Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Pe scurt: IMI PLOUA IN GOLF. Aseara cand ploua rau de tot, am avut treaba vreo 3-4 ore prin Aviatiei. Eram cu un prieten. Eu m-am dus la treaba si el a ramas in masina. Dupa vreo 2 ore constat ca mi-am uitat tigarile in masina. Ma duc la masina, deschid usa si mare surpriza: prietenul meu era cu niste pungi in mana si se chinuia sa prinda apa in ele.

Il intreb: Ce faci ma, ai innebunit?

El raspunde: Frate, ploua in Golf.

Va dati seama ce reactie am avut. :banghead:

Din cate am vazut, ploua pe la usa soferului, chiar unde stalpul se uneste cu plafonul. Apa se prelinge usor pe stalp, curge, curge si tot curge pana la manerul de unde se deschide capota. Rezulta ca: JOS E BALTA. :)

Faza este ca, pana acum nu mi s-a mai intamplat chestia asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol momentul. Cred ca asta ar fi ultimul lucru care te-ai gandit ca se poate intampla la un golf.

Ce pot sa zic. Cred ca trebuie schimbate chederele. Parerea mea este sa pui originale ca sunt mai durabile si mai de calitate. Banuiesc ca nu ai avut vreun accident care sa-ti afecteze portiera sau stalpul si de la asta sa ploua in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca azi iar a plouat si eu am alergat ca nebunul prin oras si vad ca nu a mai plouat in ea. Tapiteria de pe stalp s-a uscat, la fel si plafonul. Acum mai ramane sa se usuce mocheta de jos, dar cam greu din moment ce era o mare balta.

Totusi... ciudata faza... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca azi iar a plouat si eu am alergat ca nebunul prin oras si vad ca nu a mai plouat in ea. Tapiteria de pe stalp s-a uscat, la fel si plafonul. Acum mai ramane sa se usuce mocheta de jos, dar cam greu din moment ce era o mare balta.

Totusi... ciudata faza...  :))

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e chiar ciudata faza,asa am patit si eu cu un Golf 2.La o ploaie mai serioasa am gasit scaunu de la sofer imbibat de apa si m-am gandit ca e vreo fisura pe undeva.La o cercetare mai amanuntita mi-am dat seama ca nu inchisesem usa cum trebuie :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o cercetare mai amanuntita mi-am dat seama ca nu inchisesem usa cum trebuie  :( .

<{POST_SNAPBACK}>

Exact la asta ma gandisem si in cazul lui... :)) Altfel, nu stiu cum poate azi sa ploua in el si maine nu.... Oricum, sa ai bafta si sa nu mai vezi asta la masina ta... :)) E dezarmant/deprimant intradevar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit asa ceva cu trapa. a intrat apa si picura pe scaunul din dreapta. o singura data. m-am gandit ca poate sa prinda garnitura un fir de nisip sau ceva similar si sa nu etanseizeze. la o noua inchidere si deschidere problema dispare. poate fi asa si cu chederul la usa....

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... pana la urma imi vine sa cred ca am lasat usa deschisa pe jumate. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si prietenul ala al tau nu s-a gandit sa verifice daca usa e deschisa decat sa adune apa in pungi? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ajutat si el cum a putut pe moment,bine ca a gasit pungi sa stranga apa :lol:

Oricum bine ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am apa in pe mocheta din spatele soferului.. pe unde dracu intra.. cum sa aflu.. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am apa in pe mocheta din spatele soferului.. pe unde dracu intra.. cum sa aflu.. :D

<{POST_SNAPBACK}>

codatel, eu azi am facut putina curatenie prin masina si cand am scos presul din spatele soferului sa-l scutur... SURPRIZA: mocheta uda. ;) ... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ice2k.. merg singur in masina sau daca e mai iau inca o persoana in dreapta si sigur nu a stat nimeni in spate :)((((( mi-e sa nu inceapa sa puta... :B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codatel: scoate tot din masina, lasa cateva ore sa se zvinte (dupa ce stergi bine totul cu o carpa uscata) si dai cu BioCarpet, ala cu pulverizator... pe suprafete de 30x30cm... lasi cateva minutele, 2-3, si apoi freci energic... o sa se si curete de ce mizerii mai are prin ea si se duce si mirosul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

biocarpet nu rezolva problema apei in masina ;) totusi o sa dau cu biocarpet k sa nu inceapa sa miroasa.

alte sfaturi ? pe unde intra doamna apa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire am constata si eu ca intra apa in masina

am trapa si daca spal masina ma trezesc ca pe stilpii din fata, in partea superioara, inainte de portiunea unde este plastic, materialul respectiv este umed. mai mult chiar, sub mocheta de sub pedale se aduna apa :D :D :)

stie cineva cum se poate remedia problema ???

10X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

up ?

<{POST_SNAPBACK}>

off-topic

chiar are rost acest " up " ? a mai fost o discuite pe aceasta tema ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"multumesc" pt aceasta informatie. totusi nu ai venit cu nici un sfat care ar putea sa ajute nu numai pe mine ci si pe ceilalti useri care au aceeasi problema drept urmare esti considerat offtopik.

inchideti threadul

se pare ca mai bine ma duc in service pt ca aici nu primesc decat atentionari ca as fi offtopik.:D

bafta luciane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in golf se uda mocheta copilotului.

curgea apa prin suflanta, era parapadit plasticul care acopera filtrul de polen,

dupa ce m-am prins, la urmatorul golf care a venit sa-i modific Km la bord

l-am tapat de plasticula ala, si asa ca scapasem.... :D

dar golful are tot felul de figuri deastea ciudate,

asa ca l-am dat si mi-am luat un passat. alta viatza!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. cei care au trapa...exista niste canale de scurgere in stalpii fata si spate 4 la numar...2 fata si 2 spate...care se infunda periodic de la praf apa iar praf iar apa si ocazional frunze sau alte chestii. garnitura/chederul de la trapa nu inchide ermetic...e mai mult pt aer si pt cantitati mari de apa...dar cantitati mici intra pe langa ea ...de aceea aveti pe marginea interioara a trapei un mic santulet de jur imprejur...acea apa ar trebui sa se scurga pe canalele de scurgere...iar daca sunt infundate se plimba prin plafon...eu am patit...si la un demaraj a plecat spre spate valul iar la prima frana l-am primit in cap si eu si pasagerul dreapta. problema se intampla la un golf 2. la cel din semnatura nu am trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am constat si eu o problema asemanatoare - cand deschid usa de pe partea mea, f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca poti incerca la un service care monteaza geamuri/parbrize, trebuie sa aiba ceva care sa te ajute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

well, acolo am si fost. s-a uitat si dupa fix 2 secunde, mi-a zis ca a iesit chestia de cauciuc care acopera stalpul si geamul (partial), dintr-un santulet. fix 5 secunde a durat pana sa il puna la loc si mi-a zis ca ala nu se lipeste, altfel daca sunt probleme cu parbrizul, trebuie sa schimbi si chederul? deci e ok asa, mi l-a fixat acolo unde trebuie si vad ca e ok. super amabil tipul. sper sa nu fie probleme, dar daca sunt, cam cat ar fi un cheder cu totul? vad ca e unul lung, pana in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!