Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

@GTD trebuie să mă înclin cu respect în fața explicațiilor dumneavoastră! Niciodată nu m-aș fi gândit, consumul de ulei este o chestiune studiată de Castrol! Pentru mine este noutate absolută această informație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine trebuie sa cumpăr uleiul și încă nu sunt hotărât. ..ce sa cumpăr intre motul x clean 8100 și mobil esp formula... având în vedere ca luni am programare sa îl schimb.. 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil Esp. Are bor și molibden, nu știu dacă mai sunt uleiuri 50700 cu așa ceva în compoziție, NOAK de excepție 5,6 și esteri 5% . Este net superior!

http://oil-club.de/index.php?thread/3-mobil-1-esp-formula-5w-30/

http://oil-club.de/index.php?attachment/4004-vergleichstabelle-504-507-png/

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum in bord mi-a aparut avertizarea de service, si am verificat nr. de km parcursi de la precedentul schimb de ulei/filtre , va cer parerea referitor la tipul de ulei.

Eu am convertit  masina pe gpl, si mi-a dat un coleg tema de lucru ca exista doar anumite tipuri de ulei..

In acest moment folosesc cut Liqui Moly Top Tec 4200 5W30 long life, si de anul trecut si pana in prezent nu am vazut sa fie vreo diferenta la nivel pe joja.Inainte am folosit Castrol 5w30.

Sa merg pe Liqui Moly in continuare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Trofin Liviu & @GTD m-am decis la uleiul Valvoline SynPower Xtreme MST C3 5W40 in urma sfaturilor voastre, a analizelor de ulei si a review-urilor gasite pe net, pe care il voi tine 8500 km. Revin dupa schimb cu feedback. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am luat de curind un mk4 16/16v BCB si trebuie sa i fac distributia va rog ce sfat i mi dati in legatura cu uleiul multa lume i mi recomanda Motul 5w40 este ok nu ar trebui 10w40 masina este din 2003 si are 270000.

Modificat de bamse79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ulisica

Liqui Molly este un ulei f bun. 

Daca citești specificatiile pentru Top Tec 4200 o sa vezi ca e ok si pt Gpl.

@bamse79

Daca nu comsuma ulei, 5w40

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu consuma ulei ,referitor la ulei o sal iau un calcul si cel recomandat de tine in curind ai pun gpl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minute în urmă, florinpbv a scris:

@ulisica

Liqui Molly este un ulei f bun. 

Daca citești specificatiile pentru Top Tec 4200 o sa vezi ca e ok si pt Gpl.

@bamse79

Daca nu comsuma ulei, 5w40

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Deci 5w30 sau 5w40?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru golful 6 al tau 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ulisica Eu am fost sfătuit și am aplicat asta întotdeauna, dacă motorul nu consumă ulei, nu schimb vâscozitatea. Un 5W30 de calitate are aditivii adecvati și aduce numai beneficii. O vâscozitate mai mare fie este făcută artificial cu agenți de îngroșare, fie prin prezenta unui ulei mai puțin prelucrat. Dacă te uiți pe indicii Noak (evaporare) vei remarca că sunt mai mari la uleiul 5w40. Dacă simți că este nevoie de ungere mai bună la cald, sunt câteva uleiuri 0w40 de excepție. Mai degrabă as opta pentru un 0w40 decât pentru un 5w40. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat cu niste colegi din germania si ungaria despre ulei. Ei nu prea se uita la ce marca de ulei baga in masina atata timp cat are vascozitatea 5w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr.un final am schimbat si  eu uleiul..  am mers pe Mobil 1esp formula.. 

Pana acum totul ok..Am un sunet f plăcut la motor. . Va țin la curent ?

20170616_154857.jpg

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,vreau sa va intreb daca pot folosi un ulei 5w40 in loc de 5w30 la masina din semnatura.Pana acum am folosit LM Top Tec 4200LL 5w30  si am vazut pe ghidul lor de ueiuri ca pot folosi si Top Tec 4100 5w40?

