Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Tu habar nu ai ce inseamna ''ulei de casa'' care "are emblema VAG" care este cu "marcajele OEM" este o varza totala la tine in cap :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Vw după cum bine știți a încheiat colaborarea cu Castrol și acum colaborează cu Shell.

Vapsoil este un brand făcut de Vw și Shell. Se vinde cu emblema Vw, Audi, Skoda sau Seat.

Uleiul OEM este produs tot de Shell. 

Exact același produs este vândut și sub marca Shell.

Alegerea este în funcție de ce vreți voi... produsul este același și este foarte bun!

Acum am explicat corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și  am si eu o intrebare. .Dacă a încheiat colaborarea cu castrol..de ce pe capacele unde se pune ulei și la ultimile modelele scrie  .. castrol????

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă au încheiat colaborarea, dar și dacă ar încheia-o, vrei să facă recall la milioane de mașini să le schimbe bușonul de umplere? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Nu cred că este o problema ca pe bușon să scrie Castrol și ție să îți toarne în motor altceva. Cât despre motivele pentru care a ales Shell în locul Castrol nu aș putea decât să îmi dau cu presupusul pentru că oficial nu ni se va spune niciodată. Parteneriatele comerciale se fac și se desfac, lumea afacerilor este dinamică. 

Cât privește oferta reprezentanțelor din România iar nu pot să fac decât să dau cu presupusul. Probabil este pentru ei mai rentabil să continue să vândă Castrol. Poate nu este atât de mare strictețe din partea Vw. Mie la ultima revizie în reprezentantă mi-au băgat Valvoline deși aveau la vânzare și Vapsoil și ulei Skoda. Asta era la Brady în Militari în luna noiembrie. Un coleg mi-a spus că  acum nu mai bagă Valvoline ci Mobil. Eu am renunțat la serviciile lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eronat, la Brady inca este prezent Valvoline SynPower (un ulei foarte bun de altfel), Mobil 1, Castrol, OEM si cred ca mai erau 1-2 produse..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Nu știu ce vând la ora actuală și nu mă interesează. Probabil când a fost colegul li se terminase. :o

Valvoline pe norma 507.00 a adus multe satisfactii celor care l-au folosit. Și eu am sesizat că motorul este mai silențios. Cei de la Valvoline au apelat la un artificiu, au făcut un ulei 5w30, i-au pus mai mulți agenți de îngroșare, are NOAK-ul ridicat la limita maxima. Asta se traduce că în motor în scurtă vreme se transforma într-un 5w40. Vara este numai bună  o vâscozitate la cald mai ridicată. Și pentru că cei de la Valvoline știu meserie culmea e că la rece au păstrat vâscozitatea scăzută, un punct de curgere foarte scăzut. Celor care mai sunteți în căutarea uleiului potrivit, treceti-l pe lista! 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din cele valvoline..ca sunt mai multe tipuri..binenteles mă refer la 5w30?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe mine ma intrebai: Valvoline SynPower XL-III 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum fac sa vad cel contrafăcut de cel om? As trece pe acest ulei și la recomandarea lui eexcalade ,la următoarea schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zveroboy78

