Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

cosmin brici
.... Un alt coleg de forum, cosmin_brici, a incercat sa bage un ulei de o vascozitate mai mare, si reactia motorului nu a fost una prea buna. A revenit la 5w40 castrol, a facut un tratament cu metabond gold si a rezolvat problema. A nu se considera publicitate afirmatia dinainte.

Putin eronat ce spui tu. Masina mea a trecut pragul de 100ooo si am trecut la Mobil1 10w40 cu care merg si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cosmin_brici , vad ca ai acelasi motor ca mine,ai avut inainte Castrol 5w40 si iti consuma ulei?Acum cu Mobil 10w40 iti mai consuma?Eu am Castrol 5W40 si mi-a consum 1l la 6000km.Pierderi de ulei sigur nu sunt ca am fost la mecanic sa o verifice.Din ce am vazut a inceput sa consume de cand a inceput primavara(uleiul l-am pus in iarna) si consuma numai cand merg peste 140km/h(peste 4100rpm).Ar fi indicat sa trec pe 10w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt golf2 motor 1.3 carburatie cu 200.000 km , Ce ulei recomandati? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Polo 9N din 2002 1.2 12V 64 cp, am avut Castrol Longlife II 5W30(asa a avut pus in Germania) iar eu i-am pus Castrol longlife III 5W30,acum 18.000 km si ma pregatesc de schimbul de ulei si filtre (la 20.000).Dupa ce i-am schimbat uleiul, nu mi-a "baut" nici un pic de ulei,pana pe la vreo 15.000 km , cand i-am completat cu 300 ml de ulei.

Masina are 125.000 de km la bord(reali.....cred :D ).motorul merge foarte silentios...abia se aude...iar uleiul, inca arata foarte bine cand verific nivelul pe joja.Asadar pentru motoarele VAG de 1.2 12V,recomand Castrol Longlife III 5W30(si softul pentru service-uri:Autodata recomanda la fel...ulei 5W30)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat un mail la service-ul din Germania unde s-au facut toate service-urile masinei inainte de a o cumpara-o sa ii intreb ce ulei au folosit ei si mi-au raspuns ca au folosit numai ulei LongLife 5w-30.

Mi-au recomandat sa folosesc tot 5w-30 Castrol sau Mobil 1, care sa respecte normele VW 502 00,503 00,503 01,505 00,506 00, 506 01,de ex Castrol EDGE 5W-30(Castrol Long Life 3 5W-30).

Ce este adevarat, cand am venit cu masina din Germania peste 2000km si numai mers tare nu mi-a consumat absolut deloc ulei.In Romania am schimbat uleiul cu Castrol Magnatec 5w-40 si la mai mult de 2 drumuri pe autostrada cu mers de 150km/h mi se aprinde becul de nivel(mi-a consumat peste 1l la 7000km).

Intrebarea mea este,de ce nimeni la noi(in toate service-urile in care am fost) nu recomanda uleiurile LongLife?Ma gandesc sa imi pun 5w-30 LongLife,mai ales ca diferenta de pret e mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este solutia optima:

- ulei subtire, la norma, dar care dispare; 5w40

- ulei mai gros, care nu indeplineste norma, dar care nu dispare? 10w40

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puricele, daca dispare mult, optim ar fi sa identifici si sa remediezi cauza care determina disparitia lui.

Daca nu exista o cauza atunci poti folosi 10w-40, mai ales ca in anumite soft-uri este indicat ca o alternativa la norma, pentru zone cu climat ca al nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu ma confrunt cu "disparitia" uleiului din motor (cam 200-300ml la ~2000-3000 km).

Nici un semn de scurgere, pe nicaieri...

Folosesc Mobil 1 5w-40, dar, citind aici pe forum, ma gandesc sa il schimb cu Castrol. Problema este ca toata lumea recomanda Castrol 5w-40, inclusiv pentru benzinari, dar care este clar recomandat de catre producator pentru motoarele diesel. Motorul meu este un AUS, 1.6 16V.

Pentru acest tip de motor Castrol recomanda 5w-30. Sa ma "risc" sa dau banii pe el in conditiile in care am deja 150,000 km?? (nu mi-ar trebui un ulei mai gros??).

