Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

On 8/7/2016 at 5:27 AM, gigelsat said:

VW Passat, b7, 2012, diesel, 103 KW, CFFB, 210.000 KM, luat in octombrie trecut din Germania cu eticheta de schimb ulei Shell Helix Ultra AV-L 0W-30  la 185.000 km, in reprezentanta, trecut in fisa de istoric, acum in bord indica service peste 5000 km. Am drum zilele astea in Vest si as vrea sa-mi iau de acolo materialele pentru revizie. Masina este utilizata acum in Romania. Sa raman la 0w30 sau sa schimb pe mai utilizatul 5w30 ?

Eventuale sugestii de tipuri de ulei, producatori de filtre ar fi binevenite.

La schimbul de ulei se inlocuieste si surubul (buson) de la baia de ulei sau se poate refolosi cel curent?

Multumesc.

iti recomand Vapsoil 0w-30(e defapt shell helix ultra ect 0w-30 sau av-l), deci acelasi ulei ca ala din germania de l-a avut. acest 0w-30 cu norma vw504/507 e mai bun ca alternativele cu 5w-30. 

surubul daca nu are nimic il poti pastra, totusi mai bine il schimbi daca au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am prins Shell Helix Ultra AV-L 0W-30 (vw504/507) din Vest. Deocamdata toate bune, prima impresie foarte buna, poate fi si diferenta ulei nou vs folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasat regasiti listele cu uleiuri aprobate VAG actualizate 09.2016 inclusiv normele noi 508.xx 509.xx

 

 

step_50101_50500.pdf

step_50200_50500.pdf

step_50200_50500_50501.pdf

step_50300_50600_50601.pdf

step_50400_50700.pdf

step_50800_50900.pdf

step_50888_50999.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. A venit timpul sa schimb si eu uleiul la passatul meu din 2002 tdi PD... Dar problema e ca sunt in norvegia si nu am gasit doar total quart 5w40 cu norma 505.01. A folosit cineva , cum vi se pare acest ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU gasesti Castrol, Motul, Shell? Bine ca este Total si culmea culmilor ar fi sa fie fabricat in Romania :biggrin: la Brasov.

Cauta eventual uleiuri care indeplinesc norma 507.00 In mod teoretic aceasta norma inglobeaza si norma 505.01   

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de toate marcile doar ca nu nu indeplinesc norma 505.01. Si citeam undeva ca 507.00 nu ar ingloba si norma 505.01. Astea shell unde sunt fabricate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...o recomandare de ulei pt jetta III 2007 motor 1.6 mpi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@i_m_lucian pentru motoarele  BGU, BSE, BSF, CCSA  1.6MPI merge Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 / 5 L 9 sau Castrol Magnatec 5W-40 C3/ 5L  ( Filtru de ulei MANN W719/30 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms @voinea...totusi revizia facuta anterior de catre ultimul proprietar a fost cu Total quartz 5w30...sincer ma gandeam sa ridic vascoziteatea la 40 avand in vedere ca e masina de oras 90% din km...

PS: nu sunt lamurit totusi la ce categorie ma incadrez...normal sau longlife :( in carte nu am bifata una din ele...

Art. 15. Butoanele Reply si Quote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal*, iar in cazul repetarii cu warning.

Modificat de forceturbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti in Romania, te incadrezi la intervalul normal injumatatit. Adica schimba uleiul la maxim 10.000 km si o sa fie bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In consecinta uleiul trebuie sa respecte normele 501 sau 502 pt mtorul meu de 1.6 mpi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Pentru Golf 6 1.6 Tdi 105 Cp cu DPF,cod motor CAYC care ulei e mai bun?

- Total Quartz 5w30 ineo long life vw 504/507;

- Castrol Edge 5W30

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc  castrol profesional 5w30 ll de 220 k si este perfect..si am exact aceiasi masina ca tine

Acum o sa auzi pareri de la altii ca e cel mai prost ulei.. ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la masina din semnatura folosesc Total Quartz 9000 5W-40 si sunt super multumit.Mai am la servici un Pejo unde toata viata lui a mers numai cu Total (298k)si nu am avut niciodata probleme.O singura data i-am pus Aral si nu i-a placut ''tacaneau tachetii rau de tot'' si nu am  mai repetat experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Experientele mele cu uleiuri (n-am folosit Castrol niciodata) in motor 1.9 TDI AXR Euro 4:

- Eneos Premium Hyper 5W40 (cu norma 505.01) - un ulei bun, dar in regim urban motorul devine zgomotos dupa ~8.000km

- Valvoline Durablend Diesel 5W40 (cu norma 505.01) - in mod surprinzator, motorul era mai lenes si am avut consum mai mare. Nu stiu daca sa fi fost alta problema intercalata (filtrele au fost mereu OE) si sa nu fi fost uleiul de vina. L-am schimbat dupa 5.000km cu cel de mai jos.

- Valvoline SynPower Xtreme mst c3 5W40 (cu norma 505.01) - achizitionat la un pret bun de la uleideulei.ro - motorul parca si-a revenit in termeni de consum si putere dupa experienta cu Durablend, daca isi pastreaza proprietatile macar 10.000km in regim urban + autostrada ar fi o realizare.

Am mai stat pe ganduri sa incerc Eneos Sustina 5W40, care e foarte laudat, dar nu are norma 505.01, asa ca de teama nu l-am incercat.

Diversi posesori de TDI PD din SUA recomanda Mobil Delvac 1 5W40 (sau echivalentul pt SUA), dar din pacate la noi nu se mai gaseste la bidon mai mic de 20 litri (n-am unde depozita asemenea cantitate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor , pentru moment am comandat Castrol edge 5w30 LL 504/507, ca am si distributia de schimbat si kitul de accesorii si s-au adunat destul la total.O sa vad pe parcurs cum se comporta acest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DieselPower In mod normal in circulatia urbana( asa zisul regim sever de exploatare) producatorii de uleiuri recomanda schimbul la 7500km.  TDI urile oricum degradeaza uleiul... Premium Hyper  5w30 sau 5w40 eu il stiu in mai multe masini pe benzina si dupa 10 000km e de aceeasi consistentza si aproape de aceeasi culoare cu unul nou. 

Sustina e un ulei Premium dar posibil sa nu aiba aditivii necesari unui PD

Delvac e un ulei ff aditivat folosit in mai toate dieselurile in SUA exceptand cele cu Filtru de particule. S-a folosit mai ales in anii 2000 in TDI VW deoarce in SUA nu s-au prea respectat normele VW si nici nu se gaseau uleiuri.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat ulei Valvoline 5w30 , am facut o alegere inspirata ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce norma de ulei are Polo 1.2 2005 40 kw 9n3? 

Ultima data am vazut ca i s-a bagat 505,00. La serviceul unde am programare pt schimb au norma 502,00 si au zis ca este ok, este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top Tec 4100 sau Diesel Hightech e mai potrivit pentru un PD din 2001 cu 320 000 km la bord ? Am pus fisele cap la cap si parca sunt la fel.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit TopTec 4100 la 1.6 FSI (benzina) si mi s-a parut ca motorul era mai zgomotos. Am revenit la Aral HighTronic si zgomotul s-a ameliorat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog , daca stie cineva , pentru vw bora 1.9 101cp PD pot folosi acest ulei:Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 ?..nu stiu daca se preteaza la motoare cu PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!