Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu, il va consuma si mai mult, este de slaba calitate.plus ca nu e recomandat de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" mi se pare ca il mananca"   Cat anume? daca e 1L  intre schimburi nu e o tragedie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru = segmentare indiferent de uleiul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off topic, dar de unde scoateți afirmațiile astea ca dacă consuma 1litru între schimburi trebuie segmentat motorul?

Am extras și atașat ce scrie intr-un manual de Fabia.

Când mai faceți afirmații din astea de puneți oamenii să desfacă motoarele aduceți și argumente.

Asta ar fi una, a doua ar fi că denumirea topicului este  "Ce  ulei recomandați?" ...și atât.

IMG_20170424_233011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce ulei recomandati pentru Golf 4 1.6 motor BCB? Nu consuma ulei. Pana acum am pus 5W-40 de la Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai cu el,daca nu ai probleme cu consumul si esti multumit de castrol 5w40....nu schimba sub nici o forma marca sau clasificarea uleiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aicia http://www.carrepairdata.com/service/repair/manual/eng/volkswagen/golf_iv/1_6-16v/2001-2006/bcb/1597/77/ tot ce ti trebuie si ai sa ti alegi uleiul in functie de cat de ''obosit'' este motorul si asta o poti stii numai ''matale''.Eu nu sunt fan ''castron'' si aveai mai multe marci de unde alege dar asta ramane la aprecierea fiecaruia(nu bag pe gat si fiecare alege ce vrea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Ala mi s-a recomandat de cand am masina. Ma gandeam ca poate intre timp a aparut ceva mai fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai sa iei casron de la reprezentanta, in rest nu prea stii ce iei.

Colegu' sacredro ,nu te mai lua dupa toti care scriu pe net, vezi ce spune producatorul, adica VW. da' asa ca chestie, la axul de la turbina nici nu te-ai gandit?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De ceva timp am anulat filtrul de particule si ma tot intreb daca trebuie sa schimb si vascozitatea uleiului?

Sper sa postez unde trebuie, este vorba despre masina din semnatura.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Am primit mai multe recomandari ca la Passat-ul meu (B7, 1.6 CAYC) sa folosesc Total Quartz Ineo L Life, 5W30 sau Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30.

Voi ce ati alege. Eu tind un pic mai mult spre Total dar ...

Masina are 150 000 km, este folosita aproape zilnic in oras iar in fiecare week-end zburdam pe drumurile patriei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golfulica Vascozitatea nu, dar un alt ulei iti va fi mai accesibil ca pret eliminand DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cossty  foloseste ce recomanda vw Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Whatseemstobetheproblemofficer

Buna. La masina din semnatura am 185k km si la ultimul schimb (177k) am bagat Castrol 10w40. Pana acum am completat 400 de ml, deci un consum de ulei relativ mic, avand in vedere ca imi place sa "ma dau" la ea si regimul de mers este 70% urban. Se recomanda ca la urmatorul schimb sa bag Castrol EDGE 5w30? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa doream si eu, numai ca foarte multi (inclusiv personal de la un dealer) mi-au spus ca majoritatea uleiurilor de renume inclusiv Castrol sunt contrafacute la noi sau cel putin au o calitate / sursa de provenienta indoielnica!

Stiti cumva cum pot sa aflu provenienta uleiului de pe inscriptiile de pe bidon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimiti un mail la Castrol dar este vizibil batch no si tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cossty: nici unul nu cred ca este un ulei prost. Liqui Moly se face in Germania de ex. Totusi, din cat am mai cautat si eu, cred ca si Castrol Professional FST LL este o varianta buna. Altfel, pentru uleiuri mai bune poti vedea posturile mele anterioare cu referire la Mobil 1 sau Valvoline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre uleiul asta Motul 8100 X-cess, 5W40?

Modificat de Slay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In benzinarul tau 1.6 ar fi foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că am mai pus întrebarea, dar nu am formulat-o așa cum trebuie. Pe mașina din semnătură, dacă am făcut stage 1 (din câte știu este anulat filtrul de partciule, sper să nu mă înșel), de la 5W30 pe care îl foloseam, trebuie acum să trec la 5W40? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa nu treci, norma vw 504/507 e cea mai buna. doar daca te duci la raliu poti incerca Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40. 

 

in functie de firma, pe codul stantat sau "tatuat" la baza bidonului se poate citi tara. la unele scrie si pe eticheta "made in.." .

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1,9 PD e recomandat 5w40 daca  vrei protectie  buna. a axei  cu came , s-a schimbat norma la 5w30 in urma introducerii filtrului de particule, daca nu mai ai acest filtru poti merge linistit pe 5w40 cu 505.01.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0w40 e sintetic cu baza mai buna peste 5w40. Problema se pune la consumul de ulei, daca nu iti papa mai nimic sau e lafel ca un 5w40 poti sa bagi linistit 0w40.

Orice ulei sintetic cu 0 in fata este peste un ulei semisintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Pana acum am continuat sa merg pe 5W30 de la Mobile. Nu am avut nici un fel de probleme, iar la schimbul regulat nu reiese ca ar „păpa„ ceva. Mecanicul e mereu uimit de chestia asta. Nelamurirea era pt mine daca acest 5W30 va afecta in vreun fel motorul; de schimbat nu am schimbat niciodata nimic doar de dragul schimbarii, iar daca nu risc mare lucru, atunci voi ramane la 5W30. Multumesc de sfaturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai cu el daca nu ai probleme si nu iti mananca, schimba-l regulat maxim 10.000 tinand cont ca diesel si mergi cu el preponderent in afara orasului, altfel schimba-l ceva mai des gen 6-7 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!