Modificat de Scaraosky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scaraosky: Poti sa bagi linistit Castrol Magnatec 5W-40,nu cred ca este recomandat doar la diesel,pentru diesel exista Castrol Magnatec Diesel.In fine,am multi prieteni cu golfuri IV, benzinare si mai toti au bagat Castrol Magnatec 5W-40 si nu au probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general motoarele mici pe benzina consuma mult ulei, explicatia este simpla, sa scoti ceva din ele (atat putere cat si viteza) trebuie sa le tii mereu forjate, de ex avem in firma cateva Polo-uri pe benzina cu motor de 1000, si la 120 km/h am 4.000 rpm, deci masinile astea de multe ori merg mult timp in 5000 de ture, si de aici ce rezulta? Consum f mare de benzina si consum mare de ulei.

Deci daca aveti masina cu motorizare mica gen 1,4 si in afara va place sa va dati la ea, sa nu va mirati faptul ca uleiul "se duce". O masina mica cu motor mic este bun si economicos numai in oras, la viteze de pana la 80 km/h, odata trecuti de aceasta limita consumul creste exponential si uleiul se consuma cu viteza panterei roz/pi patrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Si eu am un Golf 4 1.6 16v cod motor AUS din 2001 si are 176.000Km .Cand am spart baia am schimbat uleiu cu Mobil 1 10w40 Full sintetic.Imi papa ulei motoru si nu merg turat (rar merg peste 140km/h ).Un prieten mi-a recomandat Aral Blue tronic 10W40 deoarece a facut un teste de frecare care => Ulei castrol produce uzura la frecare de 3newton iar aral blue tronic doar de la 6newton produce uzura.Ce tip de ulei imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Si eu am un Golf 4 1.6 16v cod motor AUS din 2001 si are 176.000Km .Cand am spart baia am schimbat uleiu cu Mobil 1 10w40 Full sintetic.Imi papa ulei motoru si nu merg turat (rar merg peste 140km/h ).Un prieten mi-a recomandat Aral Blue tronic 10W40 deoarece a facut un teste de frecare care => Ulei castrol produce uzura la frecare de 3newton iar aral blue tronic doar de la 6newton produce uzura.Ce tip de ulei imi recomandati?

Eu am trecut de la Castrol la Aral Blue Tronic si pot sa spun ca sunt foarte multumit ...castrol-ul se "papa" cam repede fata de Aral...:icon_thumright:

Referitor la posturile de mai sus pentru benzina este recomandat 10 w si nu 5 w ...asta mi-sa recomandat mie de catre dealer-ul Seat din Germania de la care am cumparat masina...

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe un Castrol SLX Professional 5W-40, pentru benzinare, care am inteles ca inlocuieste mai vechiul Castrol TXT softec si un Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 pentru Diesel-uri, aceste norme se preteaza cel mai bine la clima noastra. Fata de clima si regimul de mers, gen autostrada plus mai putin praf, din vest.

Am folosit si eu Castrol Magnatec 5W-40 si am avut impresia ca-l mananca mult mai repede. :Driver:

La diesel-ul din semnatura folosesc EDGE-ul 5W-40 si vreau sa spun ca-i dau in goarna pana la 4000 de ture, fara nici-o greata si nu papa gram de ulei de la schimb la schimb. :icon_thumright:

Modificat de Troy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, scriu si eu aici intrucat ma paste curand un schimb de ulei. Pana acum am folosit numai Castrol SLX Long Life II 0w-30 cu norma 506.01