Momentan fara masina de comparatie inclin sa iti dau dreptate, ptr ca doar la frig se manifesta, oricum avand in vedere ca bag doar LL si il schimb repede, cred ca mai mult de atat nu pot proteja motorul... Iar la iesirea din garantie posibil sa trec pe mobil1 sau valvoline sau motul, sau vapsoil sau eneos... Dar 5w30 orice asi alege.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune orice ulei doresti din cele enumerate chiar si in garantie, doar sa gasesti un service agreat care lucreaza cu ele sau unul care iti accepta uleiul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea zice ca tara de provenienta nu conteaza, ca sunt aceleasi norme, ca e totul la fel dar incep sa am dubii si sa va zic si de ce. Masina din semnatura avea facuta o singura revizie in Germania cu ulei Mobil Super 3000 asa ca am zis sa merg tot pe mobil. L-am schimbat la reprezentanta acum 3 ani si am mers pe Mobil1 ESP 5W-30 made in Finland. Am facut aproximativ 4000 km in primul an (majoritatea drumuri lungi, concedii, plimbari), iarna a stat in garaj si urmatorul an am mai facut tot cam 4000-4500. L-am dat jos din motor dupa 2 ani si 9000km si se prezenta foarte bine (cel putin ca si culoare nu parea ars mai deloc). L-am schimbat tot cu Mobil1 ESP doar ca de data asta made in France. Dupa 1 an si 4000km uleiul era negru precum carbunele. Masina are 63.000km reali. Care e explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca printre proprietatile uleilurilor de motor sunt si cele de spalare/curatare da? Deci faptul ca uleiul cand il scoti nu este imaculat ca atunci cand l-ai introdus, este un lucru foarte bun !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contrazice nimeni treaba asta. Totusi ce a curatat in motor de 60.000km. De ce alealalte doua nu au curatat nimic? Mobil Super 3000 l-am dat jos la 15.000 km si nu era negru. Nu ma asteptam sa iasa imaculat dar sunt genul care verifica regulat uleiul si niciodata nu am vazut in masina asta asemenea ulei negru. Mai detin un Golf4 PD la care dupa 10000 uleiul e negru negru ... dar se stie ca la PD asa se face intr-o mie de km. Mobilul asta facut in Franta de l-am dat jos la 4000 era la fel ca cel din PD pe care-l dau jos la 10000. Asta mi s-a parut suspect tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Știați că și uleiurile se reformulează? Ce ulei mișto era Mobil 3000 cu niște ani în urmă! Ieftin și bun! De înnegrit se înnegrea și atunci dar motorul torcea. Acum a devenit un banal ulei de supermarket, i-au scos din aditivi și se miră cei care îl folosesc că motorul este zgomotos. Practic Mobil te obligă să migrezi spre gama Mobil 1.

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
george99xxx

Daca va intrebati de provenienta uleiului Castrol 5W-30 din butoaiele reprezentantelor...Belgia (cel putin la LandRover-Jaguar)

 

IMG-20170515-WA0000.jpg

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceatea sunt uleiurile disponibile la Brady - ca tot era interes mai sus

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt fabia 2 2009 1.6 16v ce ulei de motor se recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Depinde ce ulei a avut pana acum. Dacă a mers cu 5w30, mergi așa în continuare, dacă e trecuta pe 5w40 rămâi pe vâscozitatea asta. Ai multe opțiuni în ambele variante, nu ai mari cerințe de respectat. 

Pe 5w30 poți merge liniștit pe Mobil 1 5w30 Esp, Valvoline Syn Power, Shell Helix Ultra din cele mai cunoscute. La 5w40 Liqui Moly Top tec 4100 Sau High Tech. Cu astea am experienta directă și nu au dat rateuri, dar la 5w40 oferta este bogata și poți obține rezultate bune și cu uleiuri mai ieftine sau mai rar folosite la noi în țară (Mannol, Vat, Pennasol, Eurol, Rowe etc).

Un amic este de o încântare extrema cu Rowe 5w40 pus într-un Golf Gti din 2006. Am comandat și eu un 5w30 pentru 507.00 dar îl voi pune abia la toamnă. Prețul a fost bun și are referințe bune pe forumurile din afară. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treci la 5w-30 sau chiar 0w-30 (cu norma vw 504/507). nu trebuie sa ramai la o anumita vascozitate. uleiuri: shell/vapsoil, fuchs, mobil 1, eneos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruStan

Salut,

Ce ulei recomandati pentru 2.0 BKP 95.000km, eu la sfatul lui Excalade inclin spre Valvoline iar ce am gasit potrivit pentru motorul meu este Valvoline Synpower Xtreme Mst c3 5w40.

Folosesc masina 70% extraurban ..

Astept parerile voastre! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat timp respecta 505.01 iar pretul si disponibilitatea iti sunt ok poti sa incerci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Valvoline acela este o alegere foarte bună. Are agenți de îngroșare foarte performanți care îi mențin vâscozitatea ridicată și la temperatura mare. Însă în 9-10000 km va fi oale și ulcele, devine acid.

Am avut până de curând niște benzi de hârtie pentru determinarea ph-ului. Aș vrea să îmi cumpăr, e cea mai accesibilă metoda prin care poți să afli când este timpul să dai afară uleiul din motor. Dar nu din acelea de uz casnic.

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da te-am intrebat noi daca aveai benzii pentru determinarea ph-ului? :D Era o gluma!

La 9-10k de oricum e bine sa il dai afara, asa nici un ulei nu e bun , daca te raportezi la OCI, e simplu faci OCI mai mic, 8-10k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   2 membri

    • acidone77
    • pronet
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!