Jump to content

Activare Avarii La Frana Violenta


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

As vrea sa stiu daca este posibil folosind VAG-COM sa activez avariile in momentul unei frane violente.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu, aceasta functie se chema "asistenta la franarea de urgenta" (care mai implica si alte lucruri pe langa asta, ca de ex franezi brusc si masina aplica forta max de franare desi nu ai calcat complet pedala)...nu am vazut sa fie disponibila pe nici una din marcile VAG partea cu aprinderea semnalelor...exista la Renault, BMW (aici este sub alta forma, se lumineaza mai intens si mai mult din stop la franare brusca) si la alte marci...

Stii de vre-un Audi care sa aiba asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania am vazut multe masini vw si audi care aveau aceasta functie.

Mi-a venit ideea pt ca am un Megane de la firma si astazi la o frana mai puternica au intrat avariile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia2 are functia asta. deci exista in grupul VAG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate activa cu VAG-COM-ul aceasta functie?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net, "ultimele modele" ar avea aceasta functionalitate (desi nu se specifica clar ce inseamna asta...am uitat sa verific data articolului). Ciudat ca la A4 din 2004/2005 nu exista, in schimb este prezenta la Octavia 2. Si eu sunt curios daca exista sau nu, si se poate activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic.....

Si eu am la Golf 5 asa ceva si am vazut si la Istef...a mea e 2005 iar a lui 2007..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate activa cu VAG-COM-ul aceasta functie?

Multumesc

Exista setarea dar, nu stiu daca functioneaza; o activasem candva dar, nu am avut ocazia sa verific (frana violenta) :D Nu stiu daca tine cumva si de varianta de echipare a masinii.

LE: scuze, vorbesc de O2...mi-a sarit in ochi masina lui dragosul si nu a ta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poti spune cum ai activat aceasta functie cu vag-com-ul pe octavia?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxnelu, daca gasesti undeva procedura pentru activarea functiei cu VAG-COM, o poti posta si noi vom incerca sa o facem fiecare pe masina/marca sa...apoi vom pune aici rezultatul (a mers/nu a mers). Cred ca sunt destui posesori, nu numai de Audi, sau Skoda care ar fi interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm existenta acestui feature si pe Passat B6.

P.S. din fabrica... nu s-a umblat cu VAG-Com

Modificat de Hora_ce
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am activat si eu optiunea asta. Dar nu stiu daca merge pentru ca nu stiu in ce conditii se manifesta...

Procedura de activare:

Module 09 - Cent. Elects.

Coding

Byte 17

Bit 0 - emergency brake flash light active

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu tot de acolo. Dar nu a mers. M-am tot uitat si prin ceilalti bytes dar nu am mai gasit altceva.

A mai incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm existenta acestei functii pe A4 B8. Frana trebuie sa fie f sanatoasa ca sa se aprinda. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu pe net si confirm cu frana sanatoasa.. dar acum cat de sanatoasa? Trebuie sa ai peste xxxkm/h?? Sa intre ABS-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(Romania, ora 17:26, franari puternice au loc. Jumatate din posesorii de masini din grupul VAG testeaza functia. Restul nu au intrat pe internet azi...)

Audi 8J n-am vazut sa aiba (desi nu cred ca am franat vreodata sa intre macar abs-ul). Sper sa nu aflu niciodata ca avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu 8J are aceeasi platforma ca si A3 (mKV)... deci se poate activa si la tine... (in caz ca nu e deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stau si ma gandesc, daca tot exista optiunea asta, de ce nu au activat-o din fabrica.

Ceva ceva stiau ei. Sau? Nu de alta, dar nici macar ca optiune contra-cost nu o au, sa zici ca o tineau ascunsa sa scoata un ban.

E timpul sa rasfoim manualul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe optiuni de activat la care cei din fabrica nu s-au gandit... Sunt destul de neimportante, dar iti usureaza putin viata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de activari chesti mici dar utile, exista un sub-meniu "ascuns" la a6 de dupa 2005 in care poti activa f multe alte optiuni. Stie careva care este combinatia de butoane de pe MMI ca sa-l accesezi?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setup + Car tinut 4 secunde. E spectaculos dar nu face nimic.:rolleyes:

Depinde si de versiunea MMI instalata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 1 year later...
vasilesatumare

Si eu l-am activat azi din vag, am incercat cu o frana mai puternica dar nimic, viteza de testare fiind 35-40 km la ora. Are oare legatura cu ABS-ul? Trebuie sa intre si Absul in functiune ca sa se aprinda avariile?

Passat B6 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine clipesc avariile doar cand intra si ABSul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!