Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Trebuia să spui că ai dat dpf-ul jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/15/2020 at 1:07 PM, halamadrid said:

Uleiul OEM VW nu era produs de Castrol pana acum, iar in prezent de Shell?

 

Asta ca idee, de ce e bun OEM VW, iar Castrol, nu.

 

Ca idee, si parere proprie si personala. Cand o firma da comanda de un produs se asteapta la anumite standarde pe care le impun firmei care produce acel produs. 3 ani am folosit pe un e90 Castrol si a fost inutil uleiul ala, nu zic ca doar de la ulei ca a avut si ceva probleme masina. De cand am luat Audi-ul (1 an) am pus ulei VW OEM 5W30 si nu a consumat mai mult de 300ml la 10.000 km, am zis sa raman tot pe el doar ca nu se mai fabrica 5W30 si am decis sa pun 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi. Am achizitionat un Passat 2.0, 110 cp, an 2010,

Vreau sa schimb filtrele si uleiul.

Ce ulei recomandati avand in vedere ca are DPF?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w30 specific normei, Mobil 1, Ravenol, Valvoline, Liqui Moly, Castrol Edge, toate sunt ok. daca le schimbi pana in 15k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat de parerea voastră fata de noul ulei VW 0W-30. Astept pareri de la cei care l-au folosit.

Multumesc anticipat!

Modificat de lupo_bv
adaptare la context
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna am unseat leon 1.9 asv 110 cai cu 450000 de km, am bagat ulei 10w40 castrol si la fiecare schimb mai completez 1l ,as vrea sa bag ravenol 5w50hvt oare ar fi ok ??,sau daca imi recomandati careva un ravenol ca sa mai reduc din consum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 iti trebuie tie. Eu bagam Motul X-Clean 5W40 pe ALH (acelasi motor cu ASV, doar injectoare diferite) si nu manca deloc ulei intre schimburi (la 10000km). Plus ca aveam si chip tuning facut la el, la 125 cai.

De Ravenol am auzit ca e bun,  dar e scump si cred ca platesti mult pentru reclama.

Un bidon de Motul e 140 lei 5L si chiar e un ulei ff bun pentru motorul asta.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Ce ulei îmi recomandați pentru 1.4 tsi CZDA.

 

Și ce benzină!? Merită 100 sau doar 98.

Modificat de Dragoș Pahonțu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil1 ESP 5w30.

De ce? Personal sunt multumit de Mobil1, am folosit 5w30 si 0w40 la masinile pe care le-am avut. La masina actuala, dupa ce am schimbat uleiul din fabrica la prima revizie am pus  Mobil1 0w20, pentru ca asa cere  producatorul (VW508) si totul e ok.

Tu ai nevoie de ulei cu norma VW504/507, indeplinita de Mobil1 ESP 5w30.

 

Sunt sigur ca sunt si alte uleiuri potrivite, gen VAG 5w30 -care e de fapt Shell acum.

 

Este topic si pentru benzina, dar 98 sau 100, tot un drac.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de 0w20 (VW 508/509), care ar fi recomandarea dintre uleiul OEM (fabricat de Shell), Castrol sau Mobil 1? Sau chiar si alte marci daca sunt disponibile pe la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta unde am fost eu aveau VAG 0w20 (Shell) si Mobil1 0w20, preturile relativ apropiate, cu ceva in plus la VAG, bineinteles.

Am preferat Mobil1 0w20.

 

Din ce am gasit eu la momentul respectiv, cu norma VW508/509 pe piata mai erau:

Castrol 0w20

MOTUL  0W20

RAVENOL VSE SAE 0W-20

 

Probabil ca mai sunt.

Toate au un pret mai mare decat media uleiurilor cu care am fost obisnuiti.

 

Curios e ca Shell 0w20 nu apare ca ar avea norma 508, doar CHRYSLER MS-6395, TOYOTA ILSAC GF-5, desi originalul VAG se spune ca e productie Shell din 2020.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2021 at 8:33 AM, halamadrid said:

 

Tu ai nevoie de ulei cu norma VW504/507, indeplinita de Mobil1 ESP 5w30. si de mobil 1 esp 0w-30

 

Sunt sigur ca sunt si alte uleiuri potrivite, gen VAG 5w30 -care e de fapt Shell acum. si vag 0w-30, defapt mai "fabrica" 5w-30? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadridexista diferente intre mobil 1 esp si mobil 1 esp formula. Vad că ar fi doua uleiuri diferite.

Tocmai am pus mobil 1 esp formula 5w30 pe 1.8tsi și pare că îi place, vedem cum evoluează în timp.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, ma apropii de cei 10000 km de la schimbul de ulei, și ma gândesc sa pun altceva. Am avut ravenol, nu am simțit nici o diferență, poate ca sa consumat mai repede ca și castrol la aceiași km,undeva la 600 ml în 10000 km. 

Vreau sa pun altceva, norma 504.00 -507.00, pentru dpf. 

Ravenol, chiar dacă a fost mai scump decât castrol și mai lăudat, nu am văzut sa fie ceva Oau. 

Deci.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si  ce ai fi vrut sa vezi?  Chiar crezi ca poate face cineva diferenta intre uleiuri doar asa dupa ureche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ureche.... nu știu, dar măcar la preț se vede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Ravenol ai siguranta si poti verifica provenienta la producator, dupa holograma, la Castrol e loterie ce gasesti, plus ca e ceva mai avansata tehnologia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/17/2021 at 12:56 AM, yeeeeman said:

@halamadridexista diferente intre mobil 1 esp si mobil 1 esp formula. Vad că ar fi doua uleiuri diferite.

Tocmai am pus mobil 1 esp formula 5w30 pe 1.8tsi și pare că îi place, vedem cum evoluează în timp.

E unul si acelasi ulei.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 ESP Formula, e "formula" vechie. Uleiul nou, dupa 2017 parca, e cel fara "Formula" in denumire, adica Mobil 1 ESP ( 5W30 sau 0W30 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/11/2020 at 3:16 PM, dercos said:

In mod normal 1.5TSI are 508 din fabrica, daca nu este specificat expres ca vine cu 504.

Am verificat ieri culoarea uleiului la un Tiguan MY2021 1.5tsi cu 1000km si era culoarea mierii de salcam, deci am dubii ca fabrica pune ulei 508 ca ulei de prima umplere. 

Are cineva o poza cu joja la o masina noua cu ulei albastru/verde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuanta de albastru/verde dispare cu mult inainte de 1000 de km, probat de mine dupa prima revizie cu Mobil1 0w20. Aveam mai putin de 100 km parcursi cu noul ulei.

 

De ce sa suspectezi producatorul ca nu-si respecta propriile norme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul tau merge  RAVENOL VSW USVO SAE 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!