Motorul este CFFB si banuiesc ca dpf ar fi anulat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu dpf anulat merge si 5w40

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @noobsound, de unde wolf 5w40 pi c3 cu 18roni/L ? As incerca si eu asta pina da frigul...ca tot motul am pus.

res_7a355a7a8bf0e69fe924fc3c4ce26c4e_450x450_45d3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bun wolf-ul colegii, de dati cu pietre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wolf face uleiuri bune însă nu se prea înghesuie lumea la ele. Dacă se simte bine mașina cu el lasă-i pe ceilalți în pace. 

Eu am căutat pe compari și cel mai ieftin îl are la 78 lei bidonul de 4 litri. Cred că este suficient de ieftin.

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi revenii dupa 5-6k cu o parere...enjoy vacation! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot nu inteleg un lucru acum fara suparare pentru ca nu am nici cea mai mica intentie...daca ai un consum destul de marisor la ulei crezi ca daca pui altul se diminueaza iar raspunsul corect este nu...posibil doar sa creasca si atunci nu o sa ti cada bine.Succes cu ''experimentul'' si poate revii cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destule situatii in care unele masini papa mai mult/putin ulei in functie SI de uleiul folosit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Cristi ! Conteaza si perioada vara/iarna,km si talpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 5w30 acum pus de 4800 de km si este pe dunga superioara ca si in ziua cand l am schimbat...si talpa vede zilnic nu o iert deloc pentru banutii care i am mancat cu ea.Recunosc ca sunt uleiuri bune si uleiuri slabe in functie de pret/vascozitate/full sintetice/parte sintetica etc dar singurul care face diferenta este un motor uzat sau unul care functioneaza in parametri.Ca exista un consum dat de fabricant mai mare sau mai mic este de acceptat dar asta cu perioada de vara/iarna ori km sau talpa nu are sens...este ca si cum ai spune ca exista ulei de vara si ulei de iarna pentru motor si asa nu o pot intelege.Inca odata imi cer scuze daca supar pe cineva si nu este cu intentie doar am spus si punctat ceea ce cred eu ca este corect(daca am gresit ceva cineva poate completa)orice sfat si sugestie este binevenita si ajuta la bagajul de cunostinte al fiecaruia.

@CristiALF Eu niciodata nu as folosi la masina personala alt ulei decat cel specificat in cartea tehnica de catre fabricant si aici ma refer la vascozitate cu marca fiecare alege ce vrea si cu acest lucru as elimina chestia cu ''papatul'' in functie de tipul de ulei folosit(excludem experimentele).In acest caz exista in cartea tehnica si un ulei mai gros pentru motoarele care nu mai sunt la prima tinerete si au inceput sa ''pape''si ca atare se foloseste acea vascozitate.Si da cineva o sa zica pai chiar daca pun ulei cu vascozitatea specificata in carte ca si brand gasesc uleiuri mai slabe si mai bune...in acest caz primeaza uleiul oem iar dupa cel mai bun de pe piata si fiecare se poate documenta(acum ca omul cauta ieftin)si apoi arunca cu pietre nu este vina nimanui.Si inca odata motorul poate face un ulei oem sau de calitate buna suspect ori contrafacut prin simplul fapt ca el nu accepta ca motorul cam ''iese la pensie''.Daca ''papa'' papa si asta este nu prea ai ce i face si nici sa ti bati capul nu are rost si trebuie sa te impaci cu ideea...sa auzim numai de bine si sper ca nu am plictisit pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Pai depinde foarte mult de stilul de condus cat si de temperatura exterioara , daca de pilda afara sunt 40de grade si tu ai 5w30 si ii rupi norma o sa ai uzuri mult mai mari decat c-un ulei mai gros de genu 0w40 , 5w40 sau 5w50 ! Uleiul 5w30 n-a fost conceput pentru talpa pe 40 de grade el are alte intrebuintari , d-asta n-ai sa vezi un Mercedes Amg sau un Porche benzinar ca sa-i fie recomandat 5w30...

Exista motoare de Bmw si nu putine care consuma ulei din fabrica, asta nu inseamna ca e motorul uzat la fel ca si la 2.0 TFSI sunt multe cazuri cand astfel de motoare prefera uleiuri mai groase nu neaparat trebuie respectat ce zice fabricantul !

 

 

 

 

Modificat de TSI11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • acidone77
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!