Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

amandoua sunt potrivite amandoua au aprobare 507.00 logica dicteaza cel mai ieftin dintre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspuns: vapsoil. e tot "vw" si e facut de shell, deci win win.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca este facut de Shell pentru un srl care isi pune eticheta lui iar Shell este mai ieftin ce rost are sa cumperi vaps

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu v-ati prins ca aici fiecare posteaza ce ulei li se pare lor ca merge tipla.. mai ales in primii 500 km de la schimb :banghead:

Si eu folosesc de 2 ani Polytron si merge perfect, hai, incercati-l si pe asta :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vapsoil nu e shell...e quantum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, GTD said:

Pai daca este facut de Shell pentru un srl care isi pune eticheta lui iar Shell este mai ieftin ce rost are sa cumperi vaps

fiindca vapsoilul e fabricat doar in germania(de shell germania), nu e pt estici sau contrafacut.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Razvanmc said:

salut.

am intrebat si ieri pe alta pagina aceeasi intrebare dar nu am primit raspuns. sper sa nu fie problema din cauza repetarii.

ce ulei recomandati dintre cele doua de mai jos pentru un motor 2.0 cffb?

Ulei motor OE VAG VW, Audi, Seat, Skoda, LongLife III, VW 504.00, VW 507.00, 5W30, 5L

sau

Ulei motor Castrol Edge, 5W30, 5L

Am vazut ca preturile sunt apropiate. Unii sustin ca cel OE este facut tot de castrol dar rebranduit.

Multumesc

 

Aral Supertronic LL 5W30

28 lei/L 

Fișă tehnică identică cu Castrol, mai ales că au aceeași mamă clar merge

Fabricat numai in DE

Folosesc de aproximativ 3ani, și pe TDI PD, niciodată nu m-a dezamagit

Alegerea îți aparține

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oameni buni! Ce ulei folositi si recomandati pentru jetta 1.4 tsi 125kw 170 cp an 2007 170k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LM 4200 Top Tec sau Motul 8100 X-Clean+ (ambele 5W30)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să vedeți că nu doar recomand ci și folosesc. Acest ulei îl am acum în Tiguan

IMG_20180424_130133.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 0w30 ESP, e superior lui 5W30 ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in afara de vascozitate, nu e nimic semnificativ diferit de 5w-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu la primele 2 schimburi acest ulei, cand era noua masina si a cam ciupit din el. Din ce am citit eu despre el la vremea respectiva, ar avea probleme cu evaporarea acest tip de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are ceva daca pun ulei GM - Opel 5W30 la un Passat B6, motor 2 litri cu filtru de particule? Inteleg ca retea e aceeasi, indiferent de producator - 5W30.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic dexos2 al GM-ului este in linie cu 507.00 ca vascozitate respectiv 5w30 cat si ca aditivare dar foloseste totusi ceva cu aprobare dedicata 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca la VW are aprobari 502.00/505.00/505.01. Despre dexos2 vorbesc, da. nu prea stiu ce inseamna asta... am folosit uleiul asta de 3 ani incoace si mi s-a aprut ok, dar am tot auzit pareri si pareri in ultima vreme.

Multumesc pt raspuns

 

Modificat de zorr0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa pui un ulei care nu are cod vw? ? dexos 2 e testat diferit, e sub vw 504/507 la protectie motor si la curatenia filtrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe el scrie ca are aprobare vw si bmw ai mercedes si opel de ce zici ca ni e testat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norme VW 505.00 si 502.00 sunt ale unor motoare din sfarsitul anilor 90"  pe cand nu existau filtre de particule la fel si normele MB 229.1.   Normele alea le respecta si uleiuri  0w30 dar si uleiuri 20w50 !      Norma 507.00 e mult mai restrictiva si in privinta bazei de ulei dar si a pachetului de aditivi., nu degeaba fiecare poroducator de uleiuri are 1 sau maxim 2  sortimente de uleiuri dedicate acestei norme . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! 

Am vazut un soft care zicea ca este acceptat si asta, dar e de preferat 507 long life. 

Oricum, apreciez informatiile pe care mi le-ati dat. O sa folosesc castrol cu norma 507.00

Zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

Cine a vazut / folosit astfel de ulei.

Vreau sa il pun la un 2.0TDi CR din 2013

Photo0046.jpg

Photo0047.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Este făcut în Germania, îl mai găsești și branduit Kaufland, Dbv fiind producătorul de ulei pentru acesta. A fost o vreme când Kaufland comercializa ulei sub marca proprie făcut de Wolf dar de câțiva ani lucrează cu Dbv. Respectă norma, este bun și se știe ca nemții nu fac uleiuri proaste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei motor Shell helix hx8 ect vw 504 507, 5w30, 5l ,de curand am vazut acest ulei cu norma 504-507 ,dar nu l-am gasit pe site-ul celor de la shell pt fisa tehnica  ,la mai vazut sau folosit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!