Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Oare de ce nu mi-a postat mesajul ?? Anyway colegu calin.g are dreptate. Daca papa ulei ii pui ceva 5(10)w50. 15w pui daca vrei sa nenorocesti sistemul de ungere mai ales iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut de la Motul xlean + (10k) la Valvoline long life (intentionez 15k), ambele norma 507, parca la Motul suna mai bine motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru masina de la semnatura , pentru un Vw LT35 si pentru un Suzuki Swift am comandat 20L rheinol primus hdc 5w40    http://www.swdrheinol.com/data/%23download_____/5GtnB3Oh.pdf

 

Avem in familie 4 masini si mai nou nu facem multi km cu ele.. facem cu un Smart   asa ca am decis sa cumpar un ulei apartinand un ulei care m-a satisfacut 100% in trecut cu sortimentul Primus DXM  am ales Primus HDC din considerente financiare e doar 100 roni 5L  si v-a fii schimbat anual in masini undeva la 6 max 9 000km de drum predominant extern . E putin cam vascos din specificatii dar sper sa fie ok. Ahh si e full SAPS.. masinile mele nu au DPF si nu sunt nici PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cel mai ieftin Valvoline l-am gasit la Autonet.

 

Cel mai ieftin e pe Uleideulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe un site de la Rusi de unde am tot facut rost de analize de ulei virgin sau uzat s-a postat un test de ulei virgin la uleiul OEM VW Long life3. Uleiul acela pentru un 5w30 avea asa

 

TBN  undeva la 4 ( extrem de mic ) 

V100 grade sub 11.

Punct de congelare -39 grade

 

3 valori care spun clar cat de original este uleiul.

 

Cand va cumparati uleiurile, nu luati de unde e mai comod sau mai ieftin, luati de la surse sigure care au contract cu importatorul. 

 

Revizieaudi de la care am luat eu uleiul Mobil1 ESP au contract cu lubexpert - importatorul. 

Uleideulei la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de curand un golf IV cu caracteristicile din semnatura + gpl, ultimul schimb de ulei a fost Motul Synergie 10W40, Masina are 210000km si a fost luata din Germania , a mai folosit cineva acest tip de ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici ca-i miere de salcam  :frigbaitata:

am in motor  FUCHS  TITAN GT1 PRO FLEX SAE 5W-30 – XTL

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10w-40 nu e ok,eu as pune un 5w30 ca e iarna si in functie de cit consuma/comporta un 5w40 pt vara.Am pus asta de la MAG de puturosi ieri,pare ok-franta.Imi place calitatea filtrelor mai putin cel de benz.La multi ani colegii ! 

post-129564-0-22081300-1451494734_thumb.

post-129564-0-20093700-1451494790_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si filtrele originale de la VW sunt tot in China facute, nu are treaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a circulat in Hamburg si zonele limitrofe, asa se explica folosirea uleiului 10W40 . M-am orientat spre un Ravenol 5W40 VMO sau VST si filtre Mann. Va rog sa-mi recomandati si mie un site sau distribuitor de incredere pentru ulei si filtre.

Modificat de madi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un ulei pt 1.9 tdi bxe revizia de 90000km.Am pus castrol vreau sa incerc si altceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand in cunostinta de cauza pentru tipul tau de motor( si al meu) Ravenol VPD sau putin mai bun VMO, sunt la al 3 lea schimb super multumit, este superior Castrol cu mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mai gasesti VMO cu data cat de cat recenta de fabricatie, din aceasta cauza m-am mutat pe 5w40 VPD. Reviziile le fac singur la 10k km, cand schimb aproape toate filtrele (mai putin cel de motorina, care e schimbat la 20k km, in loc de 30k cat spune manualul). Am motor 1,9 TDI BJB.

Modificat de Octavia_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 luni am luat din Timisoara de la Ciclop  VMO din august 2015..   deci se gaseste VMO recent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul motul specific 504 507 este bun ca si calitate? passat 2.0 tdi 2011 cr Sau ce ulei recomandati mai bun pt motorul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 5w30 ll da  clasa la toate.nu mai spuneti ca nu e bun ca eu am 2 masini si merg cu acest ulei de ani de zile plus masinile de la firma.daca il schimbi la timp ca orice ulei masina te duce mult si bine. salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 5w30,recomand si eu...il folosesc de mult timp,niciodata n-am avut probleme cu el,sau sa fie nevoie sa completez!!! este un ulei bun,in special pt cei care au DPF pe masina,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un passat  cc din anul 2009, 2000 cm , 103 kw, cod motor  cba , ma poate ajuta cineva  cu un ulei long life  ce norma  trebuie?  ceva de la castrol ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma 507.00 gasesti lista de uleiuri aprobate in topicul dedicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc , deci sa inteleg , daca are  norma 507 .00  , este long life si trebuie schimbat la 25-30 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tarox pune Valvoline 5w30 cu norma 504/507. Desi este long life nu recomand sa il tii mai mult de 15.000 in masina. 30.000 este enorm in conditiile de exploatare de la noi. Cred ca nici la nemti motorului nu ii merge grozav la intervale extinse de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 AkaManah ,  masina despre care vorbesc , circula in italia ,  prietenul meu vrea sa puna  castrol  edge  profesional 5w30 ,   pentru mine castrolul  nu este in top 10 ,   asa cum spui tu valvoline  xtreme  5w30 , sau dupa cum a spus Kspic    mobil1 esp formula ,  sant variante foarte bune , si eu am spus cu schimbul la 20000km ,  tinand cont  de exploatarea de aici ,   in romania  sigur la 15000,   multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!