltator) si clientul de apartament ca se poate folosi de spatiul din jurul imobilului. Asadar, terenul omul, dreptul lui sa faca ce vrea. 

Din nou, nu discutam daca e moral sau ba. 

Si in plus, de unde stim ca n a existat un conflict anterior, tinand cont de atitudinea tatalui? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca eu imi fac pe terenul meu o parcare si vand locuri trebuie sa las pe oricine sa parcheze chiar daca nu a cumparat loc? De ce?!?

Sa va aduceti aminte de asta data viitoare cand parcheaza cineva pe locul “vostru” de parcare si sa nu faceti scandal. Numa’ zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod clar acel dezvoltator nu comite nici o ilegalitate. Dar, daca as fi in locul lui, mi s-ar parea ca este mai etic sa inchiriez acele locuri de parcare (100 lei/ luna, de exemplu) decat sa nu reusesc sa vand nici unul, si de oftica sa ma apuc sa chem politia/ ridicarile de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista legislatie care obliga dezvoltatorul sa asigure si locuri de parcare ptr apartamente - 1 loc / suprafata mai mica de 100mp si 2 pentru cea mai mare de 100mp

el , desi in principiu legal , nu procedeaza etic

ar fi trebuit ca fiecare loc necumparat inca sa fie blocat cu o teava din aia sau cu orice altceva , astfel incat sa nu poti parca

din acest punct de vedere , un avocat bun l-ar face praf - nu poti pune " capcane " fara sa restrictionezi in vreun fel accesul si doar cine il forteaza sa plateasca

cine cumpara locul si ii e ocupat e altcineva , atunci are el tot dreptul sa sune sa fie ridicata acea masina de pe locul lui

probabil cineva care sta 10 ani acolo minim , e multumit sa cumpere un loc si sa aiba unde parca la orice ora

eu as cumpara

asta daca rezista 10 ani acel bloc

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara De ce trebuie dezvoltatorul sa blocheze cu țeava fiecare loc? Nu ii de ajuns un indicator cu parcare privata pe toată zona? Că îi evident când tu alegi sa parchezi acolo ca știi că nu ai cumpărat loc de parcare și că vrei sa profiți de locurile libere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat teava , orice restrictie , tocmai sa scape de aceasta problema

eu personal asa as face si scap de stres

un indicator poate sa nu fie vazut de ex de cineva care vine in vizita si nu stie si apoi telefoane , amenzi , etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar aici nu vorbim de vizitatori. Vorbim despre o persoana care locuieste in complex, stie situatia locurilor de parcare (dupa cum a mentionat mai sus) si cu toate astea alege sa ignore legea si sa parcheze intentionat pe niste locuri pe care nu are voie si apoi, cand este pedepsit conform legii, se supara si recurge la amenintari intr-un spatiu public.

Bag mana in foc ca amenda nu a fost data  la prima parcare acolo ci dupa ce s-a repetat faza de mai multe ori si ca, dupa mai multe discutii civilizate care nu au dus nicaieri, dezvoltatorul a recurs la aceasta posibilitate. 

Daca am sau nu dreptate, doar el stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii-mea sta acolo de aproximativ 2 luni, nu stia de treaba cu parcarile, eu am vorbit dupa aceea cu proprietarul garsonierei si mi-a explicat cum e de fapt treaba. Nu neg ca dezvoltatorul are DREPTUL sa faca ce vrea cu proprietatea lui, dar, personal, atata timp cat nu este semnalizata cu ceva de genul PROPRIETATE PRIVATA cred ca este un mic ABUZ, el isi sporeste sansele sa ii fie cumparate locurile de parcare mizand pe faptul ca cel amendat se va gandi la cat l-a costat amenda si ridicatul si va lua ceva mai in serios ideea de a cumpara un loc. E doar parerea mea de provincial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

va jucati inutil cu termenii. nu putem vorbi de un abuz atat timp cat fundamentul juridic este un drept.