Intrucat acest tip de ulei nu se mai gaseste ma gandeam sa bag SLX Professional Powerflow LongLife III 5w-30 cu norma 507.00, dar in schimb am gasit undeva Mobil SHC Formula LD 0W-30 care respecta norma 506.01. Ce recomandati ? Tin sa mentionez ca uleiul Castrol a disparut cam repede din motor (cu 6 litri am facut 20k km - nici vorba sa-mi ajunga 30-50k km) dar am inteles ca norma 506.01 a fost cea mai tare in ce priveste protectia, consumul, etc. Multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mad cow: Din cate am inteles eu, o norma noua (ex.507.00) le cuprinde si pe cele vechi(506.01,502.00 si altele)Si eu ,la masina din semnatura i-am facut schimbul de ulei cu Castrol Long life III 5W-30 desi i se recomanda ulei care sa respecte norma 502.00,care este o norma veche.Masina a avut facut ultimul schimb de ulei,in Germania, cu Castrol Longlife II 0W-30 dar deoarece acest tip de ulei nu mai exista,am trecut la urmatorul produs din generatia Longlife...si apropo de consum de ulei...chiar daca bagi Longlife...trebuie sa-l schimbi la 20.000 km,nicidecum intre 30-50.000 km(sunt prea multi km).Parerea mea(poate si a altora )este ca nu poti merge mai mult de 20.000 km cu acelasi ulei,....... poti sa-i pui si mama uleiurilor,tot isi pierde din proprietati si nu-ti mai protejeaza motorul cum trebuie...dar repet este o parere personala.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mad Cow,

Intr-adevar 507.00 este norma noua pentru motoare diesel.

Uite si descrierile celor doua norme 506.01 si 507.00:

VW 506.01 oil

The oils in this section meet the VW 506.01 specification. These oils are especially for "Pumpe-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

OMV bixxol extra 10 W 40 ; 502 00 ; semisintetic ...

S-a mai vorbit si in alte topic-uri dar fara a clarifica un lucru : Acest ulei chiar indeplineste norma VW 502 00 si se poate folosi cu incredere sau nu??? Alte marci cu aceeasi vascozitate nu au inscris pe ambalaj aceasta norma (doar 500 00) !... este ADEVAR sau minciuna?! ... putem avea incredere in etichetele de pe bidoanele de ulei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Va rog sa imi recomandati si mie ce ulei este cel mai bun pt. masinutza din semnatura.

Pna acum am pus Mobil-1 10-40 suoer 2000.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norma 500.00 este una mai veche... este aceeasi cu 502.00... benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma manaca undeva sa trec la 0W40 de la 5W40...recomandati?

ii mai dau forja si obisnuiesc sa merg tare la turatii mari...

masina merge ft bine cu 5W40 Liqui Moly ,oare va fi mai bine pt motor dc trec la 0?

masina nu consuma ulei aproape deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate i-l v-a consuma mai repede... poate nu. depinde de starea motorului. si eu am trecut de putn timp la 5W40 de la 10W40 si astept sa vad daca consuma ulei la fel de putin sau mai mult. la 10W40 completatm foarte putin la 15.000 km, undeva la 100-200 m, adica mai deloc.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana acum sunt foarte multumit de Motul gama 300v, am vazut un motor desfacut (pentru upgrade) dupa 40.000 km si arata ca si cum ar fi mers 100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV bixxol extra 10 W 40 ; 502 00 ; semisintetic ...

S-a mai vorbit si in alte topic-uri dar fara a clarifica un lucru : Acest ulei chiar indeplineste norma VW 502 00 si se poate folosi cu incredere sau nu??? Alte marci cu aceeasi vascozitate nu au inscris pe ambalaj aceasta norma (doar 500 00) !... este ADEVAR sau minciuna?! ... putem avea incredere in etichetele de pe bidoanele de ulei???

Si eu am vrut sa atrag atentia asupra acestui ulei. In afara de norma 502.00 mai este interesanta vascozitatea la rece (la 40 grade) fara de alte uleiuri cu acelasi indicativ: e mult mai mare la bixxol extra. E posibil sa fie un ulei bun in anumite situatii, gen motoare mai uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit pana acum doua schimburi de Q8 5w 40, cu specificatia 50501. sunt multumit si nici nu-l consuma in comparatie cu castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

AM un golf 5 1.9 TDI 105CP motor tip BXE si nu stiu ce ulei trebuie sa pun.

Stiu ca am aral 5w40 dar nu mai stiu exact tipul.

Pentru a stii ce tip de ulei sa pun trebuie sa stiu daca are filtru disel de impuritati sau nu, cum pot afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!