Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Multumesc de raspunsuri, nu tin neaparat la alea 3 optiuni, daca aveti voi altele, sunt deschis la sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre Valvoline 5w30 extreme xl, Mobil 5w30 si Ravenol VMP 5w30 care l-ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de 2 saptamani pus valvoline..e prima oară care folosesc..masina asta nu a fost în viața ei așa silențioasă cum e acum..super multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Acum 2 luni am vandut o fabia 1.4 mpi din 2001 si am luat o jetta din 2011,  1.2 TSI. Cod motor CBZB. Vreau sa i schimb uleiul, are acum castrol 5w30 long life si din ce am citit motul nu este de lepadat. Vreau sa l incerc si intrebarea mea este daca a facut cineva trecerea si daca da, a fost ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt un mk5 2.0tdi cod motor bmm dpf off facut de mine ce ulei ulei recomandati?

A incercat cineva ravenol sau liqui moly sau motul pe acest cod motor?

eu am mers mereu pe castrol dar as vrea sa incerc si altceva. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa pun Valvoline insa m am ales cu Fuchs Titan GT1 PRO C-3 SAE 5W-30.

Foarte multumit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am mers pe Ravenon 5w30 VMP - 175 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ce ulei de motor mi-ati recomanda pentru masina din profil? Tin sa mentionez ca producatorul cere norma VW 507 00, iar codul motorului este CAYC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folosit cineva uleiurile Xado?

ma refer Xado SM-CF 5W 40 ECO DRIVE

Modificat de xertaz1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XADO  am observat ca investeste foarte mult in marketing in Romania e plin de reclame in mediul online.  Parca am vazut niste teste rudimentare cu acest ulei , teste de temperatura si frecare si ... nimic impresionant..  La ce pret are te astepti sa faca miracole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@giamgiu Fuchs Titan GT1 Pro C-3 5w30 cu tehnologia XTL este un ulei foarte bun care respectă norma 507 și poți să îl folosești cu maximă încredere în 1.6 Tdi-ul tău.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaistefansteaua

maine voi face revizia masinii si am ales ravenol 5w40 vpd, am renuntat la castrol 5w40. o sa revin cu detalii daca observ vreo diferenta intre cele 2 tipuri de ulei.

intre timp am descoperit pe youtube canalul unuia care testeaza diferite tipuri de ulei si cat de mult protejeaza motorul impotriva uzurii:
https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA/videos

si un clasament al uleiurilor testate de el:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1J4yGGQQnIX7gZIfT3ga2qJatRfdmFgmaNPLqpmrxQnE/edit#gid=0

nu stiu daca reflecta cu acuratete situatii de stres reale ale unui motor, dar sunt interessante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum habar nu am in poloneza, Castrol Edge Professional 5W-30 este cel mai bun in ceva sau cel mai prost? Ne explici un pic daca te-ai aprofundat in tema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piotr tester face o treabă foarte bună și vrea să arate nivelul de protecție primară al unui ulei. Faptul că testează la 100 grade este un lucru bun și dezvăluie calităților unui ulei mult mai bine decât o făceau la prezentări cei care vindeau Metabond.

Pe de altă parte, el nu poate să redea condițiile dintr-un motor. Acolo nu există astfel de frecări pentru că piesele nu sunt lipite una de alta. Deci testele sale sunt bune pentru amatorii de astfel de detalii, nicidecum nu pot să dea un verdict corect. Ar fi trebuit să fugă lumea de Mobil 1Esp dacă rezultatul lui Piotr se aplica în motor, de exemplu, sau ar fi trebuit să trecem de la 5w30 sintetic la 10w40 mineral că acelea scot rezultate foarte bune.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaistefansteaua

nu am aprofundat tema, doar am gasit canalul lui din intamplare in timp ce cautam sa vad ce tip de ulei sa cumpar. mi s-a parut interesant ce teste face el acolo si am zis sa share-uiesc si aici pe forum. testele lui nu trebuie tratate ca fiind adevarul absolut in materie de uleiuri de masina, nu sunt teste oficiale.


repet, eu doar le-am pus aici pentru ca mi s-au parut interesante, plus ca prezinta o mai mare diversitate de uleiuri. sunt unele pe care nu le stiam si chiar sunt curios sa le incerc.
 

Modificat de mihaistefansteaua
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Însă un lucru bun reușește să scoată în evidență Piotr cu testele sale: unde a făcut testul unui ulei la rece și la cald se vede influența aditivilor. Rețetele moderne activează aditivii la căldură, vedem uleiuri care reușesc rezultate mai bune la 100 grade decât la rece dar vedem și uleiuri deficiente la cald care scot rezultate slabe la 100 grade Celsius. 

@Andrei1980 Dacă testul este pe bune și nu umblă cu prostii (barele de fricțiune de calități diferite) Castrol a ieșit nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci VW ori vrea cu tot dinadinsul sa ne distrugem  motoarele cat mai repede ( si sa luam altele noi - masini- ) ori in situatie reala in motor se comporta altfel uleiul. Altfel de ce ne pun cel mai prost ulei posibil ( dupa aceste teste) la reprezentantele grupului VAG? Nu de alta dar e de speriat in acest caz... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei testul are relevanta fix 0 barat daca pui sampon head and shoulders da de pamant cu orice ulei la testul respectiv cauta pe youtube ''one arm bandit oil test ''  sunt doar de reclama mascata poate vand si ei un bidon de ulei in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va invit sa vizionati testul lui piotr cu TOTAL ineo ECS un 5w30 cu vascozitate redusa si slab aditivat C2

Ca tot vine vorba de TOTAL cred ca sunt probabil cele mai  'underrated' uleiuri dintre uleiurile cu traditie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu se bazează totul pe consum? Nu spun că Piotr e zeul testelor dar nu asta e ideea? Sa tii mașina cat mai puțin că sa cumperi modelul nou. Nu înțeleg ce e atât de greu de crezut sau trăim cu impresia că VW vrea să ținem o mașină 20 de ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca testele de felul asta au vreo relevanta. Nu de alta, dar daca Castrol e cel mai prost ulei, Golf-ul meu ar trebui sa aiba motorul praf dupa 240k rulati cu Castrol de reprezentanta, din care 210000 facuti in De in regim LL, schimbat si la 35000 km si forjata masina pe autobahn cat incape. Va spun cu mana pe inima ca motorul functioneaza impecabil, e f silentios(unii au crezut ca e benzinar), nu consuma ulei si are o viata in el de ma mir si eu cate o data cum demareaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un top 3-5 pentru Golf 6 Gti, 2.0 TSI CCZB de 210 de poate? Mers mai mult în oras (cs timp)?

Pana acum am băgat Motul Xclean 5W40 si LM Synthoil High Tech 5W40 de care am fost mulțumit dar tot citind despre uleiuri am fost bombardat cu informații si acum am si mai multe nelamuriri ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Grofu Dacă tu ai fost mulțumit, mergi în continuare pe produsul ăsta și nu mai zăpăci motoru' cu cine știe ce recomandări primești pe aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb si eu uleiul la masina si am vazut pe epiesa REPSOL ELITE 50501 5W40 TDI la pretul de 105 lei.

Mai are cineva in motor uleiul asta ?

Il recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!