puteti vorbi de abuzul unui organ al statului, sau al unui functionar public oarecare care, in executarea atributiilor de serviciu cu buna stiinta si cu un scop determinat si le incalca, le depaseste sau omite sa le execute corect cu scopul de a-si produce un folos sau de a cauza un prejudiciu, de orice fel ar fi el. cam asta ar fi o sfera foarte larga a unui abuz.

in ceea ce priveste proprietatea privata, drept absolut, exclusiv si perpetuu, nu e nimeni obligat sa va notifice in vreun fel. mai degraba e o obligatie de diligenta ce incumba celui care stie ca nu parcheaza pe domeniul public. aceea de a se interesa ca nu incalca dreptul cuiva. valorile sunt inversate demult in tara asta,

exemplul clasic e cu parcarile de mall-uri, centre comerciale, unde toti isi lasa masinile cu lunile. cand s-au dat amenzi, s-au blocat, s-au ridicat, au aparut si "Abuzatii".

parcarile publice sunt marcate prin indicatoare publicate in actele normative care reglementeaza circulatia pe drumul public. parcarea de resedinta la fel. orice alta presupunere legata de un loc nemarcat, mai ales in vecinatatea unui imobil privat, va priveste.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca face rau proprietarul. In Romania se cumpara apartamente dar de loc de parcare nu ne interesam. lasa, ca vedem noi, ce fac altii am sa fac si eu. Cand ma duc in vizita la cineva primul pas care il fac e sa ma gandesc unde las masina, si chiar daca nu am unde si ocup un loc las in geam numar de telefon si la primul apel am plecat sa o scot.

 

Caz concret, 30 de vecini am inchiriat un loc de parcare de la un proprietar, care intentioneaza sa-l vanda. Dar deocamdata nu are client. refacem anual acest contract, platim oficial cca 300 lei pe an. locul e relativ mic, ne-am facut o ordine de intrat si iesit, ce culoar ramane liber, etc. Am pus si o tabla pe un stalp ca este loc inchiriat. 

datorita faptului ca vrea sa-l vanda nu avem dreptul sa construim bariere, platforme, etc , deci acces e liber care si cum vrea. Ei, des si foarte des, mai ales in timpul zilei, diversi care au treaba prin zona ocupa locurile. Uneori ocupa culoarul de trecere fara sa se uite ca blocheaza masini din spate sau sa se gandeasca ca acel loc e liber pentru ce, ca e loc de iesire pentru 10 masini. Mai grav, nici macar nu lasa un nr de telefon in geam. Cateodata ii mai blocam si sunt extrem de suparati,.

datorita modului de inchiriere e greu sa chemam politie, 112, etc, si nici nu vrem, ne mai gandim si la omenie. Si e greu cu 30 de chiriasi care si cum rezolva cu autoritatile.

Locul respectiv , un loc oarecare din oras, iti da dreptul sa-l ocupi? Cand il vezi liber, chiar sa zicem ca nu vezi acea tabla cu anuntul, nu te intrebi, si tu, ca cetatean, ca poate e proprietatea cuiva? oare am dreptul sa-l ocup pentru urmatoarele ore? Oare nu e a proprietarilor din zona, etc..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a comis un abuz (imi cer scuze pentru modul incorect in care am utilizat acest termen) dar un pic tot cred ca a folosit abuziv serviciul 112 si Politia Locala. O fi corect, n-o fi corect, asta e! Bine ca in micutul meu oras nu am astfel de probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

politia locala sunt obligati sa vina la sesizare. este ca si cum dumneata ai avea un loc de parcare platit care iti este ocupat abuziv de altcineva. daca faci reclamatie politia e obligata sa vina si sa ii dea amenda celui pe care il gaseste acolo iar daca serviciul din sectorul respectiv dispune si de ridicari auto atunci se procedeaza si la ridicarea masinii.

ridicarile astea de masini intotdeauna au fost o japca legala prin Bucuresti, sunt de acord ca este imensa contravaloarea ridicarii dar nu ai ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serviciul de ridicari auto din sectorul respectiv opereaza si pe domeniul privat?

inteleg ca fata dva a parcat pe spatiu privat (curtea cuiva care a vandut/inchiriat locuri de parcare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!